Yunanistan, Atina havalimanı hisselerinin satışına ve listelenmesine hazırlanıyor

Yunanistan, Atina havalimanı hisselerinin satışına ve listelenmesine hazırlanıyor

Atina Uluslararası Havalimanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Yunanistan’ın ilk halka arz (IPO) ve hissedarlar AviaAlliance ve Copelouzos ailesi ile ayrı anlaşmalar yoluyla Atina Uluslararası Havalimanı’ndaki %30 hissenin satışına yönelik hazırlıklara başladığını söyledi.

Ülkenin en büyük havaalanından yapılan açıklamada, Reuters’in geçen haftaki haberini doğrulayan bir açıklamada, Atina Menkul Kıymetler Borsası’ndaki listelemenin düzenleyici onaylara tabi olarak Şubat ayında gerçekleşmesinin beklendiği belirtildi.

Havalimanında yüzde 40 hisseye sahip olan AviAlliance, kazançlı varlığın yüzde 10’unu daha satın alma hakkına sahip olacak. Açıklamada, yaklaşık %5 hisseye sahip olan Copelouzos ailesinin ilave %1 hisseye hak kazanacağı belirtildi.

Halka arzın sonuçlanmasının ardından şirketin halka açıklık oranının %19 civarında olmasının beklendiği belirtildi.

Yunanistan büyük ölçüde turizme bağımlı ve Atina havaalanı geçen yıl 28 milyondan fazla yolcuya hizmet verdi; bu, ülkenin tüm havalimanlarındaki yolcu trafiğinin %35’ini oluşturuyor.

Deutsche Bank, halka arz için kıdemli ortak talep toplayıcı olacak ve Morgan Stanley ile BofA Securities ortak koordinatörler olacak. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM