Dev Sondaj Gemisi Türkiye İçin Petrol Aramaya Geliyor

Dev Sondaj Gemisi Türkiye İçin Petrol Aramaya Geliyor

Norveç Hoylandsbygda limanında demirlemiş olarak duran dev sondaj gemisi Türkiye adına petrol aramak adına yıl sonunda Akdeniz’e varması bekleniyor.

Türkiye petrol arama faaliyetlerine hız veriyor. Dev petrol arama gemisi Deepsea Metro-2 isimli gemi Türkiye adına petrol aramak için Norveç’ten demir aldı.

Türkiye, halihazırda bir petrol ve gaz arama gemisi ile, arama tarama çalışmalarını yürütmekte. Norveç’ten demir alan Deepsea Metro-2 isimli gemi Türkiye adına arama tarama yapacak olan ikinci gemi olacak. Geminin yılın son gününde Türkiye’ye vararak, Yıl başından itibaren faaliyete geçmesi planlanıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, konuya dair bundan önce yapmış olduğu açıklamada, “İki gemimizle yaptığımız arama tarama çalışmaları sürüyor. Görüşmeleri sonlandırılan ve geçtiğimiz günlerde anlaşmaya varılan ve bu yıl bitmeden envanterimize katacağımız ilk sondaj gemimiz ile Akdeniz’de 2018 yılında ilk derin deniz sondajını gerçekleştireceğiz. Bu durumu çekemeyenler var, birilerini ciddi anlamda kızdırıyoruz. Türkiye daha sondajı yapmadan, ‘Türkler gaz buldu’ başlıklarıyla haberler çıkar oldu. Siyaseten bu manipülatif haberlerin arka planlanında neler planlanıyor, nasıl oyunlar dönüyor farkındayız. Allah’ın izniyle süreci rasyonel ve bilimsellik içinde yürütürsek, o hedefimize ulaşacağız. Kimse Akdeniz’i kendi babasının denizi, kendi zenginliği sanmasın. Türkiye olarak, gerek uluslararası hukuktan kaynaklı kendi münhasır ekonomik alanlarımızda, gerekse Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin ruhsatlı sahalarında bu aramaları yapmaya devam edeceğiz. Kimse kusura bakmasın.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Türkiye’nin envanterine dahil edilecek Deepsea Metro-2 gemisiyle her yıl Karadeniz ve Akdeniz’de aktif sondaj faaliyetlerinde bulunulacak.

Güney Kore yapımı olan Deepsea Metro-2 sondaj gemisi 2011’de hizmete girdi. Yaklaşık 229 metre uzunluğundaki gemi, 12 bin fit deniz ve maksimum 40 bin fit sondaj derinliği özelliklerine sahip bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM