Yeterince su içmediğinizin 12 belirtisi

Yeterince su içmediğinizin 12 belirtisi

Dünyada bir bardak sudan daha serinletici pek fazla bir şey yoktur. Ama bazen herkes bir bardak çay ya da kahvenin sudan daha güzel olduğunu söyler ve yeterince su içmez. Eğer siz de aşağıdaki belirtilerden birini yaşıyorsanız yeterince su içmediğinizden emin olabilirsiniz.

1. Ağzınız kuruyorsa

Ağız kurumasını herkes bazen yaşayabilir ama eğer ağzınızda hoş olmayan, rahatsız edici bir his varsa bu başka bir sorunun nedeni olabilir. Ağızda ve boğazda aşırı kuruluk yeterince su içilmediğinin bir kanıtıdır. Ağzınızın kurumaması için sık sık su içmelisiniz.

2. Cildiniz kuruysa

Cilt bedenin en çok suya ihtiyacı olan organlarından biridir. Eğer cildiniz çok kuruysa bunun en önemli nedenlerinden biri de susuzluk olabilir. Terleme ile atılan su cildinize geri kazandırılmalıdır. Eğer su içmiyorsanız cildiniz kurur.

3. Sürekli susuzluk hissediyorsanız

Ağız kuruluğu belirtisini daha önce anlattık ama eğer dilinizin üzeri kumlu gibiyse ve sürekli çok susadığınızı düşünüyorsanız bunun nedeni az su içmeniz olabilir. Alkol, kafein gibi maddeler de suyun azalmasına neden olarak aşırı susuzluğa yol açabilir. Bedeniniz size ne yapmanız gerektiğini her zaman söyler unutmayın.

4. Göz kuruluğu yaşıyorsanız

Şimdiye kadar yeterince su içmemenin cildi, ağzı ve boğazı kuruttuğundan bahsettik. Peki susuzluğun göz kuruluğuna da yol açabileceğini biliyor muydunuz? Az su içmek gözlerde kuruluğa neden olur ve özellikle de kontak lens kullananlar için büyük sorun yaratır.

5. Eklem ağrısı çekiyorsanız

Eklemlerimiz ve omurgamızın %80’i sudan oluşur. Eğer yeterince su içmiyorsanız eklemlerinizde ağrı hissedebilirsiniz. Ayrıca koşma, merdiven çıkma gibi hareketlerde eklemleriniz zarar görebilir.

6. Kas oranınız azalıyorsa

Kaslarımızın çoğu da sudan oluşur. Eğer yeterince su içmezseniz kas kütleniz azalmaya başlayabilir. Bedeninize yeterince su gitmediğinde vücut su ihtiyacını kaslardan alacağı için sağlığınız çok zarar görebilir.

7. Hastalıklarınız daha uzun sürüyorsa

Su içmek vücudu toksinlerden arındırır. Bu yüzden hasta olduğumuzda normalin iki katı kadar su içmemiz çok önemlidir. Eğer yeterince su içmezseniz bir filtre görevi gören bedeniniz toksinleri atamaz ve hastalığınız daha uzun süre devam eder.

8. Sürekli yorgun ve uykulu hissediyorsanız

Daha önce de bahsettiğimiz üzere vücudumuz susuz kaldığında kanımızdan su ödünç alır. Kanda su eksikliği oksijen eksikliğine neden olur. Bu yüzden vücudunuz yorgun ya da uykulu olduğunuzu hissetmenize neden olabilir. Gün içinde yeterince su içtiğinizden ve aşırı kafein almadığınızdan emin olmalısınız.

9. Sık sık açlık krizleri yaşıyorsanız

Vücudunuz susuz kaldığında açlık hissiniz artabilir. Eğer geceleri acıktığınızı hissediyor, sık sık atıştırmalık bir şeyler yeme ihtiyacı hissediyorsanız yeterince su içmiyorsunuz demektir. Vücudunuzu bir benzin gibi çalıştıran suyu ihmal etmezseniz açlık krizleriniz de azalır.

10. Sindirim sorunu yaşıyorsanız

Şimdiye kadar susuzluğun ağız, boğaz, gözler ve daha pek çok organın kurumasına yol açtığını söyledik. Susuzluğun ayrıca sindirim sorunlarına yol açtığını da unutmamalısınız. Tüm sindirim sisteminin kurumasına ve iyi çalışmamasına yol açan susuzluk mide yanmasına da neden olur.

11. Daha hızlı yaşlandığınızı düşünüyorsanız

Yaşlandıkça vücudumuzda su miktarı azalır. Bu yüzden yaşlandıkça daha fazla su içmemiz gerekir. Eğer yeterince su içmiyorsanız yaşlanma hızınız artar. Yaşlanma hızını azaltmak ve hayat kalitenizi arttırmak istiyorsanız daha fazla su içmelisiniz.

12. Bu okuduklarınızı uygulamayı unutmayın

Her zaman su için. Her zaman yanınızda bir şişe ya da bardak su bulundurun. Çalışırken, kitap okurken, film izlerken, ne olursa olsun her zaman yanınızda su olsun ve su için. Ayrıca yukarıda bahsedilen sorunları hissediyorsanız çok daha fazla su içmeniz gerekiyor da olabilir. Ne kadar çok su içerseniz sağlığınız için o kadar iyi olur bunu unutmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM