Paris Opera dansçıları zorbalık ve tacizden şikayet ediyor

Paris Opera dansçıları zorbalık ve tacizden şikayet ediyor

Paris’teki prestijli Paris Operası’nda bale dansçıları üzerine yapılan bir araştırma, zorbalık ve cinsel tacizle ilgili yaygın şikayetlerin yanı sıra dans yönetmeni Aurelie Dupont’un liderliği konusundaki ayrı yönetim kaygılarını ortaya çıkardı.

Anonim ankette, yüzde 90’ı şirketin iyi yönetildiğine inanmadıklarını ve yüzde 77’si zorbalığa maruz kaldıklarını veya bir meslektaşı zorbalığa maruz kaldıklarını söyledi.

132 dansçının yaklaşık yüzde 26’sı cinsel tacize uğradıklarını ya da cinsel tacize uğrayan bir meslektaşına şahit olduklarını söyledi.

Paris Opera şefi Stephane Lissner, dansçıları temsil eden bir iç organ tarafından yapılan eşi görülmemiş anketin basına sızdırıldığını şaşırttı.

Cinsel taciz için “sıfır tolerans” olduğunu söyledi ve iddiaları öne süren dansçıları çağrıştırdı ve “sakin bir şekilde düşünmek ve dansçıların ne demeye çalıştığını anlamak için” bir kadro ile diyalog vaat ediyor.

Lissner, dünyanın en prestijli oyuncularından biri olan balerin, “Aurelie Dupont’a tam güven” olduğunu söyledi ve “45 yaşında bir dansın mükemmel yönetmeni” olarak nitelendirdi.

Opera’da eski bir yıldız balerin olan Dupont, Hollywood aktris Natalie Portman’ın kocası Benjamin Millepied’in şok istifasından sonra 2016 yılında dans yönetmeni olarak devraldı.

Yaklaşık 100 dansçı, anketlerinin sızdırıldığını duydukları dehşeti ifade eden ortak bir bildiri imzaladı.

“Bu anketin dağıtımı dansçıların rızası olmadan yapıldı” dedi. “Hiçbir zaman sorgulanmakta olan icracıların, bu belgenin kendi çıkarlarına aykırı amaçlar için kullanılabileceği konusunda hiçbir fikri yoktu.”

Ancak baledeki bazı dansçılar Dupont ile ilgili şikayetleri doğruladı.

Bir dansçı anonimlik durumundan bahsetmişken, “Mevcut yönetmen yönetime geldiğinde tamamen beceriksiz görünüyor ve bu tür becerileri kazanma arzusu yok.”

Diğerleri ise destek ve kariyer geliştirme eksikliğinden bahsetti ve Opera’nın yönetiminin personeli ile diyaloğa çok az ilgi gösterdiği ortaya çıktı.

“Bizler insanız, uygun gördükleri gibi hareket edebilecekleri piyon değiliz,” diye şikâyet etti.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
bale opera paris taciz

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM