Yoğun Darbeli Işık (IPL) Tedavisi Nedir?

Yoğun Darbeli Işık (IPL) Tedavisi Nedir?

IPL yoğun darbeli ışık anlamına gelir. Kırışıklıkları, lekeleri ve istenmeyen tüyleri tedavi etmek için kullanılan hafif bir ışık terapi türüdür.

Şunları en aza indirgemek veya ortadan kaldırmak için IPL kullanabilirsiniz:

IPL ve lazer tedavisi arasındaki fark

IPL lazer tedavisine benzer. Bununla birlikte, bir lazer cildinizde sadece bir dalga boyu ışığa odaklanırken IPL, fotoğraf flaşı gibi birçok farklı dalga boyundaki ışığı yayar.

IPL’den gelen ışık bir lazerden daha dağınık ve daha az odaklanmıştır. IPL üst katmana (epidermis) zarar vermeden cildinizin ikinci katmanına (dermis) nüfuz eder, bu nedenle derinize daha az zarar verir.

Cildinizdeki pigment hücreleri, ısıya dönüştürülen ışık enerjisini emer. Isı, çilleri ve diğer lekeleri temizlemek için istenmeyen pigmentleri yok eder veya tüylerin tekrar büyümesini önlemek için tüy köklerini yok eder.

IPL’yi vücudunuzun herhangi bir yerinde kullanabilirsiniz, ancak pürüzlü alanlarda işe yaramayabilir. Kalınlaşan, büyümüş yara izlerine veya daha koyu cilt tonlarına sahip olan kişiler için önerilmez. Açık renkli tüylerde koyu renk tüylerdeki kadar etkili değildir.

 Nasıl hazırlanır?

IPL prosedüründen önce, cilt bakımı uzmanınız cildinizi inceler ve ne olacağını size bildirir. İltihaplı sivilce veya egzema gibi tedavinizden sonra iyileşmeyi etkileyebilecek cilt koşullarınız varsa onlara bildirin .

Cilt bakımı uzmanınız, işleminizden iki hafta önce belirli aktivitelerden, ilaçlardan ve diğer ürünlerden kaçınmanızı önerebilir.

Şunlardan kaçınmalısın

 • doğrudan güneş ışığı
 • solaryum
 • balmumu
 • kimyasal soyma
 • kollajen enjeksiyonları
 • Aspirin (Ecotrin) ve ibuprofen (Advil) gibi kanama riskinizi artıran ilaçlar,
 • kremler veya RetinA gibi vitamin A içeren vitaminler veya glikolik asit

Maliyetler ve sigorta

Maliyet, tedavi olduğunuz durumun türüne ve tedavi alanının boyutuna bağlıdır. Ortalama olarak, IPL’in maliyeti 700 ila 1200 dolar arasındadır. Anestezi, testler, kontroller veya ilaçlar için daha fazla para ödemeniz gerekebilir. IPL kozmetik bir prosedür olarak kabul edildiğinden, çoğu sağlık sigortası karşılamayacaktır.

İşlem nasıl gerçekleşir?

Cilt bakımı uzmanınız önce tedavi edilen bölgeyi temizler. Sonra cildinize soğuk bir jel sürer. Daha sonra, cildinize IPL cihazından hafif darbeler uygularlar. Tedaviniz sırasında gözlerinizi korumak için koyu renkli gözlük takmanız gerekecektir.

Darbeler cildinizi sıkıştırabilir. Bazı insanlar, bir bantın yapışıp çekilmesi gibi bir his olduğunu düşünüyor.

Vücudunuzun hangi bölümüne uygulandığına ve bölgenin genişliğine bağlı olarak, tedavinin 20-30 dakika sürmesi gerekir.

İstediğiniz sonuçları elde etmek için, üç ila altı seansa ihtiyacınız olabilir. Cildinizin iyileşmesine izin vermek için bu tedaviler yaklaşık bir ay aralıklarla yerleştirilmelidir. Saç ekimi 6-12 tedaviyi gerektirir.

Yeni IPL cihazları, cildi solgun gösteren kan damarları gibi bazı kozmetik tedaviler için lazer tedavilerinin yanı sıra çalışırlar. Epilasyon için, IPL kalın, koyu renk tüylerde ince, açık renk tüylerden daha iyi çalışır. İstenilen sonuca ulaşmak için birkaç tedaviye ihtiyacınız olabilir.

Olası riskler

Çoğu kişi prosedürden sonra hafif kızarıklıklar veya şişlik yaşar. Bu genellikle bir veya iki gün içinde kaybolur.

Bazı durumlarda şunlarla karşılaşabilirsiniz:

 • morarma
 • kabarma
 • cilt renginde değişim
 • enfeksiyon

Düzenli etkinliklerinize geri dönebilirsiniz. Cildin temizlenen bölgesi, sanki güneş yanıkları varmış gibi birkaç saat kırmızı ve duyarlı olacaktır. Cildiniz hafifçe şişebilir. Prosedürden birkaç gün sonra cildiniz hassas olmaya devam edecektir. Cildiniz iyileşene kadar sıcak su kullanmamanız gerekebilir.

IPL’ye alternatifler

Kırışıklıkları, lekeleri ve istenmeyen tüyleri ortadan kaldırmak için kullanılan tek yöntem IPL değildir. Diğer seçenekleriniz şunlardır:

Lazerler: Lazer, istenmeyen tüyleri, kırışıklıkları, güneş hasarını ve diğer lekeleri gidermek için odaklanmış tek bir ışık dalga boyu kullanır. Lazer cildin en üst katmanını çıkarırsa, ablatif bir tedavi olarak kabul edilir. Üst katmana zarar vermeden altta yatan dokuyu ısıtırsa, nonablatif sayılır. Lazer tedavileri, IPL’den daha az seans gerektirir ve koyu cilt üzerinde etkili bir şekilde kullanılabilir. Lazer cilt yenileme masrafları ortalama 2,300 dolardır .

Fraxel lazer tedavisi: Fraxel lazeri, üst katmana zarar vermeden cildin yüzeyinin altına nüfuz ettiği için nonablatif bir tedavi olarak düşünülür. Bazı Fraxel tedavileri cildin bir kısmını tedavi eder ve cildin bir kısmını ablatif bir şekilde tedavi eden fraksiyonel lazer olarak adlandırılabilir. Fraxel lazeri, güneş hasarlarını, çizgileri ve kırışıklıkları ve sivilce izlerini tedavi etmek için kullanılabilir. Tedaviden sonra cilt kendini yeniler. Sonuçları görmek için birkaç tedaviye ihtiyacınız vardır. Fraxel lazer tedavileri, seans başına yaklaşık 1.000 dolara mal olur .

Mikro dermabrazyon: Mikro dermabrazyon , cildinizin üst katmanını hafifçe zımparalamak için aşındırıcı bir alet kullanır. Yaşlanma noktalarını ve cildin koyu renkli alanlarını solmak için kullanılabilir. Ayrıca ince çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü de azaltabilir. İlerlemeyi görmek için bir dizi tedaviye ihtiyacınız olacak ve sonuçlar genellikle geçicidir. Bir oturumun ortalama maliyeti 138 $ ‘dır .

Artıları:

 • Tedavi kırışıklıkları ve lekeleri silmek ve istenmeyen tüylerden kurtulmak için iyidir.
 • Seanslar diğer yöntemlere göre daha hızlıdır.
 • Işık cildin üst katmanlarına zarar vermez, bu nedenle bir lazer veya dermabrazyona kıyasla daha az yan etki gösterirsiniz.
 • İyileşme hızlıdır.

Eksileri:

 • İstediğiniz sonuçları elde etmek için birkaç tedaviye ihtiyacınız olur.
 • IPL koyu tenli ve açık renkli tüylerde iyi çalışmaz.

IPL veya başka bir tedavinin sizin için en iyi sonuç verip vermeyeceğine karar vermek için avantajlarınız, riskleriniz ve maliyetleriniz dahil olmak üzere cilt bakımı uzmanınızla tüm seçeneklerinizi tartışın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
 • ÇOK OKUNAN
 • YORUM