Yunanistan ve İsrail savunma sanayi bağlantılarını güçlendiriyor

Yunanistan ve İsrail savunma sanayi bağlantılarını güçlendiriyor

Yunanistan ve İsrail’in, savunma sanayinde hassas ve kritik araştırma ve geliştirme (Ar-Ge) sektöründe işbirliğine izin verecek bir çerçevenin kurumsallaşmasına yakında devam etmesi bekleniyor.

Bu amaçla, Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Dendias Pazartesi günü Tel Aviv’i ziyaret ederek mevkidaşı Yoav Gallant ile bir araya geldi. 

Mükemmel bir atmosferde gerçekleşen ve iki ülkenin daha geniş bölgedeki duruma ilişkin hem daha geniş hem de daha spesifik konuları anladığını teyit eden görüşmede, savunma ilişkilerinin Yunanistan arasındaki ekonomik değişimler için nasıl itici bir güç olabileceğine dair kapsamlı bir tartışma yer aldı. ve İsrail. 

Yunanistan, İsrail ve Kıbrıs Cumhuriyeti arasında savunma alanındaki işbirliği, tüm silahlı kuvvetleri etkileyen tatbikatlar ve ortak eğitim ağında açıkça görülmektedir. Kıbrıs, İsrail’in kara birliklerinin geniş çaplı tatbikatlar yapması için bir mekan olarak hizmet verdiği için, Kudüs ile Lefkoşa arasındaki işbirliği seviyesi daha da yüksek. 

Silahlarla ilgili olarak, Rampage uzun menzilli füzelerin ve Spice güdümlü mühimmatın İsrail’den gelişmiş veri bağlantısı ile tedarikine ilişkin dosya iletilmeye hazırdır. Bununla birlikte, İsrail sistemlerinin Yunan cephaneliğine entegrasyonu zaten oldukça kapsamlıdır ve esas olarak son teknoloji silahlarla ilgilidir. 

Bunlar, Skyros’tan faaliyet gösteren ve Yunanistan topraklarının operasyonel kapsamını sunan kiralık Heron İHA’larını içerir. 

İsraillilerle, kiralama süresinin sona ermesinden sonra onları satın alma olasılığı konusunda görüşmeler yapıldı. Geçen yazdan bu yana, doğu Ege’nin bazı adalarına İHA karşı önlem sistemleri kurulurken, kara ordusu araçları, Apache helikopterleri ve tanksavar kabiliyetine sahip savaş gemileri için beşinci ve altıncı nesil Spike NLOS füzelerinin tedarikine ilişkin sözleşme imzalandı. 32 ila 50 kilometrelik bir menzil ilerliyor. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM