Aselsan 2017 Yılında Göğsümüzü Kabarttı

Aselsan 2017 Yılında Göğsümüzü Kabarttı

Türkiye’nin savunma sanayi alanında gururu olan ASELSAN 2017 yılında yurtiçi ve yurtdışı talepleri karşılamaya yönelik 2023 yılına kadar 3 farklı para biriminde sipariş alarak 29 sözleşme imzaladı.

Savunma elektroniğine yönelik malumat birikimini Türkiye’nin emniyet, ulaşım, enerji, otomasyon ve sağlık teknolojilerindeki gereksinimlerini karşılamak için kullanan Aselsan, 2017’de yurt arasında ve haricinde bir takım projede mesuliyet üstlendi.

Aselsan, imzaladığı sözleşmeler kapsamında, elektronik teknolojileri ve sistem entegrasyonu alanında, türk silahlı kuvvetleri (tsk) başta olmak üzere yurt içi ve dışındaki müşterilerine katma kıymeti yüksek, yenilikçi, emin ürün ve çözümler sundu. Aselsan, bu doğrultuda 2017’de yurt içerisinden ve dışından gelen talepleri karşılamak üzere 29 laflaşme imzaladı. Teslimatları 2023 seneına kadar yayılan siparişler, 3 farklı para biriminde yapıldı.

Aselsan’ın aldığı siparişlerin ekonomik karşılığı 2 milyar 143 milyon 272 bin 835 lira, 528 milyon 516 bin 730 dolar, 521 milyon 133 bin 672 euro olarak dağılım gösterdi. Merkez bankasının yıl sonundaki döviz kurları dikkate alındığında şirketin yaptığı laflaşmelerin ekonomik büyüklüğü ortalama 6.5 milyar lirayı buldu. Aselsan, 2015’te 3.9 milyar lira, 2016’da 9.5 milyar lira tutarında yeni sipariş almıştı.

şirket sözleşmelerden 25’ini yurt içindeki, 4’ünü yurt dışındaki müşterilerle yaptı. Aselsan, milli müdafaa bakanlığı ile yaptığı laflaşmelerle ağ destekli kabiliyet projesi, termal el dürbünü ve portatif termal kamera tedarikini üstlendi. şirket, müdafaa sanayii müsteşarlığı (ssm) ile hücum programı ve helikopter platformlarının ihtiyaçları,

tsk’nın elektronik cenk sistemleri ihtiyacı, m60t tanklarının modernizasyonu, füze ikaz sistemleri (mws-tu) tedariki, şehir emniyet yönetim sistemi projesi, tsk çok bantlı rakamsal müşterek telsiz tedariki, kısa menzilli/alçak irtifa bir müdafaa sistemi için laflaşme imzaladı.

Ilk kez bir kolda ana yüklenici oldu

Aselsan sene içinde türkiye’de ve yurt haricinde sayıları hızla artan yerli zırhlı kara araçlarını tabanca sistemleriyle donatmak için anlaşmalar yaptı. şirket, bmc, otokar ve nurol makine’dan sarp uzaktan komutalı silah sistemi, bmc’den ayrıca sarp-dual uzaktan komutalı tabanca sistemi siparişleri aldı. Aselsan, türkiye ve avrupa donanması sınırlarının sınır gözetleme kapasitesinin artırılması için mobil gözetleme vasıtaları tedariki projesi ile ilk defa taktik tekerlekli zırhlı araç odaklı bir işte ana yüklenicilik görevini üstlendi.

Sipariş listesi bir fazlaca yoğun

Aselsan, savunma teknolojileri mühendislik ve ticaret aş (stm) ile güdüm kiti, komando modernizasyonu elektro optik sistemleri tedariki; roketsan ile umtas uzun menzilli tanksavar füzesi kızılötesi arayıcı antet tedariki konularında anlaşmalar yaptı. şirket, türkiye ilmi ve teknolojik inceleme kurumu, içişleri bakanlığı iller idaresi genel müdürlüğü benzer biçimde kurumlarla da çeşitli projelere ilişkin laflaşmeler imzaladı. Aselsan yurt dışı müşterilerinden ise hava platformlarına aselpod elektro optik hedefleme sistemi entegre edilmesi, komünikasyon sistemleri ve elektro optik sistemleri tedarikine yönelik siparişler aldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
ASELSAN türkiye

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM