İngiltere Avrupa Birliğinden Yine Ayrılamadı

İngiltere Avrupa Birliğinden Yine Ayrılamadı

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, İngiltere ile yapılan Brexit müzakerelerinde ortak bir payda da buluşamadıklarını açıkladı.

İngilter’nin Avrupa Birliğinden ayrılma isteğinin görüşüldüğü Brexit müzakerelerinden yine sonuç alınamadı. Juncker ve İngiltere Başbakanı Theresa May, bir türlü sonlandırılamayan müzakereler hakkında görüşmek üzere Brüksel’de buluştular. Ancak yaklaşık 3 saat süren görüşmelerde taraflar yine ortak bir paydada buluşamadı.

Görüşmeden sonra basın mensuplarının karşısında çıkan Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker, görüşmelerin iki taraf açısından da olumsuz geçtiğini söylemenin doğru olmayacağını, kendileri açısından yapıcı olmaya çalıştıklarını, sorunların çözülmesi husunda çabaladıklarını ancak masadan tam bir neticeyle ayrılamadıklarını açıkladı.

Sorunların büyük bir kısmının çözüldüğünü ifade eden başkan, geriye bir kaç prüzün kaldığını söyledi. Masadan anlaşarak kalkmasak da önümüzdeki hafta gerçekleşecek olan liderler toplantısı öncesi iyi bir gelişme kat ettiklerini ifade etti.

İngiltere tarafında ise May, tarafların iyi niyetli davrandıklarını, müzakere sürecinin çetin geçtiğini ifade ederek, ” Fazlasıyla ilerleme kaydettik. Konuların çoğunda mutabık kaldık.” şeklinde konuştu.

Tarafların ikisinin de ilerleme kaydetmek hususunda istekli olduğunu aktaran Teresa May, “Bu iyi niyete rağmen halen anlaşamadığımız bir kaç konu var. Bu konularda daha fazla görüşme ve danışma gerek. Bazı konularda fikir ayrılıklarımız sürüyor.Hafta içerisinde bir buluşma daha olacak. Müzakerelerin sonucunda olumlu bir sonuç çıkacağından şüphemiz yok.” ifadelerini kullandı.

İngiltere, geçtiğimiz sene haziran ayında yapılan referandumla Avrupa Birliği’nden ayrılma kararı almış, 29 Mart’ta da Lizbon Anlaşması’nın 50’nci maddesini işleterek ayrılık sürecini resmen başlatmıştı.

Bu yılın haziran ayında başlayan müzakerelerde, İngiltere’nin Avrupa Birliği’ne ödemesi gereken para, vatandaşlık hakları ve İrlanda sınırı konuları öne çıkmıştı. Müzakereler için Avrupa Birliği Komisyonunun Brexit Başmüzakerecisi Michel Barnier ve İngiltere’nin Brexit Bakanı David Davis başkanlığındaki teknik ekipler görevlendirilmişti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM