Çipras Hainlerin İadesine Yeşil Işık Yaktı

Çipras Hainlerin İadesine Yeşil Işık Yaktı

Yunanistan Cumhurbaşkanı Aleksi Çipras, hain darbe girişiminin başarısız olmasının ardından kaçarak Yunanistan’a sığınan darbecilerin iadesi hakkında konuştu.

Yunanistan cumhurbaşkanı Aleksi Çipras, 15 Temmuz hain darbe girişimin ardından Türkiye’den kaçarak Yunanistan’a sığınan hain darbeciler hakkında bazı açıklamalarda bulundu. Çipras, “Bu hususta benim tavrım daima nettir. Yunanistan bir demokrasi ülkesi ve darbecileri biz de sevmeyiz. Bu doğrultuda, Türkiye ile güvenlik ve hukuk anlamında ortaklığımız devam edecek.” dedi.

Çipras, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Yunanistan’da bir takım resmi temaslarda bulunmak üzere düzenleyeceği ziyaret öncesi darbecikler hakkında açıklamalarda bulundu.

Türk Yunan ilişkilerinin zor zamanlarda kurulduğunu anımsatan Çipras, 2000’li yılların başlarında Yunanistan’da meydana gelen depremde Türkiye’nin kendilerine yardıma koştuğunu unutmadıklarını ve Avrupa Birliği sürecinde de iki ülke arasında ekonomik iş birliği sağlandığını da söyledi. Çipras, “Bugün de bölgenin istikrarına, güvenliğine, göç ve ekonomiye dair yaşanan süreçte bazı sıkıntılar var. Üç kıtanın birleştiği bir bölgede yer alan Türkiye ve Yunanistan, bu gibi problemlerin altından kalkabilmeli ve bu bölgenin bize sunduğu bazı stratejik avantajları da kullanabilmeliyiz. Bu kapsamda, diyalog ve ilişkilerimizin ikili boyutunu ilerletmemiz geçmişte olduğundan daha fazla önem arz ediyor.” dedi.

“Öncelikle, mültecilere dair birbirimize, ekonomiye ve iki ülke arasındaki ilişkilere dair gündemimizi gündemimizi ilerletmeliyiz. Avrupa Birliği-Türkiye göç mutabakatının yanında ikili geri kabul anlaşması elinden geldiğince yürürlüğe sokmaya devam etmeli. Aynı zamanda ulaşım ağları, enerji, ticaret, kültür ve turizm alanlarında önümüzde önemli projeler var. TAP-TANAP boru hattı hızlı şekilde ilerliyor ve farklı doğalgaz projelerine ilişkin görüşmeler var. Yakın zamanda, Selanik-İzmir arasındaki gemi seferlerini başlatabileceğiz. Selanik-İstanbul arasındaki tren bağlantısını yeniden açabilecek ve gelecekteki ulaşım projeleri üzerinde çalışabileceğiz.”

Ege ve Akdeniz’in gerginlik ve çatışma değil barış ve diyalog denizleri olması gerektiğini ve ilişkilerin uluslararası hukuk, Lozan Anlaşması ve karşılıklı saygı temelinde geliştirilmesi gerektiğini anlatan Çipras, hava sahası ihlalleri ve it dalaşlarında yaşanan artışın kaza riskini arttırdığını savunarak, “Güven Arttırıcı Önlemler ve İstikşafi Görüşmeler üzerine görüşmelerimizi yeniden canlandırmanın tam zamanı.” dedi.

Çipras, Kıbrıs sorununa ilişkin ise, “Kıbrıs’ta Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına dayalı adil ve kalıcı bir çözüm için müzakerelerin yeniden başlamasına yönelik bir destek mesajı göndermemiz önemli. Bu müzakereler iki topluluk hazır olduğunda yeniden başlamalı ve başarıyı garanti edecek şekilde hazırlanmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Göçmen krizinin gerek ikili, gerekse de AB-Türkiye arasındaki işbirliğinin ne kadar önemli olduğunun kanıtı olduğuna dikkati çeken Çipras, Suriye’de barışı getirmeye yönelik Türkiye’nin aktif olarak dahil olduğu Astana sürecini de büyük bir ilgiyle takip ettiklerini ifade etti.

Son zamanlarda iki ülke arasındaki ilişkilerde bazı sorunların ve zor anların yaşandığını kaydeden Çipras, “Halklarımızın doğal afetler, Yunanistan’daki ekonomik kriz, terör saldırıları ve Türkiye’deki hain darbe girişimi gibi zamanlarda gösterdikleri karşılıklı desteğin rehberliğinde hareket etmeliyiz. On yıllar sonra bir ilk olan Türkiye Cumhurbaşkanı tarafından gerçekleştirilecek ziyaretin ileriye dönük cesur adımlar atmamız için önemli bir fırsat olduğuna inanıyorum.” diye konuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM