2020, sağlığın gerçek değerini anladığımız yıl

2020, sağlığın gerçek değerini anladığımız yıl

COVID-19 pandemik dünyayı sarsılmış ekonomilerini raydan ve durma noktasına birçok ülkeyi getirdi. Muazzam bir insanlık trajedisi ve küresel bir kriz. Bu yıl sona ererken ve 2021’e umut habercisi olarak baktığımızda, 2020 ve pandeminin geçen yıl bize öğrettiklerini de yansıtmalıyız.

Deneyimler, bize sağlığın, gelişimin merkezinde, bireysel ve toplu büyümenin belirleyicisi olduğunu göstermiştir. Hayat yolculuğunun her adımında, sağlığımızı ve refahımızı geliştirmek için sektörler genelinde ve içinde hedeflenmiş, özel desteğe ihtiyacımız var. Okula gitmek bir çocuğun sosyal gelişimi için değerlidir; ekonomiler ve işler tehdit altında olduğunda bir sosyal güvenlik ağı sağlamak hayati önem taşır; Destekleyici ortamlar ve kaliteli bakım yaratmak, yaşlı insanlara hak ettikleri saygınlığı sunar.

Pandemiye yanıt vermek, virüsü tedavi etmenin ötesinde önlem almayı gerektirir. Sosyal medya aracılığıyla yayılan COVID yorgunluğu ve yanlış bilgilendirme kampanyalarının üstesinden gelmek için insan davranışı ve kültürel normlara ilişkin bilgiler kritik öneme sahip. Çözümlerin bir parçası olmak için toplulukları daha etkin bir şekilde dahil etmemiz gerektiğini öğrendik. Ve sadece tedbirler bilimsel olarak sağlam ve kültürel olarak kabul edilebilir olduğunda tam anlamıyla etkili olacaktır.

Çeşitli ve karmaşık ihtiyaçları karşılamak için sağlık sistemleri benzeri görülmemiş bir hızla uyum sağlamak zorunda kaldı. Pandemik müdahaleye odaklanan hizmetlere paralel olarak temel hizmetlerin sağlandığı çift yollu hizmet sunumu kurdular. Tele-tıp gibi dijital çözümler, yüz yüze hizmetlerin imkansız olduğu durumlarda hizmet açıklarının kapatılmasına katkıda bulundu. Bu yenilikler, “karşılanmamış” sağlık ihtiyaçlarını – kalp hastalığı, diyabet, hipertansiyon, kanser ve diğer hastalığa özgü hizmetlerin yönetimi ve artan akıl sağlığı ihtiyaçlarını karşılamak için çok önemli olacaktır.

Teşhis geliştirmekten, tedaviyi araştırmaya ve benzeri görülmemiş bir hızda aşı geliştirmeye kadar cevabımızı şekillendirmede bilim ve araştırma vazgeçilmez olmuştur. Halk sağlığı ve sosyal önlemler için kanıt oluşturmak için eski ve yeni teknolojiler kullanılmıştır.

Sağlık çalışanlarımız, saygı duyulan profesyonellerdir .sarsılmaz saygı ve minnettarlığımızı hak ediyoruz. Ayrıca pandemi müdahalesi sırasında ve sonrasında sağlıklarını ve refahlarını sağlamak ve sürdürülebilir, işleyen sağlık sistemlerini garanti etmek için yeterli sosyal, zihinsel, fiziksel ve finansal desteğe ihtiyaçları vardır. Buna göre, Türkiye’nin 2021 Yılını Sağlık ve Bakım Çalışanları Yılı olarak tanımak için başlattığı girişim, Dünya Sağlık Asamblesi tarafından oybirliğiyle kabul edildi ve önümüzdeki yıl ve sonrası için çok sayıda faaliyet ve politika müdahalesi planlanıyor. Ön saflarda çalışanlar – öğretmenler, sosyal, toplum ve posta işçileri, otobüs şoförleri, bakkal ve süpermarket personeli ve diğerleri – daha önce görünmez kalan ve küçümsenen diğerleri, şimdi haklı olarak toplumlarımızın işleyişini sürdüren isimsiz kahramanlar olarak kabul edildi.

Bölgenin her köşesinde topluluk dayanışmasının, insan yaratıcılığının, kolektif ve bireysel şefkatin ilham verici örneklerini gördük. İnsanlar olağanüstü bir direnç, iyimserlik ve cömertlik gösterdi. Türkiye örneğinde, DSÖ ve Sağlık Bakanlığı arasındaki güçlü COVID-19 öncesi işbirliği ve Sağlık Sistemleri Dönüşümü, Pandemik Grip Hazırlığı altında ortak programlama ve UST (2005) dahil olmak üzere sağlık güvenliği kapasitelerinin güçlendirilmesi, Birçok alanda COVID-19.

Aile hekimliği modelinin, aile düzeyinde bilgi, kolaylaştırılmış temas takibi ve topluluk düzeyinde diğer COVID-19 azaltma ve sınırlama önlemleriyle çevrili Temel Sağlık Hizmetleri (PHC) düzeyinde benimsenmesi. COVID-19 için sağlık sigortası, özellikle kriz uyumundaki krizlerde ve “Hiç Kimseyi Geride Bırakma” mantığıyla yaşarken, insan hakkı olarak sağlıkla uyumlu olarak Nisan ayının başlarında Türkiye’de 4 milyondan fazla mülteci ve göçmene genişletildi. DSÖ Avrupa Çalışma Programı (EPW) ve “Daha İyi Sağlık için Birleşik Eylem” temel ilkesi.

Yerel olarak Rt-PCR testinin yerel olarak üretilmesi ve DSÖ tarafından Şubat 2020 gibi erken bir tarihte Acil Kullanım Listesi (EUL) (Ülkede bildirilen ilk COVID-19 vakasından önce), Türkiye’nin, gelişmiş ülkeler de dahil olmak üzere ülkelerin çoğunu rahatsız eden aksi takdirde test edilen bolluğun önüne geçmesine yardımcı oldu. Bu yıl ilkbahar ve yaz aylarında ekonomiler.

Yaşlılar için Uzun Süreli Bakım Tesislerinde yeterli test ve enfeksiyon önleme ve kontrol uygulamaları, İlkbahar ve Yaz aylarında, kapalı ortamlarda bu normalde yüksek riskli popülasyonda mortalite ve morbiditeyi en aza indirmeye yardımcı oldu. Ulusal düzeydeki yüksek hacimli test kapasiteleri, teyit edilen vakaların erken teşhis edilmesine ve zamanında izole edilmesine ve yakın temasların karantinaya alınmasına da yardımcı oldu; hepsi yayılmasını frenlemeye yardımcı oluyor.

Benzer şekilde, salgın araştırması ve temas izleme protokollerini kullanmak, yakın zamanda sonuçlanan Kızamık salgınının kapasiteleri ve deneyimlerini kullanmak, merkezi ve il düzeyindeki sağlık otoritelerinin COVID-19 için aynı varlıkları ve kapasiteleri gecikme olmadan yeniden devreye almalarına yardımcı oldu. Oksijen takviyesi, akciğerlerde daha iyi oksijenasyon için yüzüstü pozisyon kullanımı gibi bildirilen önlemler dahil olmak üzere klinisyenler tarafından geliştirilmiş vaka yönetimi, COVID-19 hastalarında mortaliteyi azaltmaya ve daha iyi klinik sonuçlar sağlamaya yardımcı oldu.

Türkiye, küresel düzeyde de uzun süredir devam eden dayanışma geleneğini ve insani ruhunu yaşadı. Türkiye, 150’den fazla ülke ve sekiz uluslararası kuruluşu kişisel koruyucu ekipman (PPE), SARS-CoV-2 teşhis kitleri, tıbbi cihazlar ve ilaçlarla destekledi ve ilaç, KKD ihracatına izin vermek için 65 farklı ülke ve uluslararası kuruluş için istisnai ihracat lisansları verdi. Türkiye’den bu son faydalanıcılara tıbbi cihazlar.

2020 yılı bize sağlığın yalnızca bireysel bir endişe olmadığını, aynı zamanda kolektif çaba gerektirdiğini gösterdi. Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın da haklı olarak vurguladığı gibi, “Koronavirüs Hepimizin Alacağımız Önlemlerden Daha Güçlü Değil” dedi.

Hepimizin ihtiyacımız olan geleceği şekillendirmek için oynayacağı bir rol var. Bu, ancak sağlık ve hakkaniyeti tüm politikaların merkezine koyarak başarılabilir. DSÖ / Avrupa’nın sağlık stratejisi “Daha İyi Sağlık için Birleşik Eylem”, vatandaşların sağlıklı toplumlarda gelişmek için sağlık otoritelerinden bekledikleri üzerine inşa edilmiştir. Bunun için, insanların kaliteli bakıma evrensel erişim hakkını garanti etmemiz, sağlık eşitsizliklerini azaltmaya yönelik eylemleri hızlandırmamız ve yerel, bölgesel, ulusal ve uluslararası düzeylerde halk sağlığı liderliğini güçlendirmemiz gerekiyor. Bu iddialı bir gündem ama birlikte başarabiliriz. İnsanlar giderek – ve haklı olarak – bu beklentileri karşılamak ve “kimseyi geride bırakmamak” için sağlık otoritelerinden sorumlu tutuyorlar.

Bizi yeni bir yöne yönlendirmek için DSÖ / Avrupa, uzman ve politik sesleri bir araya getirdi. Pan-Avrupa Sağlık ve Sürdürülebilir Kalkınma Komisyonu, eski devlet ve hükümet başkanları, seçkin yaşam bilimcileri ve ekonomistleri, sağlık ve sosyal bakım kurumları başkanları ve iş dünyası ve finans kurumlarının liderleri dahil olmak üzere bir dizi alandan uzmanlardan oluşur. Komisyon, sağlığı siyasi gündemin en üstüne çıkarmak amacıyla, salgının etkisiyle toplumda ihtiyaç duyulan değişiklikleri ileriye taşımaktadır. Tüm sektörlerin yararına sağlık ve sosyal bakım sistemlerine nasıl yatırım yapılacağı konusunda rehberlik edecektir.

2020 bize sağlığın verilmiş kabul edebileceğimiz bir şey olmadığını ve sağlık hizmetinin ancak herkesin erişimi varsa gerçekten etkili ve koruyucu olduğunu öğretti. Kendimizi gelecekteki krizlerden korumak istiyorsak, kimseyi geride bırakmamalıyız.

* Dr. Hans Henri P. Kluge DSÖ’nün Avrupa Bölge Direktörüdür ve Dr. Batyr Berdyklychev, DSÖ Türkiye Temsilcisi / Ülke Ofisi Başkanıdır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM