Çin’in EV tehdidi: Araba başına 35.000 dolar kaybeden bir otomobil üreticisi

Çin’in EV tehdidi: Araba başına 35.000 dolar kaybeden bir otomobil üreticisi

ŞANGAY – Tesla ile rekabet eden Çinli bir elektrikli otomobil şirketi olan Nio, araştırma ve geliştirmede 11.000 kişiyi istihdam ediyor, ancak ayda yalnızca 8.000 otomobil satıyor.

Robotlara o kadar yoğun yatırım yaptı ki, fabrikalarından birinde yılda 300.000 elektrikli otomobil motoru üretmek için yalnızca 30 teknisyen çalışıyor. Nio, arabalarındaki her koltuk için 350 dolarlık artırılmış gerçeklik gözlüğü sunuyor ve arabanın otonom sürüş sistemiyle etkileşime giren bir cep telefonunu da piyasaya sürdü.

Ve hiçbiri karlı değil; ondan çok uzak. Nio, Nisan’dan Haziran’a kadar 835 milyon dolar, yani sattığı her araba için 35.000 dolar kaybetti.

Nio ve Çin’in genişleyen elektrikli otomobil sektöründeki diğer şirketler, bu tür kayıplara dayanmalarına ve büyümeye devam etmelerine olanak tanıyan müthiş hükümet desteğine sahip. 2020’de Nio’nun nakit parası neredeyse tükendiğinde, yerel bir hükümet %24’lük hisse için hemen 1 milyar dolar enjekte etti ve devlet kontrolündeki bir banka, diğer bir grup kredi verenin 1,6 milyar dolar daha sağlamasına öncülük etti.

Bugün Nio, Çin’in elektrikli araç inovasyonu ve üretimindeki hakimiyetini temsil ediyor ve Çin’in Avrupa ve ABD’deki geleneksel otomotiv güçlerine yönelik tehdidinin altını çiziyor.

Birleşik Otomotiv İşçileri sendikasının Detroit’teki üç otomobil üreticisine karşı üçüncü haftasında olan grevi, özünde elektrikli araçlarla ilgili bir çatışmadır: Şirketler, operasyonlarını yeniden düzenlemek için milyarlarca dolar yatırım yapmaları gerektiğini söylerken, işçiler de kendi haklarını savunmaları gerektiğini söylüyor. maaşlarını artırırken otomasyon ve teknolojiden istihdam sağlıyorlar.

Çarşamba günü, Çin’in ihracat dalgasından endişe duyan Avrupalı ​​politikacılar, Çin’deki elektrikli otomobil üreticilerinin devlet sübvansiyonu alıp almadığına ilişkin resmi bir soruşturma başlattı; bu, Avrupa’nın gümrük vergileri uygulamasına yol açabilecek bir adım. Çin’in elektrikli araç ihracatı son üç yılda başta Avrupa’ya olmak üzere %851 arttı. Avrupa Birliği’nin soruşturması jeopolitik açıdan karmaşık: Avrupa’nın en önemli şirketlerinin çoğunun Çin pazarıyla bağları var ve Çin misilleme yapmaya hazır.

Çin Ticaret Bakanlığı Çarşamba günü soruşturmayı kınadı ve soruşturmayı “küresel otomotiv endüstrisi zincirinin tedarik zincirini ciddi şekilde bozacak ve bozacak çıplak korumacı davranış” olarak nitelendirdi.

Almanya ve diğer Avrupa ülkelerinde pazarlamaya yoğun harcama yapan Nio gibi şirketlerin ihracata ihtiyacı var. Soru, devasa araştırma ve yatırım çabalarını haklı çıkaracak kadar araba satıp satamayacağıdır.

Nio’nun başkanı ve CEO’su William Li, Şangay’daki bir basın toplantısında, “Aslında üretimin kapasitesi veya hacmiyle ilgilenmiyorum – yalnızca taleple ilgileniyorum” dedi.

Amerikalı ve Avrupalı ​​üreticiler yetişmeye çalışırken Çinli otomobil üreticileri EV tedarik zincirinin kritik bir alanında dünyaya liderlik ediyor: pil teknolojisi. Önemli ölçüde azaltılmış maliyetle uzun mesafeli sürüşe olanak tanıyan yeni akü kimyalarına öncülük ettiler. Çin aynı zamanda elektrik motoru üretiminde ve pillerle motorları birbirine bağlayan yüksek verimli sistemlerin tasarlanmasında da hakim konumda.

Elektrikli otomobil satışları hızla artıyor ancak Çin, neredeyse her elektrikli otomobil bileşeni için fabrikaları daha da hızlı inşa ediyor. Bu durum, elektrikli otomobillerin fiyat etiketlerinin benzinle çalışan otomobillerin fiyatının altına düşmesine neden olan bir kapasite fazlalığı yarattı.

Çin’de ücretler de daha düşük olma eğilimindedir. Şangay gibi büyük şehirlerdeki otomotiv işçileri ücret ve sosyal yardımlardan yılda yaklaşık 30.000 dolar kazanırken, iç kesimlerdeki daha ucuz şehirlerdeki işçiler önemli ölçüde daha az kazanıyor.

Buna karşılık Ford Motor, çalışanlarının maaş ve sosyal yardımlardan yılda ortalama 110.000 dolar kazandığını söyledi. UAW, dört yıl boyunca %40 maaş artışı ve ayrıca her çalışma haftasında ücretli izin istiyor.

Nio’nun yeni elektrik motoru fabrikasının gösterdiği gibi, Çin otomobil üretimi şu anda dünyadaki en otomasyonlu üretimler arasında yer alıyor. San Diego’da Çin konusunda uzmanlaşmış bir otomobil analisti olan Michael Dunne, Amerikalı otomobil üreticilerinin endüstriyel robotları ve diğer otomasyonları Çinli tedarikçilerden satın almak zorunda olduklarını fark ettiklerini söyledi.

General Motors Endonezya’nın eski başkanı Dunne, “Etraflarına bakıyorlar ve Amerika’nın otomasyon konusunda onlarınkine yakın bir yeteneği var mı diyorlar ve cevap hayır” dedi.

UBS bankasının Asya otomotiv araştırma başkanı Paul Gong, Çinli otomobil üreticilerinin on yılın sonuna kadar küresel otomobil pazarının üçte birini ele geçireceğini öngördü. Tahminindeki büyümenin büyük kısmı, Çinli otomobil üreticilerinin Avrupa pazarındaki payının şu anda sadece %3’ten %20’ye çıkmasından kaynaklanıyor.

Çin’de “rekabet o kadar şiddetli ki her otomobil üreticisini yeni teknolojiler geliştirmeye itiyor” dedi.

Çin’in teknolojik üstünlüğü, bazı Avrupalı ​​otomobil üreticilerini, Çinli ihracatçılarla rekabet etmelerine rağmen ortaklık kurmanın ekonomik açıdan mantıklı olduğuna ikna etti.

Temmuz ayında Volkswagen, Çin’in zarar eden elektrikli otomobil girişimi XPeng’in %4,99 hissesi için 700 milyon dolar ödedi ve XPeng’e 14 milyar dolarlık bir değerleme koydu. Nio, Hefei yerel hükümetinden yardım aldı, ancak XPeng, yine orta Çin’deki Wuhan’daki yerel hükümetten yardım aldığını kabul etti.

Volkswagen Nisan ayında Çin’in orta kesimindeki Hefei şehrinde 1,1 milyar dolarlık bir otomobil geliştirme merkezi inşa edeceğini açıklamıştı. VW, Çin’de üretilen otomobiller için Almanya’nın Wolfsburg kentindeki genel merkezinde daha önce gerçekleştirilen çalışmaları yapmak üzere 2.000 mühendisi işe alacak.

Çinli EV şirketlerinin tümü para kaybetmiyor. Çin’in ve dünyanın elektrikli otomobil lideri BYD, bu yılın ilk yarısında kârını üç katına çıkararak 1,5 milyar dolara çıkardı. BYD kendi pillerini üretir ve oldukça verimli bir üreticidir.

UBS araştırmacıları, BYD Seal elektrikli arabasını parçalamak için bir mühendislik firmasıyla işbirliği yaptı. Seal hatchback sedan’ın üretiminin, benzer kalitedeki biraz daha küçük bir otomobil olan Volkswagen ID3’ten en az %35 daha ucuz olduğunu buldular.

Küresel pazar BYD’den çok daha fazla ihracat bekleyebilir: Şirket yakın zamanda Çin tersanelerine şimdiye kadar yapılmış en büyük okyanus ötesi araba taşıyan gemilerden oluşan kendi filosunu sipariş etti.

Çinli markalar, Avrupa’nın yanı sıra Avustralya’dan Orta Doğu’ya ve Latin Amerika’ya kadar uzanan pazarlarda otomobil satışlarının arttığını bildiriyor. Çin arabalarının ihmal edilebilir bir paya sahip olduğu ve güç kazanması beklenmeyen tek pazar ABD’dir.

2018 yılında Başkan Donald Trump’ın ticaret temsilcisi Robert Lighthizer, Çin’den ithal edilen tüm otomobillere %25 oranında vergi uyguladı. Biden yönetimi elektrikli araçlar için Çin arabalarını kapsamayan bir sübvansiyon teklifi hazırladı.

Çin’deki genel otomobil pazarı, benzinle çalışan otomobil satışlarının elektrikli otomobil satışlarındaki artıştan daha hızlı düşmesi nedeniyle 2017’den bu yana küçülüyor. Araç çağırma hizmetleri her yerde yaygınlaşırken, yüksek hızlı demiryolu hatları ve metrolar ülkeyi birbirine sıkı sıkıya bağlıyor.

Çinli şirketler teknolojilerini geliştirmek için yarışmaya devam ediyor. Nio, Nisan ayından bu yana ilk küçük touring wagon’unu ve yeni bir coupe spor arazi aracını piyasaya sürerken diğer üç otomobil modelini de geliştirdi. Nio’nun internet özellikli artırılmış gerçeklik gözlükleri, yolcuların bir video toplantısını yansıtmasına veya bir bilgisayar oyununu paylaşmasına olanak tanıyor.

Akıllı telefonları ve elektrikli arabaları bir arada satmak uzun zamandır elektrikli otomobil ve akıllı telefon endüstrilerinin hayaliydi. Otomobilin otonom sürüş fonksiyonlarıyla yakından çalışan cep telefonları, teknoloji geliştikçe otomobillerdeki uzun güvenlik incelemelerinden geçmesi gereken yarı iletkenlere göre çok daha sık değiştirilebilir.

Nio, 21 Eylül’de sol tarafında araç kontrolleri için bir düğme bulunan kendi markası olan cep telefonunu satışa sundu. Başka bir Çinli otomobil üreticisi olan Geely’nin kurucusu, geçen yıl akıllı telefon üreticisi Meizu’nun %79’unu satın aldı ve yazılımını Geely otomobillerine yerleştirmeye başladı. Apple yıllardır iPhone’ların yanı sıra elektrikli otomobil de satacağından bahsediyor ancak Çinli akıllı telefon üreticisi Xiaomi, gelecek yıl otomobil pazarına girme hazırlıklarının son aşamalarında.

Çin’in elektrikli otomobil üreticileri ilk kayıplara rağmen direniyor. Nio’dan Li, “Hepiniz eşitliği sağlayamadık, büyük baskı altındayız” dedi. Ancak şirketin teknoloji yatırımlarının “gitmemiz gereken yol” olduğunu yeniden doğruladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM