Biden, uçuş gecikmeleri ve iptalleri için yolcular için tazminat istiyor

Biden, uçuş gecikmeleri ve iptalleri için yolcular için tazminat istiyor

Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg, 8 Mayıs 2023 Pazartesi günü Washington’daki Beyaz Saray’da Başkan Joe Biden’ın önemli uçuş aksamaları olduğunda tüketicileri korumaya yönelik açıklamalarını dinlemek için geldi. Biden yönetimi Pazartesi günü havayollarını şart koşmaya çalışacağını duyurdu kapsamlı uçuş gecikmeleri ve iptalleri için yolcuları tazmin etmek. [Doug Mills/New York Times]

Biden yönetimi Pazartesi günü yaptığı duyuruda, havayollarından kendi kontrolleri dahilinde olan uzun uçuş gecikmeleri ve iptaller için yolcuları tazmin etmeye çalışacağını duyurdu.

Yönetim, önemli seyahat kesintileri için havayollarının yalnızca geri ödeme yapmak yerine nakit ödeme yapmasını zorunlu kılan yeni bir kural oluşturma sürecini başlatacağını söyledi. Ulaştırma Departmanına göre, şu anda hiçbir büyük ABD havayolu şirketi gecikmeler veya iptaller için nakit tazminat garantisi vermiyor.

Başkan Joe Biden, teklifi duyurmak için Ulaştırma Bakanı Pete Buttigieg ile Beyaz Saray’da göründüğü sırada, “Birçoğunuzun ABD havayollarından aldığınız hizmetten ne kadar bıkkın olduğunu biliyorum.” dedi.

Biden, “Tam olarak tazmin edilmeyi hak ediyorsunuz,” diye ekledi. “Zamanın önemli. Hayatınız üzerindeki etkisi önemlidir.”

İdare, teklifle ilgili olarak, yolculara ödeme yapmak için havayollarının ne kadar gerekli olacağı gibi ayrıntılar sağlamadı. Biden, yönetiminin kuralı “bu yıl içinde” önereceğini söyledi. Federal kural koyma süreci uzun olabilir, bu nedenle teklifin yakın zamanda yürürlüğe girmesi muhtemel değildir.

Havayolu endüstrisi, geçen yıl koronavirüs pandemisi nedeniyle düştükten sonra hava yolculuğunun toparlanmasıyla yaşanan bir dizi uçuş kesintisi de dahil olmak üzere bir dizi sıkıntının ardından yoğun bir incelemeye tabi tutuldu. Aralık ayında bir kış fırtınası, Southwest Airlines’ta operasyonel bir erimeye yol açarak yolcuları tatil seyahati sezonunda mahsur bıraktı.

Yeni teklif, Buttigieg’in havayolu endüstrisini müşteri deneyimini iyileştirmeye zorlama çabalarına katkıda bulunuyor. Görev süresi boyunca, Ulaştırma Departmanı, müşteri iadeleriyle ilgili sorunlar da dahil olmak üzere bir dizi ihlal nedeniyle havayollarına milyonlarca dolar para cezası verdi, ancak bazı eleştirmenler onu sektöre karşı daha sert bir tavır almaya zorladı.

Eylül ayında departman, havayolunun kontrolündeki nedenlerle bir uçuş önemli ölçüde rötar yaptığında veya iptal edildiğinde yolculara hangi hizmetleri almaya hak kazandıklarını gösteren çevrimiçi bir pano kullanıma sundu. Buttigieg, havayollarını politikalarını iyileştirmeye zorlayan kontrol panelinin oluşturulmasına itibar etti.

Pazartesi günü, departman, artık FlightRights.gov’da bulunabilen gösterge tablosunu, havayollarının gecikmeler ve iptaller için yolculara sunmayı taahhüt ettiği tazminat hakkında bilgi içerecek şekilde genişlettiğini duyurdu.

Bakanlık ayrıca havayollarını, küçük çocukların refakatçi bir yetişkinle ücretsiz olarak oturabileceklerini garanti etmeye zorladı. Mart ayında, hangi havayollarının bunu yaptığını gösteren benzer bir gösterge tablosunu açıkladı.

Havayollarının yolculara tazminat ödemesini zorunlu kılma önerisi, Biden yönetimi tarafından açıklanan bir dizi tüketici odaklı adımın sonuncusu. Biden, Şubat ayındaki Birliğin Durumu konuşmasında, yönetiminin “önemsiz ücretleri” azaltma çabalarının altını çizdi ve aileleri bir arada oturmaları için ücretlendiren havayollarını hedef aldı.

Yeni teklif, yolcuların ertelenen veya iptal edilen uçuşlar için 600 avroya veya yaklaşık 660 dolara kadar alabilecekleri Avrupa Birliği’nde yürürlükte olan bir politikaya benziyor.

Teklif, yolcular için tazminat talep etmenin yanı sıra, havayollarının kendi kontrolündeki gecikmeler veya iptaller nedeniyle oluşan yemek ve otel konaklama gibi masrafları karşılamasını zorunlu kılacak. Birçok havayolu bu tür masrafları karşılamaktadır.

Buttigieg yaptığı açıklamada, “Bir havayolu bir uçuş iptaline veya gecikmesine neden olduğunda, faturayı yolcular ödememelidir” dedi.

Ülkenin en büyük havayollarını temsil eden bir ticaret derneği olan Airlines for America, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, ABD havayollarının “bir uçuşu ertelemek veya iptal etmek ve uçuşların zamanında kalkıp kalkmasını sağlamak için kontrollerindeki her şeyi yapmak için hiçbir teşviki olmadığını, ancak güvenliğin her zaman önemli olduğunu” söyledi. en büyük öncelik.”

Grup, hava ve hava trafik kontrol kesintileri gibi havayollarının kontrolü dışındaki faktörlere işaret etti. Geçen yılki iptallerin yarısından fazlasının hava koşullarından kaynaklandığını söyledi ve havayollarının Federal Havacılık İdaresi’nin personel sıkıntısına yanıt olarak programlarını azalttığını kaydetti.

Buttigieg Pazartesi günü Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, geçen yaz “kabul edilemez” ertelenen ve iptal edilen uçuş oranları olduğunu, ancak işlerin düzeldiğini söyledi.

“Bu yıl şimdiye kadar her ay, ön veriler, yoğun bahar tatili sezonunda bile iptal oranlarının %2’nin altında olduğunu gösteriyor” dedi. “Ancak yaz seyahati sistem üzerinde büyük bir baskı oluşturacak ve çalışmamıza devam etmemiz gerekiyor.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM