Yunanistan, avro bölgesi kurtarma paketi kredilerini planlanandan önce ödeyecek

Yunanistan, avro bölgesi kurtarma paketi kredilerini planlanandan önce ödeyecek

Maliye Bakanlığı yetkilileri Salı günü Reuters’e verdiği demeçte, Yunanistan’ın ilk kurtarma paketi kapsamında avro bölgesi ülkelerine olan 5,3 milyar avroluk (5,8 milyar dolar) borcunu önümüzdeki ay planlanandan önce geri ödeyeceğini ve bu hareketi 2024’te tekrarlamayı umduğunu söyledi.

Avro bölgesi ve Uluslararası Para Fonu (IMF), 2009’un sonlarında başlayan on yıl süren borç krizi sırasında, sert kemer sıkma önlemleri karşılığında Yunanistan’a birlikte 260 milyar avrodan fazla borç verdi.

Ülkenin üçüncü kurtarma paketinin süresi 2018’de dolmuştu.

İsminin açıklanmaması kaydıyla Reuters’e konuşan bir yetkili, “15 Aralık’ta avro bölgesi ülkelerine beklenenden daha erken 5,3 milyar avro geri ödeyeceğiz” dedi ve ödemenin 2024 ve 2025’te vadesi dolacak kredilere ilişkin olduğunu ekledi.

Yunanistan, 13 yıldır “çöp” kategorisinde zayıf kaldıktan sonra yakın zamanda yatırım yapılabilir kredi notunu yeniden kazandı.

Geçtiğimiz yıl, 2010 ile 2014 yılları arasında kendisine planlanandan iki yıl önce 28 milyar avro sağlayan IMF’nin karşılığını aldı. Ayrıca borç sürdürülebilirliğini iyileştirme çabalarının bir parçası olarak avro bölgesi ortaklarına 2,7 milyar avroluk erken geri ödeme yaptı ve 2024’te de aynı yolda devam etmeyi umuyor.

Reuters’a konuşan ikinci bir yetkili, miktar veya zamanlama hakkında daha fazla ayrıntı vermeden, “Gelecek yıl daha fazla ikili krediyi daha erken ödeyebiliriz” dedi.

Avro Bölgesi ülkeleri, Yunanistan’a, ilk kurtarma paketi sırasında, vadeleri 2041’e kadar uzanan, ikili sözde Yunan Kredi Kolaylığı (GLF) kredisi olarak 53 milyar avro borç verdi. Bu yıl planlanan ödemeyle Yunanistan, toplamda yaklaşık 13 milyar avroluk geri ödeme yapmış olacak.

Yunanistan, 2018’deki kurtarma paketlerinden çıktığından beri borçlanma ihtiyaçlarını karşılamak için yalnızca tahvil piyasalarına güveniyor. Gelecek yıl yaklaşık 7 milyar euro borç almayı planlıyor.

Beklenenin üzerinde vergi gelirleri, güçlü büyüme ve faiz dışı fazla nedeniyle 35 milyar euronun üzerinde likidite tamponuna sahip.

Yunanistan, bu yıl avro bölgesi ortalamasının iki katından fazla olan %2,4’lük büyümenin ardından 2024’te ekonomik büyümenin %2,9 olacağını öngörüyor. Ayrıca, daha yüksek yatırım ve güçlü turizm geliri sayesinde gelecek yıl GSYİH’nın yüzde 2,1’i kadar faiz dışı bütçe fazlası elde etmeyi umuyor. [Reuters]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM