Dudak Seğirmeye Neden Olan Şeyler

Dudak Seğirmeye Neden Olan Şeyler

Kardiyovasküler hastalığı olan insanlar normal D vitamini seviyelerini koruyarak ölüm riskini yaklaşık üçte bir oranında azaltabilir. Bu, geçenlerde The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism’de yayınlanan yeni bir araştırmanın bulgusu.

Kardiyovasküler hastalık (KVH), kalp hastalığı, kalp krizi, kalp yetmezliği ve inme dahil kalp ve kan damarlarını etkileyen koşullar için kullanılan şemsiye bir terimdir.

CVD, Birleşik Devletler’de 1 numaralı katil. Kalp hastalığı, ülkede yılda yaklaşık 610.000 ölümden sorumludur.

Önceki araştırmalar, D vitamini statüsünün kardiyovasküler sağlıkta önemli rol oynayabileceğini ileri sürmektedir.

Bir çalışmada tarafından bildirilen Tıbbi Haberler Bugün 2016 yılında, örneğin, düşük ilişkili vitamini fazla inme riski, kalp yetmezliği, kalp krizi ve kardiyovasküler ölümle D düzeyleri.

Yeni bir çalışma Norveç’te Bergen Üniversitesi Klinik Tıp Bölümü’nden Prof. Jutta Dierkes liderliğindeki daha fazla D vitamini düzeyleri kardiyovasküler hastalık ölüm riskinde oynadığı rol incelenmiştir.

KVH mortalitesi yüzde 30 azaldı
Prof. Dr. Dierkes ve arkadaşları, bulgularına ulaşmak için koroner kalp hastalığının göğüs ağrısı olan anjin pektorisinden şüphelenilen 4114 erişkinin kan örneklerini analiz ettiler .

Çalışma başlangıcında deneklerin ortalama yaşları 62 idi ve ortalama 12 yıl takip edildi.

Ekip, deneklerin kan numunelerini, D vitamininin birincil dolaşım hali olan 25-hidroksivitamin D3 veya 25 (OH) D seviyeleri için değerlendirdi. Takip sırasında, toplam 895 ölüm gerçekleşti. Bunların 407’si KVH’ye bağlı idi.

Göre , Ulusal Sağlık Enstitüleri (NIH) , litre başına 50-125 nanomol (nmol / L) içindeki bir 25 (OH) D düzeyi “Genel olarak sağlıklı bireylerde, kemik ve genel sağlık için yeterli kabul” dır.

Çalışmada, araştırmacılar mortalite riski için optimum 25 (OH) D kan konsantrasyonlarının 42-100 nmol / l olduğunu bulmuşlardır. 42 nmol / l’den daha düşük ve 100 nmol / l’den yüksek konsantrasyonlar, KVH’dan ölüm riskinin artması ile ilişkilendirildi.

Aslında, araştırmacılar optimal 25 (OH) D konsantrasyonlarına sahip katılımcıların KVH’den ölme olasılığının yüzde 30 daha düşük olduğunu bulmuşlardır.

Dierkes, “Doğru miktarda D vitamininin ölüm riskini önemli ölçüde azalttığını keşfettik, ancak çok fazla ya da çok az risk arttıracaktır” dedi.

Bu sonuçlara dayanarak Prof. Dierkes, CVD hastalarının hepsinin D vitamini düzeylerini ölçüp izlediğini önermektedir. Seviyeler normalin altında ise, D vitamini takviyesi gerekebilir.

Araştırmacılar, D vitamininin optimal miktarının herkes için aynı olmadığını belirtti. Dierkes, “Nerede yaşadığınıza ve ne tür bir diyet yaptığınıza bağlı” dedi.

D vitamininin ana kaynağı güneş ışığıdır, ancak somon, orkinos ve yumurta dahil olmak üzere bazı gıdalardan ve çevrimiçi satın alabileceğiniz diyet takviyelerini de alabiliriz .

Bununla birlikte, D vitamininin kardiyovasküler hastalığı olan insanlar için faydalı bir takviyeden önce kullanılabilmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu belirtmek gerekir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM