Yunanistan’ı siber saldırılardan koruyacak yeni kurum çalışıyor

Yunanistan’ı siber saldırılardan koruyacak yeni kurum çalışıyor

Kimyasalların ve gıda ürünlerinin imalatı ve dağıtımı gibi sektörlerdeki özel şirketlerin yanı sıra kamu sektörünün de korunmasına yönelik bir yasa tasarısı ile ulusal bir siber güvenlik otoritesi oluşturulacak.

Dijital Yönetişim Bakanı Dimitris Papastergiou tarafından halihazırda sunulan tasarı, şimdiye kadar Ulusal Siber Güvenlik Otoritesi adı verilen, kamu hukuku kapsamında tüzel kişilik şeklinde merkezi bir kamu otoritesinin oluşturulmasını öngörüyor. Dijital Yönetişim Bakanlığı ve şu anda bir ajansa yükseltiliyor. 

Bir siber saldırının etkisi, ortalama bir Yunan vatandaşının günlük yaşamından çok da uzak değil. Örneğin, bir siber saldırı büyük bir süt ürünleri şirketinin merkezi işlemcisini vurabilir ve süt üretimini birkaç gün boyunca engelleyebilir. 

Şimdiye kadar siber güvenlikle ilgilenen NIS1 programı, ulaşım (örneğin, havaalanına saldırı), bankacılık, finansal piyasa altyapısı veya sağlık gibi belirli sektörleri kapsayacak şekilde genişletildi. 

Artık birçok sektörü kapsayan ve Ekim 2024’ten itibaren uygulamaya konması beklenen bir Avrupa direktifi NIS2 yayınlandı.

Bu noktadan itibaren, tüm kamu sektörü ve bölgeler, posta ve kurye hizmetleri, atık yönetimi ve tabii ki kimya üretimi, üretimi ve dağıtımı gibi hayati sektörlerde yer alan özel işletmeler de dahil olmak üzere 2.000’den fazla kuruluş siber güvenlik kapsamında olacak. , gıda üretimi ve işleme ve inşaat sektörü.

Yönergeye göre, 50’den fazla çalışanı olan ve bilançosu 10 milyon Euro’nun üzerinde olan orta ölçekli işletmeler bu programdan yararlanabilecek. Yine de bir işletmenin siber güvenliğe dahil olması için gereken gereksinimlerin zamanla genişleyeceği kesindir. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM