Anakarada planlanan mülteciler için yeni barınaklar

Anakarada planlanan mülteciler için yeni barınaklar

Yunan hükümeti, doğu Ege adalarındaki kampları temizlemeye yönelik çabalar sırasında, anakaradaki sığınmacılar için daha fazla konaklama tesisi oluşturulmasını önlüyor.

Yetkililer Livadia, Lamia, Ioannina, Arta, Fokida, Pyrgos ve Sparti’de yaklaşık 15 konaklama merkezi kurmayı planlıyorlar. Girit’te üçe, kuzey Yunanistan’da dörde kadar yaratma planları da var. Amaç, ülke genelinde yükü paylaşmaktır.

Kaynaklar, her yapının 1.000 ila 2.000 kişiyi tutacak şekilde tasarlandığını söylüyor. Yetkililerin ana kara tesislerinde sıkı izleme yapmak istedikleri söyleniyor. Bu nedenle sakinlere barınaklara girmeleri için gereken kimlik kartları verilecektir. Davranış kurallarının ihlal edilmesi, fayda kesintileri gibi cezalar doğuracaktır. Yetkililer, akışlar durmadan devam ederse, ana karada çadırlarla kamp kurma olasılığını dışlamadılar.

Daha fazla konaklama alanına duyulan ihtiyaç, sığınmacılara otellerde ve apartman komplekslerinde ücretsiz konut sağlandığını belirten bir programın Mart 2020’de sona ermesiyle vurgulanmaktadır. Bununla birlikte, yaklaşık 8.500 kişi, yetkililerin beklentilerinin altında kalan program kapsamında.

Resmi rakamlara göre, şu anda yaklaşık 35.687 sığınmacı Lesvos, Samos, Chios, Kos ve Leros’taki beş etkin noktaya sıkışmış durumda. Ek olarak 22.200 kişi 29 anakara tesisinde yaşamaktadır.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM