Yüksek Seçim Kuruluna Kimse Emir Veremeyecek

Yüksek Seçim Kuruluna Kimse Emir Veremeyecek

Yüksek Seçim Kurulunun teşkilat yapılanmasının muhafaza edilerek, görevini icra ederken ve yetkilerini kullanırken başka hiç bir kurum ve kuruluşa bağlı olmaksızın hareket etmesine olanak sağlayan yasa mecliste kabul edilerek yürürlüğe girdi.

Söz konusu yasa ile Yüksek Seçim Kurulu tamamen bağımsız bir kurum haline getirildi. Hiç kimse artık Yüksek seçim Kuruluna müdahale edemeyecek. Yüksek Seçim Kurulunun teşkilat yapısında herhangi bir değişikliğe gidilmeyen yasaya göre, hangi makamda olursa olsun hiç kimse ve hiç bir kuruluş, Yüksek Seçim Kurumunun faaliyetlerine müdahale edemeyecek. Yüksek Seçim Kurulu kimseye hesap vermeden görevlerini yerine getirebilecek ve yetkilerini kullanavilecek.

Yüksek Seçim Kurulu kararları aleyhine başka hiçbir merciye ve kanun yoluna başvurulamayacak. Mevcut halinde olduğu gibi 7 asıl, 4 de yedek üyesi bulunacak Yüksek Seçim Kurulu’nun merkez teşkilatı seçmen kütüğü ve seçim hizmetleri genel müdürlükleri, insan kaynakları ve strateji geliştirme başkanlıkları ile özel kalem müdürlüğünden, taşra teşkilatı da ilçe ve yurt dışı ilçe seçim kurullarına bağlı seçim müdürlüklerinden oluşacak.

Yüksek Seçim Kurulu merkez teşkilatında seçim uzmanı ve seçim uzman yardımcısı istihdam edebilecek. Seçim müdürü ve yardımcıları, kurum personeli arasından yapılacak ya da yaptırılacak yazılı ve sözlü sınav sonucuna göre başkan tarafından atanacak. Seçim müdürü ve seçim müdür yardımcılarında; hukuk fakültesi veya siyasal bilgiler, idari bilimler, iktisat ve maliye alanlarında en az 4 yıllık yükseköğrenim yapmış veya bunlara denkliği kabul edilmiş yabancı öğretim kurumlarından mezun olma şartı aranacak. Seçim müdürü ve seçim müdür yardımcıları, nüfusa kayıtlı oldukları ilçelerde görev yapamayacak, geçici görevde geçen süreler de dahil aynı yerde 6 yıldan fazla çalışamayacak. Ancak bu süreyi dolduranlar, ihtiyaç duyulması halinde YSK başkanının kararıyla en fazla bir yıl daha aynı yerde çalışabilecek.

Yüksek Seçim Kurulu başkanı ile il ve ilçe seçim kurulu başkanları; bütün memur, işçi ve hizmetlileri seçim iş ve işlemlerinde görevlendirebilecek, bunlar dışında da gerekli gördüğü kimseleri çalıştırabilecek.

Cumhuriyet savcısı, vali, kaymakam, asker ile kolluk amir ve memurlarını çalıştıramayacak. Yasayla, Yüksek Seçim Kurulu’nun merkez teşkilatına 225, taşra teşkilatına da 490 olmak üzere toplam 715 personel alımı yapılacak. Yasada önergeyle yapılan değişikliğe göre YSK’nın prensip kararları 15 gün içinde Resmi Gazete’de, seçime ilişkin diğer kararları da resmi internet sitesinde yayımlanacak. YSK’da halen çalışan geçici personelin istihdamının devamını sağlayacak ortak bir önerge de kabul edildi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM