Bakan, Türkiye’nin Karadeniz’de yeni kuyular açabileceğini söyledi

Bakan, Türkiye’nin Karadeniz’de yeni kuyular açabileceğini söyledi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez , Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nın güneyinde veya batısındaki bir sahada bu yıl başka bir doğal gaz arama kuyusu açılabileceğini söyledi.

4 Haziran’da Türkiye , bölgede 135 milyar metreküp (bcm) doğal gaz rezervi keşfettiğini açıklayarak, keşfedilen toplam rezervi 540 milyar metreküpe çıkardı.

7 Haziran’da dördüncüsü düzenlenen Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Zirvesi’nde konuşan Dönmez, “Tüm ihtiyaçlarımızı karşılamaktan uzağız ama ithalatımızı önemli ölçüde azaltacağız” dedi.

“Bu yıl o sahanın güneyinde veya batısında başka bir keşif sondajı daha açabiliriz. Bu tür arama faaliyetlerinin belirsizliği bazı tahminlerle yapılmaktadır. Ama şu anda Karadeniz’de rahatız. Karadeniz’de ek rezervler bulacağımızı umuyoruz. İnşallah büyük bir aksilik olmazsa 2023’te bu gazı kullanmaya başlayacağız” dedi.

Bölgede Türkiye’nin konutlardaki elektrik tüketimini en az 25 yıl boyunca karşılayacak ek kaynakların bulunacağı konusunda iyimser.

“Böyle ölçekteki bir sahada ortalama 25 yıllık bir üretim ve işletme planı çıkarabiliyoruz. Yani yılda yaklaşık 15 milyar ila 20 milyar metreküp doğalgaz üretiminden maksimum düzeyde söz edebiliyoruz” dedi.

Türkiye’nin enerji ithalat faturasının son 10 yılda ortalama 40 milyar dolara ulaştığını belirten Dönmez, ithalata bağımlılığın azaltılmasının önemini vurguladı.

Türkiye Doğal Gaz Dağıtım Şirketleri Birliği’ne (GAZBİR) göre, Türkiye’nin Karadeniz’deki gaz keşifleri, ülkenin yıllık yaklaşık 12 milyar dolarlık doğal gaz ithalat faturasını, yılda 20 bcm üretimle yarıya indirebilir.

Türkiye yenilenebilir enerjiyi genişletecek

Dönmez, Doğu Akdeniz’de yapılan sekiz sondajdan elde edilen sonuçların şu ana kadar Karadeniz’deki başarılarla eşleşmediğini, ancak şu anda daha olumlu sonuçlara ilişkin değerlendirmelerin yapıldığını söyledi.

Enerji bakanı ayrıca, Mısır ile bugüne kadar yalnızca dolaylı teması olan ancak Enerji Bakanlığı’nın iletişiminden yoksun olan deniz yetki alanları konusunda bir anlaşmanın karşılıklı yararları üzerinde de baskı yaptı.

“Koşullar uygunsa, bazı temaslar olabilir” dedi.

Ayrıca, 2023 yılına kadar her biri 10.000 megawatt (MW) güneş ve rüzgar enerjisi kurmayı hedefleyen Yenilenebilir Enerji Kaynak Bölgesi (YEKA) ihaleleri yoluyla Türkiye’nin yenilenebilir enerji genişlemesine de değindi.

YEKA’nın 2 bin MW’lık rüzgar ve 1000 MW’lık güneş enerjisi ihalelerinin Türkiye tarafından yönetileceğini belirten Dönmez, bu yıl bölgede 5 milyar ile 5,5 milyar dolar arasında tahmin edilen madencilik ihracatı ile madencilik sektörünün de çok umut verici olduğunu sözlerine ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM