Yunan tahvilleri şiddetle tavsiye ediliyor

Yunan tahvilleri şiddetle tavsiye ediliyor

Büyük yatırım firmaları, ülkenin yakında beklenen 2024 için ilk piyasa hamlesi ve Kamu Borç Yönetimi Ajansı tarafından planlanan tahvil yeniden ihraçlarının başlaması öncesinde, yeni yıla Yunan tahvillerine yönelik olumlu tavsiye yağmuruyla başladı.

JP Morgan, Societe Generale ve Citigroup, Yunan tahvillerine olan güven oylarını yineleyerek, Yunan devletinin yeniden yatırım yapılabilir seviyeye ulaştıktan sonra ilk sendikasyon ihracını bu ay yeni bir 10 yıllık tahvil ile gerçekleştireceğini tahmin ediyor. İçinde bulunduğumuz hafta, yatırım talebinin yüksek olduğu yılın ilk günlerinde Yunanistan’ın ihraççı “dalgası” arasında yer alması için ilk fırsat oldu. Ancak İtalya’nın Salı günü çifte hamle yapması ve Belçika ile Almanya gibi ülkelerin de Salı ve Çarşamba günü yayınlara devam etmesi nedeniyle PDMA beklemeyi seçti. Gelecek hafta bir sorun çıkma ihtimali var, daha olası tarihin 30 Ocak olduğu düşünülüyor.

Bankacılık kaynaklarına göre yeni 10 yıllık tahvilin büyüklüğü 3-4 milyar euro civarında olacak, devletin yılın ilk ayındaki net finansman ihtiyacı ise 3 milyar euro civarında olacak. Yunan tahvillerinin uluslararası endekslere dahil edilmesi nedeniyle talebin güçlü olması bekleniyor, bu da kaliteli yatırımcıların yeni ilgisini çekecek.

Daha önce de açıklandığı gibi Yunanistan bu yıl olası bir yeşil tahvil hariç 10 milyar Euro’ya kadar ihraç edecek. Aynı zamanda PDMA, 2024’ün ilk yarısı için, önümüzdeki hafta, yani 17 Ocak’tan başlayarak 14 Şubat, 20 Mart, 17 Nisan, 22 Mayıs ve 19 Haziran’da devam edecek şekilde altı adet menkul kıymetin yeniden ihracını planladı. ihale tutarı bir gün önceden açıklanacak.

Uluslararası analistler, Yunanistan’ın piyasalara son çıkışının tam bir başarı ile taçlandırılmasını bekleyerek, Yunan tahvillerine yatırım yapılmasını öneriyor. Societe Generale, yatırımcılara 10 yıllık Yunan tahvili almalarını tavsiye ederken, PDMA’nın sendikasyon ihraç programına bu ay en az 3 milyar avro tutarında yeni bir 10 yıllık tahvil ile başlamasını bekliyor. Daha sonra Mart veya Nisan ayında 2-3 milyar Euro tutarında yeni bir beş yıllık tahvil ihracını, sonbaharda da aynı değerde yeni bir 15 veya 20 yıllık tahvil ihracını bekliyor ve ilk yeşil Yunan tahvilinin ihracını öngörüyor. Bu yıl devlet tahvili. 

JP Morgan ise Ocak ayında yeni bir 10 yıllık, Mart ayında ise beş yıllık yeni bir Yunan tahvili bekliyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM