ABD, ölü sayısı 300.000’i geçerken COVID-19 aşılarına başladı

ABD, ölü sayısı 300.000’i geçerken COVID-19 aşılarına başladı

ABD, 14 Aralık’ta, ülkenin ölüm bilançosu şaşırtıcı bir şekilde 300.000’i geçerken, dünyanın en büyük koronavirüs salgınının gidişatını değiştirmeyi umarak toplu bir aşılama kampanyası başlattı.

Umutsuzca beklenen aşı programının başlangıcı, birçok Avrupa ülkesinin, küresel salgının sona ermesine giden uzun yolu vurgulayan, sarmal enfeksiyonların ortasında yeni kilitlenmeler ilan etmesiyle aynı zamana denk geldi.

New Yorklu hemşire Sandra Lindsay, İngiltere’nin Batı’nın COVID-19’a karşı aşı kampanyasını başlatmasından altı gün sonra, Pfizer-BioNTech atışını televizyonda canlı olarak gören Amerika’daki ilk kişi oldu .

Long Island Jewish Medical Center’da yoğun bakım hemşiresi olan Lindsay, “Başka bir aşı almaktan farklı hissettirmedi,” dedi ve tüm Amerikalılara aşı yaptırarak “üzerimize düşeni yapmaları” için yalvardı.

“Umarım bu, tarihimizdeki çok sancılı zamanın sonunun başlangıcıdır.”

Aşılar, salgının en karanlık evrelerinden birinde, ABD’de ve diğer birçok ülkede vakalar hızla artıyor ve sağlık uzmanları aşı şüpheciliğine, kilitlenme yorgunluğuna ve güvenlik kurallarına düzensiz bağlılığa karşı mücadele ediyor.

14 Aralık’ta, Hollanda salgının başlamasından bu yana en katı tecritini başlatmaya hazırlandı, İngiltere Londra’ya yeni kısıtlamalar getirdi ve Türkiye, Yeni Yıl tatillerinde dört günlük bir tecrit sürecine gireceğini söyledi.

15 Aralık’tan itibaren, Fransa’daki insanların artık evden ayrılma nedenlerini gerekçelendiren formlar doldurmaları gerekmeyecek, bunun yerine yeni bir 8: 00-18: 00 arası sokağa çıkma yasağına tabi olacaklar.

Dünyanın en yüksek ölüm oranına ve 16,3 milyon ile bildirilen en yüksek vaka sayısına sahip olan ABD, aşılamaların başlamasından birkaç saat sonra 300.000 ölümü geçti.

“İlk Aşı Uygulandı. Tebrikler ABD! Tebrikler DÜNYA!” Başkan Donald Trump günün erken saatlerinde Twitter’da bir yazı yazarken, Başkan seçilen Joe Biden “Umutlu kalın – daha parlak günler önünüzde” tweet attı.

Aşılar ayrıca California, Pennsylvania ve Ohio’da yapıldı ve Kanada ilk dozunu Montreal’deki bir bakıcıya verdi.

İlk 2,9 milyon dozun Çarşamba gününe kadar ülke çapında 636 bölgeye ulaştırılması planlanıyor ve yetkililer, 20 milyon Amerikalının yıl sonuna kadar iki atışlık rejimi ve Mart’a kadar 100 milyonu alabileceğini söyledi.

Dozlar, malzemeleri Pfizer-BioNTech ilacını korumak için gereken sıcaklık olan -70 santigrat derece (-94 derece Fahrenheit) tutabilen kuru buz içeren kutularda gönderilir.

Denemeler, aşının yüzde 95 etkili olduğunu gösterdi.

Ancak uzmanlar, aşı karşıtı hareketin güçlü olduğu bir ülkede bunu etkili kılmaya yetecek kadar Amerikalıyı ikna etmek için bir savaşla karşı karşıya.

Hükümetin aşı yayma programı Warp Speed ​​Operasyonu başkanı Moncef Slaoui, CBS’ye verdiği demeçte, “En büyük endişem ülkedeki tereddüt seviyesi. Bunu gerçekten değiştirebileceğimizi umuyorum.”

Geçen Aralık ayında Çin’de salgının ortaya çıkmasından bu yana dünya çapında en az 1,6 milyon ölüm ve genel olarak 71,6 milyon vaka yaşandı.

Ayrıca Pazartesi günü, Abu Dabi’de Çinli uyuşturucu devi Sinopharm’ın aşılarını uygulamaya başlayan Birleşik Arap Emirlikleri de aşıları başlattı.

İngiltere sağlık bakanı, Londra’nın Çarşamba gününden itibaren, paket yiyecekler dışında kapanmaya zorlanan tiyatrolar, barlar ve restoranlar ile en yüksek kısıtlamalara geçeceğini duyurdu.

Matt Hancock, bilim adamlarının İngiltere’nin güneyindeki virüsün enfeksiyonların daha hızlı yayılmasına neden olabilecek “yeni bir varyantı” belirlediklerini, ancak “aşıya yanıt vermeme ihtimalinin çok düşük olduğunu” söyledi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, okulların ve gerekli olmayan tüm dükkanların Noel’den sonra Salı gününden beş haftalığına kapalı olacağını söylerken, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 31 Aralık – 4 Ocak tarihleri ​​arasında ülke çapında sokağa çıkma yasağı ilan etti.

Yerel basında çıkan haberlere göre, Çarşamba günü zorunlu olmayan dükkanlar ve okullar kapalıyken kısmi bir tecrit altına girecek olan Almanya, AB yetkililerine ABD ve İngiltere’deki toplu aşılamalara uygun bir aşı onayını hızlandırmaları için baskı yapıyor.

ABD aşı programının başlamasına rağmen, internet devi Google, işçilerin en az Eylül 2021’e kadar ofise dönmelerini istemeyeceğini doğruladı ve sağlık yetkilileri, insanları gevşememeleri konusunda uyardı.

35.000 kişinin COVID’e yenik düştüğü New York Eyaleti Valisi Andrew Cuomo, “Aşının kritik kütleye ulaşması aylar alacak. Yani, bu tünelin sonundaki ışık, ancak uzun bir tünel,” dedi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM