Yunan yetkililer, İngiliz Sunak’ın liderler toplantısını iptal etmesinden dolayı kızgın ve şaşkın

Yunan yetkililer, İngiliz Sunak’ın liderler toplantısını iptal etmesinden dolayı kızgın ve şaşkın

Yunan yetkililer Salı günü yaptıkları açıklamada, İngiltere Başbakanı Rishi Sunak’ın Yunan mevkidaşı ile tartışmalı antik eserlerin tartışılacağı toplantıyı iptal etmesine rağmen, Parthenon Mermerleri’nin Atina’ya geri getirilmesi konusunda British Museum ile görüşmelere devam edeceklerini söyledi.

Yunanistan Başbakanı Kyriakos Mitsotakis, Salı günü Downing Street 10 numarada Sunak’la buluştuğunda, Yunanistan’ın antik heykellerin iadesine yönelik on yıllardır süren talebini dile getirmeyi planladı. İki merkez sağ liderin ayrıca göç, iklim değişikliği ve Gazze ve Ukrayna’daki savaşlar hakkında da konuşma yapması planlandı.

Sunak’ın toplantıyı planlanan saatten saatler önce iptal etmesi iki Avrupalı ​​müttefik arasında diplomatik bir tartışmaya yol açtı. Bunun yerine Mitsotakis’e Başbakan Yardımcısı Oliver Dowden ile görüşme teklif edildi ancak o bunu reddetti.

İngiliz yetkililer iptal için herhangi bir neden belirtmedi, ancak Mitsotakis’in Pazar günü İngiliz televizyonuna çıkıp heykellerin Atina’dan kaldırılmasını Mona Lisa’nın ikiye bölünmesiyle karşılaştırmasından rahatsız oldular.

Yunanistan başbakanının basın ofisi başkanı Dimitris Tsiodras, Mitostakis’in “İngilizlerin yanlış adımına” kızdığını söyledi.

“Elbette kızmıştı… Bakın Yunanistan gururlu bir ülke. Uzun bir geçmişi var. Mitsotakis o ülkeyi temsil ediyor” dedi Tsiodras özel ağ Mega televizyona.

Yunan sol muhalefet lideri Stefanos Kasselakis de Sunak’ın eyleminin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Eski adıyla Twitter olarak bilinen X hesabında “Parthenon Heykelleri vakası, bireysel olarak Yunanistan Başbakanı’nın ve parti farklılıklarının ötesine geçen bir meseledir” diye yazdı. “Bu, bütün bir halkın tarihini ilgilendiren ulusal bir meseledir. Ve bu, kültürel zenginliğin doğal ortamından utanmazca çalınmasıyla ilgili ahlaki bir meseledir.”

Atina, 19. yüzyılın başlarında İngiliz diplomat Lord Elgin tarafından Yunanistan’dan götürülen heykellerin iadesini uzun süredir talep ediyordu. Akropolis’teki 2.500 yıllık Parthenon tapınağını süsleyen frizlerin bir kısmı, Britanya’da bilinen adıyla “Elgin Mermerleri”, iki yüzyılı aşkın süredir Londra’daki British Museum’da sergileniyor. Frizlerin geri kalanı Atina’da özel olarak inşa edilmiş bir müzede bulunuyor.

British Museum’un heykelleri Yunanistan’a geri vermesi kanunen yasak, ancak müzenin liderleri Yunan yetkililerle uzun vadeli kredi gibi bir uzlaşma konusunda görüşmelerde bulundu.

Bu yılın başlarında, önceki Muhafazakar Birleşik Krallık hükümetinin Hazine şefi olan müze başkanı George Osborne, tartışmaların “yapıcı” olduğunu söyledi.

Tsiodras Salı günü yaptığı açıklamada, “mermerlerin Atina’ya iadesi, yani yeniden birleştirilmesi için British Museum ile görüşmelerin sürdüğünü” söyledi.

“Çabaların burada biteceğini sanmıyorum” dedi. “Açıkçası iç nedenler var ve 2024 yılı bir seçim yılı ve (Sunak) anketlerde oldukça geride… ama British Museum ile görüşmeler sürüyor.”

Ancak Sunak hükümeti tutumunu sertleştirmiş görünüyor.

Ulaştırma Bakanı Mark Harper, “hükümet Elgin Mermerleri hakkındaki tutumunu çok açık bir şekilde ortaya koydu; bu mermerlerin British Museum’un daimi koleksiyonunun bir parçası olarak kalması gerektiğini” söyledi. [AP]

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM