Demirtaş, Adil seçimin ‘olağanüstü hal altında’ imkansız olduğunu söyledi

Demirtaş, Adil seçimin ‘olağanüstü hal altında’ imkansız olduğunu söyledi

Türkiye’nin Kürt meselesi odaklı Halk Demokrat Partisi ( HDP ) eski eşbaşkanı, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ı hapishane barlarının arkasından tehdit etti ve gelecek ay yapılacak seçimlerde adil oylama , olağanüstü hal kapsamında imkansız olduğunu söyledi .

4 Mayıs’ta HDP tarafından aday gösterilmekten bu yana uluslararası medyayla yaptığı ilk röportajında Selahattin Demirtaş , Reuters muhalefet partilerinin oy kampanyası için büyük engellerle karşılaşacaklarını söyledi.

“Gösterilerin yasaklanması, konuşmanın yasaklanması, hükümetin yasaklanmasının eleştirilmesi, hatta savunmanın barış propagandası olduğu düşünülüyor” dedi.

“Yüzlerce muhalif gazeteci tutuklandı, düzinelerce televizyon ve radyo kanalı kapatıldı. Böyle bir ortamda adil seçim yapılması imkânsız ” diyen Demirtaş , Reuters’in avukatlarına sunduğu sorulara elle yazılmış bir cevap verdi.

Demirtaş ve HDP , Erdoğan ve uzun zamandır iktidardaki Adalet ve Kalkınma Partisi (AKP) karşısında diğer muhalefet partilerinden daha büyük zorluklarla karşı karşıya.

Demirtaş , bir buçuk yıldır güvenlik suçundan hapis cezasına çarptırıldı ve suçlu bulunduğu takdirde 142 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

4 Mayıs’ta adaylığını açıklayan parti, gözle görülür bir incelikle gülen Demirtaş’ı , kuzeybatıdaki Edirne’de hapishanenin avlusunda beyaz bir gömlek ve siyah pantolon giymiş resimler yayınladı .

Bir insan hakları avukatı eğitim alarak, Türkiye’nin en tanınmış siyasilerinden biri olup , 2015 seçimlerinde HDP’yi meclisteki en büyük ikinci muhalefet partisine çevirmek için çekirdek Kürt seçim bölgesini aşan oyları kazanıyor .

Şimdi, terör suçlamalarıyla karşı karşıya.

Savcılar, Demirtaş ve diğer yüzlerce HDP üyesinin yasadışı Kürdistan İşçi Partisi’ne (PKK) bağlı olduğunu iddia ediyorlar .

HDP suçlamaları reddediyor ve Demirtaş o haksız yere hapse atıldı söyledi.

“Mahkemeye aday olmamın yasal bir engeli yok çünkü mahkum edilmiyorum” diyerek, mahkemenin kendisini mahk conm ederek engellemesi halinde “skandal ve suç” olacağını da ekledi.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM