Vajina yanmasına neden olan şey nedir?

Vajina yanmasına neden olan şey nedir?

Vajinal bölgede yanma hissi oldukça yaygın bir şikayettir. Vajinal yanmanın birçok farklı nedeni var, bunlara irritanlar, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve menopoz dahildir. Her bir nedene kendi belirtileri ve tedavi biçimleri vardır.

Bu makalede, vajinadaki yanma hissinin dokuz olası nedenini ve bunların her biriyle ilişkili diğer semptomları inceliyoruz. Mevcut tedavi seçeneklerine ve olası komplikasyonlara da bakarız.

Vajinal yanmanın dokuz nedeni

1. Tahriş

Bazı şeyler, vajina ile doğrudan temasa girdiğinde vajinanın cildi tahriş edebilir. Buna kontakt dermatit adı verilir.

Temaslı dermatite neden olabilen tahriş ediciler sabun, kumaş ve parfümleri içerir. Yanma yanı sıra diğer belirtiler ve belirtiler şunları içerir :

şiddetli kaşıntı
hamlık
sızlatan
Ağrı
Tahrişe neden olan başlıca tedavi biçimi, tahrişe sebep olan şeylerden kaçınmaktır. Tahriş edici kremin önlenmesi ve kaşınmaması cildin iyileşmesine izin verir. Bazen, bir kişinin ilaç alması gerekebilir.

2. Bakteriyel vajinozis

Bakteriyel vajinoz (BV), vajinada belirli türden bakteri bulunduğu zaman bölgenin normal dengesini etkileyen bir durumdur. Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine (CDC) göre BV, 15 ila 44 yaş arasındaki kadınlarda en sık rastlanan vajinal enfeksiyonudur .

BV’nin bir semptomu vajinadaki yanma hissi olup, idrar yaparken de ortaya çıkabilir.

BV her zaman semptomlara neden olmaz. Bulunduğunda, belirtiler şunları da içerebilir:

beyaz veya gri vajinal akıntı
Ağrı
kaşıntı
Özellikle cinsel ilişkiden sonra güçlü balık benzeri bir koku.
BV sahip olabilir bir kişinin riskini artırır almanın cinsel yolla bulaşan hastalıklar (CYBH), bu yüzden herkes BV semptomlarını geliştirir, onlar bir doktor tarafından kontrol ve tedavi edilmelidir. Bu durumun tedavisi genellikle bir miktar antibiyotik gerektirir .

3. Maya enfeksiyonu

Mayaların neden olduğu vajinadaki bir enfeksiyon, yanma hissine yol açabilir. Bunun tıbbi terimi kandidiyaztır ve pudra olarak da bilinir.

İlişkili belirtiler şunları içerir:

kaşıntı
ağrı
seks sırasında ağrı
İdrar sırasında ağrı veya rahatsızlık
vajinadan boşaltma
Birçok kadın mantar enfeksiyonları olsun, ancak bazı kadınlar daha büyük olasılıkla onlar eğer bir enfeksiyon geliştirmek için:

hamile
hormonal kontrasepsiyon formlarını kullanıyorlar
sahip diyabet
bağışıklık sistemi tehlikeye atılmış
Yakın zamanda almış veya antibiyotik kullanıyor
Tedavi genellikle antifungal bir tıp olup, bir kadın doğrudan doğruya bir krem ​​şeklinde alabilir veya oral olarak bir kapsül olarak alabilir.

4. Üriner sistem enfeksiyonu

Mesane, üretra ve böbrekler de dahil olmak üzere üriner sistemin farklı kısımlarına bulaşabilir.

İdrar yolları enfeksiyonu (İYE) olan bir kadın muhtemelen idrar yaparken vajinada yanma hissedecektir. Bir İYE’nin diğer semptomları şunları içerir:

aniden veya daha sık idrara çıkmak isteyen
işemekte ağrı
koklamak veya bulutlu idrar
idrardaki kan
alt midede ağrı
yorgun veya huzursuz hissetmek
Doktorlar üriner sistem enfeksiyonlarını tedavi etmek için genellikle antibiyotik reçete eder. Genel olarak, enfeksiyon, bir dizi antibiyotik başlattıktan yaklaşık 5 gün sonra giderilir.

Bir enfeksiyon dönerse tekrar reçete gerekebilir.

5. Trikomoniaz

Trich olarak da bilinir , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki en yaygın STD’dir . Trikomoniasis, cinsel ilişki sırasında bir kişiden diğerine geçen bir parazitten kaynaklanır.

Trich hastalarının sadece yüzde 30’u herhangi bir semptom göstermiyor. Vajinalde yanma hissi olduğu kadar, şu belirtiler de içerebilir:

kaşıntı, kızarıklık veya ağrı
idrar yaparken rahatsızlık
Vajinal akıntı, açık, beyaz, sarı veya yeşil olabilir ve balık kokusu vardır
Trikomoniasis, ağız yoluyla alınan haplardan metronidazol veya tinidazol kullanılarak tedavi edilir.

6. Belsoğukluğu

Belsoğukluğu , Neisseria gonore gibi bakterilerin serviks, uterus ve fallop tüpleri gibi müköz membranlara bulaştığı bir enfeksiyondur . Genellikle enfeksiyonu olan biriyle cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

Bu CYB, 15 ila 24 yaşları arasındaki insanlarda özellikle yaygındır . Kadınlar, idrar yaparken vajinal yanma ile bu semptomları yaşayabilir:

işemekte ağrı
vajinal akıntı
periyotlar arası vajinal kanama
Belsoğukluğu çoğu zaman çift terapiye ihtiyaç duyan doğru tıbbi tedavi ile iyileştirilebilir. Bu, bir kişi aynı anda iki farklı ilaç türünü alır.

7. Chlamydia

Chlamydia , Chlamydia trachomatis bakterilerinden kaynaklanır ve genellikle enfeksiyonu olan biriyle cinsel ilişki yoluyla bulaşır.

Araştırmalar, klamidya hastalarının en az % 70’inde hiçbir belirtiye rastlanmadığını ve dolayısıyla durumun bazen “sessiz” bir enfeksiyon olarak bilinmekte olduğunu ileri sürüyor .

Belirtiler olduğunda, vajinaya yanma hissi, yanı sıra:

artmış vajinal akıntı
İdrar yaparken ve seks sırasında ağrı
seks sırasında ve periyotlar arasında kanama
Chlamydia antibiyotikler kullanılarak tedavi edilir. En sık reçete edilen azitromisin ve doksisiklin.

8. Genital herpes

Genital herpes , herpes virüsü taşıyan bir kişiden cilt ile temastan kaynaklanır. ABD’de 14 ila 49 yaşlarındaki yaklaşık 6 kişiden 1’inde genital herpes var ve kadınlar erkeklerden daha çok enfeksiyona yakalanma eğiliminde.

Bir kişi virüsü bulduktan sonra, hayat boyunca onlarla kalır. Bununla birlikte, virüs aktifleşene kadar herhangi bir belirti veya bulgu geliştiremeyebilir.

Virüs aktif hale gelirse, genital herpesin semptomu olabilen, vajinada yanma hissi yaşayabilirler. Diğer semptomlar şunları içerir:

kaşıntı veya karınkanlık hissi
grip benzeri semptomlar
şişmiş bezler
vajinal bölgede ağrı, özellikle idrar yaparken
vajinal akıntı değişikliği
Ağrılı yaralar, kabarcıklar veya ülserler de birkaç gün sonra ortaya çıkabilir.

Genital herpesin semptomları antiviral ilaçla tedavi edilebilir ancak asla iyileştirilemez.

9. Menopoz

Bir kadının vücudunda menopoza girmeden önce değişen hormon seviyeleri vajinayı etkileyebilir. Vajinal yanma, özellikle cinsiyet esnasında bu değişikliklerin olası bir sonucudur .

Menopoz geçişinin diğer yaygın belirtileri arasında şunlar bulunur:

ateş basması
gece terlemeleri
uyku zorluğu
cinsel dürtü azaldı
vajinal kuruluk
baş ağrısı
ruh hali değişiklikleri
Menopoza giren kadınların tümünün semptomları gidermek için tedavisi olmadığı gibi, hormon tedavisi de dahil olmak üzere bir doktorun çizebileceği seçenekler mevcuttur.

Evde yapılan ilaçlar
Vajinal yanmanın birçok nedeni tıbbi tedaviyi gerektirir ve endişeleri olan herkes doktora görünmelidir.

Bununla birlikte, etkilenen bölgeye bir buz paketinin veya soğuk kompres uygulanması, sansasyonun azalmasına yardımcı olabilir. Cildinize petrol jölesi uygulandığında da korunmaya yardımcı olabilir.

Pamuklu iç çamaşırı giymek ve sıkı oturan giysiler kullanmaktan kaçınmak, vajinal bölgedeki tahrişi azaltmanıza yardımcı olabilir. Parfümlü sabun, kokulu tuvalet kağıdı ve deodorant veya plastik bir kaplamalı sıhhi ürünler gibi bölgeyi daha da rahatsız edebilecek ürünlerden kaçınmak da önemlidir.

Olası komplikasyonlar
BV veya CYBE gibi vajinal yanmanın bazı nedenleri, tedavi edilmezse ciddi komplikasyonlara neden olabilir.

CYBH, bebeklerini veya gebeliğini etkileyebilecekleri için hamile olan kadınlar için özellikle risklidir. Bazıları doğduklarında bebeğe geçebilir. Chlamydia, genital herpes ve trikomoniasis, preterm doğumla bağlantılıdır.

BV, klamidya, gonore ve trikomoniasis , virüsü taşıyan biriyle cinsel ilişki kurduklarında insanları HIV ile sözleşme yapmaya daha duyarlı hale getirir.

Ne zaman bir doktor görmelisin
Vajinal yanmanın bir çok nedeni kendiliğinden zamanla ortadan kalkacaktır. Eğer gitmezlerse, kötüleşirlerse ya da endişe duyuyorlarsa, kadın gitmeli ve bir doktora görünmelidir.

Çoğu durumda, bir doktor yanık hissi yaratan altta yatan durumu teşhis ettikten sonra ilacı reçete eder.

Kısa süre önce bir STD tanısı almış bir cinsel eşi olan herkes de bir doktora görünmeyi düşünmelidir.

Görünüm
Bazı vajinal yanma vakaları kendi başına kaybolacaktır. Diğerleri, altta yatan sebep tedavi edildikten sonra rahatlarlar.

Ancak bazı durumlarda, yanma hissinin nedenine bağlı olarak uzun süreli ve kalıcı etkiler olabilir. Altta yatan durum uygun bir şekilde tedavi edilmezse, uzun vadeli sorunların ortaya çıkması muhtemeldir.

Vajinadaki yanma hissinin her bir nedeni için bu semptomu hafifleten ya da durumlarını yönetmesine yardımcı olacak bir tedavi planı vardır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM