750.000 boş evin doldurulması

750.000 boş evin doldurulması

Hükümet, son yıllarda ortaya çıkan ve sonuçları hesaplanamayan bir toplumsal krize doğru hızla ilerleyen akut konut sorununu hafifletmek amacıyla her yıl boş ilan edilen yaklaşık 750.000 konutu emlak piyasasına döndürmenin yollarını arıyor. .

Zaten yurtdışındaki çeşitli şehirlerde mülklerin kapalı tutulmasına yönelik vergi ve harçlar gibi caydırıcı önlemler uygulanıyor ve oldukça cesaret verici sonuçlar alınıyor.

Yunanistan’da şimdiye kadar bir teşvik veya fayda olarak yenileme sübvansiyonları tercih ediliyor. Ancak bu tür planlar genellikle işlevsizdir, uygulanması çok zaman alır ve sonuçta piyasada anlamlı bir etki yaratmaz.

Bu arada, mülk sahibi olma lüksüne sahip olmayan veya bulundukları yerden farklı bir şehirde çalışan insanlar, maaş artışlarından çok daha hızlı artan kira oranlarında patlamayla karşı karşıya kalıyor.

Eteron Araştırma ve Sosyal Değişim Enstitüsü tarafından derlenen verilere göre Yunanistan, şehir merkezlerinde büyük yoğunlukla Avrupa’daki en yüksek boş konut oranlarından birine sahip. 2011 nüfus sayımına göre boş evlerin oranı Atina’da %31, Pire’de %28 ve Selanik’te %28,2 idi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM