Güvenlik Uzmanları Büyük Açığı Tespit Etti

Güvenlik Uzmanları Büyük Açığı Tespit Etti

Teknoloji devi Google Project Zero ekibinin güvenlik uzmanları tarafından yapılan açıklamaya göre Bilgisayar anakartlarındaki çiplerde ciddi güvenlik açığı tespit edildiğini duyurdu. Güvenlik uzmanları, Intel işlemcilerinde iki yıldan uzun süredir ortaya çıkan iki güvenlik açığının uzun zamandan beri beklenen detaylarını açıkladı.

İntel, AMD ve ARM şirketlerine ait bilgisayar anakartlarının çiplerinde tespit edilen güvenlik açığının art niyetli kişiler tarafından tespit edilmesi durumunda çiplerin sisteminde yer alan şifre ve hassas bilgilerin çalınmasına imkan verdiğini açıkladı.

Güvenlik açıklarını keşfeden araştırmacılar, ” Meltdown ” ve ” Spectre ” olarak adlandırdı , 1995 yılından bu yana bilgisayarlar ve telefonlar da dahil olmak üzere “hemen hemen her sistem”, böcekten etkileniyor “dedi. Araştırmacılar, bulgularını 2011 yılına dayanan Intel çipleri üzerinde doğruladı ve kullanıcıların makinelerini test etmelerini sağlamak için kendi konsepti kanıtı kodunu sundular.

Meltdown hatasını keşfeden bir güvenlik araştırmacısı Daniel Gruss, ZDNet’e gönderdiği bir e-postayla “Bir saldırgan sistemdeki verileri çalabiliyor olabilir” dedi .

Araştırmaya eşlik eden makaleye göre, “Meltdown sadece çekirdek belleğini okumakla kalmıyor, aynı zamanda hedef makinedeki fiziksel belleği de okuyabiliyor” .

Güvenlik açığı, son on yılda geliştirilen, Windows, Mac ve Linux sistemleri de dahil olmak üzere Intel işlemcilerde çalışan işletim sistemlerini ve cihazları etkiliyor.

Google Project Zero ekibi çip açığından kaynaklı bilgisayarın tüm sistemlerinin hacklenmeye açık olduğu ve büyük tehlike arz ettiği bildirildi.

İntel söz konusu habere ilişkin yapmış olduğu açıklamada açığı yalanlamazken konuya ilişkin mühendislerin problemi çözmeye çalıştığını açıkladı.

İntel şirketi, kullanıcıların çalışmalar sırasında meydana gelebilecek yavaşlamadan etkilenmeyeceğini duyurdu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM