Ağaçlar erken çiçek açarken, uzmanlar Türkiye’deki iklim değişikliği konusunda uyardı

Ağaçlar erken çiçek açarken, uzmanlar Türkiye’deki iklim değişikliği konusunda uyardı

Uzmanlar, İstanbul’daki bazı ağaçların bu ayın başlarında çiçek açmasıyla iklim değişikliği konusunda uyarıda bulunurken, Türkiye en sıcak Aralık ayını geride bırakıyor .

Normalde sıcaklık 10 derecenin altına düştüğünde ağaçtan yapraklar düşer. Hava yaklaşık 10 derece olunca ağaçlar çiçek açmaya başlar. Aralık ayında ağaçların çiçek açtığını görmek normal değil ”diyen İstanbul Üniversitesi’nden Doğanay Tolunay, ülkenin bir iklim değişikliğinin ortasında olduğunu vurguladı.

Küresel ısınmayı bilmek için kutuplara veya eriyen buzdağlarına bakmamıza gerek yok. Bunun sokaklarda olduğunu görüyoruz ”dedi.

Metropol sakinleri geçtiğimiz hafta Şişli, Bayrampaşa ve Beşiktaş ilçelerinin bazı mahallelerinde açan ağaçlara tanık oldu.

Boğaziçi Üniversitesi’nden Murat Türkeş, “Aralık ayında ağaçların çiçek açması tropikal bir iklim yaşadığımızın bir işaretidir” diyerek İstanbul’un ekolojik bir dengesizlik yaşadığını da sözlerine ekledi.

“Artık sonbaharda veya ilkbaharda yaşamıyoruz” dedi.

Tolunay’a göre, iklimdeki bu tür değişikliklerin nedenlerinden biri, giderek daha fazla binanın inşa edildiği ağaçlandırma eksikliğidir.

“Bu yüzyılın sonunda İstanbul 4 derece daha sıcak olacak. Taksim gibi şehir merkezindeki mahallelerde sıcaklık 2 derece daha sıcak olacak ”dedi.

Türkeş, küresel ısınma nedeniyle yaşanacak tarım sorunları konusunda yetkilileri uyarırken, Tolunay ekonomiye dikkat çekti.

“Küresel ısınmanın etkisini ekonomi, sanayi ve turizm sektörlerinde göreceğiz. Bu tür sorunlarla bir an önce mücadele etmek için bir planla önlem almalıyız ”dedi Tolunay.

Tolunay’a göre ülke yakın gelecekte bir subtropikal hava sistemiyle karşı karşıya kalacak.

“Ya uzun kuraklık günleri ya da uzun yağış günleri yaşayacağız” diye ekledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM