RES enerji ihtiyacı için yeterli değil

RES enerji ihtiyacı için yeterli değil

Enerji krizinden elde edilen sonuçlar, enerji geçişine ilişkin tartışmayı Avrupa düzeyinde ve ülke içinde daha gerçekçi bir temele oturtmaktadır.

Enerji piyasasının yeni veriler ve sorunun gerçek boyutları dikkate alınarak topyekun yeniden tasarlanması talebi hem sektörde faaliyet gösteren şirketler hem de yönetim organları tarafından paylaşılmaktadır.

Delphi Ekonomik Forumu’nda düzenlenen bir tartışmada, enerji piyasası katılımcıları, enerji dönüşümüne giden yokuşlu ve yeniden tasarımı olmayan tehlikeli bir yolu şu şekilde özetledi:

Yenilenebilir enerji kaynakları (YEK), tek başına, akümülatörler olmadan arz güvenliğini sağlayamaz. Şebekelere ve uluslararası ara bağlantılara önceden yatırım yapılmadan RES’e geçiş, aşırı yeşil enerji üretimine yol açtı; bu üretim, elektrik sistemini elektrik kesintilerine karşı korumak için kesildi ve milyarlarca avroluk yatırımların karlılığını sınırladı.

Yunanistan’ın her tür yakıtı, yani doğal gaz, hidrojen, RES ve karbon yakalama sistemlerini içerecek bir enerji merkezine ihtiyacı var. Enerji piyasası yeniden tasarlanmadan ülke geleceğe güvenle gidemez.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM