Zengin yabancılara dokunma planı

Zengin yabancılara dokunma planı

Yeni vergi kanunu, “yüksek net değeri olan bireyler” e mahkum etmeye çalıştığı gibi vergi ikametgahlarını Yunanistan’a yerleştirerek, ülkenin devlet kasasına taze gelirleri çekmeyi amaçlıyor – özellikle yabancıların yanı sıra yurt dışında vergilendirilen Yunanlılardan – Yunanistan vergi dairesi.

Dom dışı model, yurtdışında elde edilen gelirlerin sabit bir şekilde vergilendirilmesini sağlarken, Yunanistan’da elde edilen herhangi bir gelir, normal Yunan vergi mükellefleri için kullanılanlarla aynı şekilde ve oranlarda vergilendirilecektir.

Bu yabancıların yılda en az 183 gün Yunanistan’da kalması, yasanın gerektirdiği gibi, konaklama ve Yunanistan ekonomisine eklenecek günlük masraflar için de harcanacak. Çifte Vergiden Kaçınma Anlaşmaları ile birleştiğinde, çoğu uygun yabancı, yasaları gereği ABD pasaportu olduğu sürece ABD’de vergilendirilmesi gereken Amerikalılar hariç, Yunanistan’a geçtikleri takdirde vergi yüklerini önemli ölçüde hafifletebilecek .

Ancak, Yunanistan’ın dom-dom çerçevesinde belirsiz kalan birçok yönü vardır, hedeflenen varlıklı kişilerin alışkın olduğu alışkanlığı, menşe ülkelerindeki vergi kayıt numarasının bildirilmesi şartı ile ihlal edilebilir.

Pazarın önemli bir bölümü, Yunanistan’ın hedefinin, ek harcamalarla iç ekonomik faaliyeti artıracak çok sayıda varlıklı yabancıyı çekmesi gerektiğini; Bununla birlikte, Yunanistan’da yabancılara gereken 500.000 Euro’luk yatırım tutarı ve talep edilen 100.000 Euro’luk yıllık yassı vergisi (aile üyesi başına 20.000 Euro) birçoğunu uzak tutabilir.

Çerçeve, 2017’de tanıtılan İtalya’dan esinlenerek, PwC vergi direktörü Stavroula Marousaki, Kathimerini’ye yaptığı açıklamada. Amaç, son sekiz yılın en az yedisini yurtdışında vergi sakini olarak geçiren kişileri çekmek.

PwC, “Yunanistan’da gelirlerin herkese uygulanan normal oranlarla vergilendirilmesinin özellikle önemli ve doğru yönde olduğunu savunuyor. Yine de, elverişli durumun uzatma seçeneği olmadan 15 yıllık bir zaman sınırı var. ”

Bir diğer önemli hüküm, özellikle miras vergisine göre, en az 10 yıl boyunca yurtdışında bulunmaları şartıyla Yunanlılara verilen benzer bir muafiyet olduğu göz önüne alındığında, PwC eklenmesidir.

Eleştiri, Avrupa’nın veya diğer nüfusun – Yunanistan’a gelmeyi düşünen emekliler gibi – uluslararası gelirleri için daha düşük bir vergi ödemesini engelleyen emekli aylıkları gibi büyük bir kesiminin önlediğine çok katı göründüğü için, mevzuatın kısıtlayıcı niteliğine odaklanmaktadır. Yunanistan’da harcamalarını bu ülkede kalırken, yerel ekonominin yararına yapmak.

“Günün sonunda, soru bizim gerçekten istediğimiz şey: Çok fazla insan mı harcıyor, az insan daha fazla mı harcıyor?” Diyor.

Bu eleştiri, dom-olmayan çerçevenin multimilyoner kategorisinde olmayan insanları çekmeyebileceği endişesinin yanı sıra, özellikle Güney Avrupa’da olmak üzere çok sayıda başka ülkenin yıllardır benzer bir model kullanmasıyla ortaya çıkmaktadır. onbinlerce ilgilenen vergi mükellefi zaten bunlardan birini vergi dairesi olarak seçti.

Yine de, PwC’den Marousaki’nin açıkladığı gibi, dom olmayan statüsünün getirilmesinin aynı zamanda en az yedi yıl önce yurtdışına taşınmaya karar veren Yunanlı Yunanistan’a geri dönüş için gerekli koşulları yarattığı da doğru.

İtalya, Portekiz, Kıbrıs, İrlanda ve Malta’nın yanı sıra Birleşik Krallık’ta da dom olmayan çerçeveler var. Yunanistan’ın bir süredir kurulmuş diğer daha çekici modellerle rekabet etmesi gerektiği açık. Bu ülke, iklimi ve doğal güzelliği gibi karşılaştırmalı üstünlüklere sahip olabilir, ancak aynı zamanda İspanyolca veya Portekizce ile karşılaştırıldığında, dil gibi karşılıkları da var. Ayrıca, devlet ve kamu hizmetlerinin iyileştirilmesi ihtiyacı bazı yabancıları uzak tutabilir.

Bazı insanlar Yunanistan’ın Kıbrıs ve Malta’nın suçlandığı bilinmeyen kökenli fonları çeken bir vergi cenneti olarak görülebileceğinden endişe duyuyor. Andersen Tax’in yönetici ortağı olan Nikos Siakantaris’e göre, “Her durumda, bu insanlar ülkemizin vergi sakini olarak kabul edilecek ve bu nedenle, Yunanistan vergi makamlarının kaynaklarına ilişkin olarak ne gibi kaynaklardan kaynak tutacağı konusunda gelirlerini beyan etmeleri gerekecek. onlara uygulanan 100.000 avroluk standart vergi. ”

Yabancıların nasıl işlediğine aşina olan yasal ve diğer kaynaklar, hükümet planının tüm gereksinimlerini karşılamadığını söylüyor. Yılda belki 60 gün olmak üzere, daha kısa bir asgari konaklama şartının gerekli olduğunu düşünüyorlar. Plan şu anda ifade edildiğinden, Yunanistan’da yılda en az 183 gün kalmayı gerektiriyor ve bu da çok seyahat etme eğiliminde olan bir sınıf için çok uzun sürüyor. Yabancılar makamlarının gizliliğinin algılanmasının mümkün olan en iyi olmadığı göz önüne alındığında, yabancılar da diğer ülkelerdeki gelirlerini beyan etme zorunluluğundan özellikle yararlanmalıdır.

Siakantaris, Kıbrıs ve Portekiz gibi diğer ülkelerde de yurtdışından elde edilen gelirler için vergi ödemeye yönelik bir talep bulunmadığını belirtti. Bu nedenle, 100.000 avro çok yüksek olduğu düşünülen bir tutardır; vergi daireleri. ”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM