BlackBerry Sürücüsüz Otomobiller İçin İşletim Sistemi Geliştirdi

BlackBerry Sürücüsüz Otomobiller İçin İşletim Sistemi Geliştirdi

Bir dönem cep telefonu piyasasının en prestijli firmalarından biri olan BlackBerry geleceğin teknolojisi olarak gösterilen sürücüsüz otomobiller için bir yazılım üzerinde çalışıyor.

kredibanka.net / Haber Merkezi

Yakın gelecekte ismini cep telefonu piyasasında sıkça duyduğumuz, en prestijli ve güvenilir firmalardan biri olan kanada menşeli teknoloji devi BlackBerry şimdi de otonom sürüş yazılımları geliştirmeye başladı. Kanada teknoloji devi ile Çin’in en büyük teknoloji firmalarından olan Baidu, birlikte sürücüsüz otomobillere yazılım geliştirmek adına bir çalışma yürüteceklerini açıkladı.

Son zamanlarda akıllı telefonların yaygınlaşmasıyla telefon piyasasından silinen BlackBerry’nin geleceği tartışma konusu olmaya başlamıştı. Şirketin gelişen akıllı telefon teknolojisine ayak uyduramaması ve piyasaya yeni telefon sürmemesi, teknoloji kulislerinde şirketin iflas etmesinin yakın olduğuna dair yorumlar yapılmasına neden oluyordu. Bu gelişmeyle birlikte proje hayata geçirildiği taktirde, BlackBerry teknoloji sektöründe tekrar söz sahibi firmalardan biri haline gelecek.

BlackBerry’nin üzerinde çalışmış olduğu QNX yazılımı bir çok otonom sürüş teknolojisi üzerinde çalışan firma tarafından kullanılabilirliği olan bir yazılım. Bazı sürücüsüz otomobil üreten firmalar, bu yazılımı kendi yazılımlarına entegre ederek kullanmak istiyor. BlackBerry geçtiğimiz günlerde Qualcomm, Denso ve Aptiv gibi teknoloji firmalarıyla da benzer işbirlikleri yapmıştı.

BlackBerry tarafından geliştirilen QNX yazılımının, otonom sürüş hedefi olan firmaların tamamı tarafından kullanılması bekleniyor. QNX yazılımı otonom sürüş teknolojisi kullanan otomobillerin güç ayarını yapan işlemcilerin çalışmasını sağlayan işletim sistemi olarak kullanılacak. Otonom sürüşün tamamını bu yazılım kontrol etmiyor. Şu an otonom sürüşe en yakın deneyimi yaşatan Tesla firmasının ürettiği otomobiller. Bu otomobiller Tamamen sürücüsüz şekilde girilen konuma rahat bir şekilde gidebiliyor olsa da dünyada henüz sürücüsüz yolculuk yasal değil. Bu otomobiller yüzlerce sensör ve işlemci tarafından kontrol ediliyor. Tesla’nın bu sürüş için kendi yazılımı bulunuyor. Zaten BlackBerry tarafından geliştirilen yazılım da sürücüsüz otomobillerin tamamını kontrol etmek amacıyla geliştirilmedi. Sadece otomobilin gücünü kontrol eden işlemcilerin kontrolünü sağlıyor. Bu sebepten, QNX yazılımı sürücüsüz otomobil yazılımlarına entegre edilerek kullanılacak.

BlackBerry tarafından geliştirilen QNX yazılımı ilk olarak Baidu tarafından üretilen sürücüsüz otomobillerde görücüye çıkacak. Baidu tarafından geliştirilen bu teknoloji ise dünyaca ünlü Ford, Hyundai ve birçok Çin markası tarafından kullanılacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM