Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’a Sert Tepki Gösterdi

Dışişleri Bakanlığı Yunanistan’a Sert Tepki Gösterdi

15 temmuz hain darbe girişiminin ardından yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerden 1’ine siyasi iltica hakkı verildi. öte taraftan dışişleri bakanlığı geç saatlerde yaptığı izahat ile yunanistan’ın kararına sert tepki gösterdi. Açıklamada, sonucun ikili ilişkilere etkisinin olacağı belirtildi ve ‘yunanistan darbecileri sakınan bir ülke olduğunu ortaya koydu’ denildi.

Yunanistan sekiz darbeci askerden birinin iltica talebini kabul etti. Asker özgür bırakıldı.

Yunanistan yüksek mahkemesi, 15 temmuz darbe girişiminin peşinden yunanistan’a kaçan 8 askerin türkiye’ye iade talebini reddetmişti.

Dişişleri’nden sert tepki

Dışileri bakanlığından, 15 temmuz darbe girişiminin arkasından yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerden 1’inin sığınma başvurusun yunanistan tarafınca kabul edilmesinin peşinden izahat geldi:

“15 temmuz darbe girişimine katılan sekiz darbeciden birine sığınma hakkı veren yunanistan, bu kararı ile darbecileri korumuş olan ve onlara kucak açan bir ülke olduğunu bir kere daha ortaya koymuştur.

Türkiye’de demokratik düzeni hedef alan, güvenlik güçlerimizden ve sivillerden yüzlerce vatandaşımızı şehit eden kabahatluların ülkemizde adalet önünde hesap vermesini tekrar engellemiş olan yunanistan, terör ve suçla mücadele konusunda bir bağlaşık ülkeden beklediğimiz destek ve işbirliğini göstermemiştir.

Siyasi saiklerle alındığını organize ettiğimüz bu sonucun yunanistan’la ikili ilişkilerimiz ve bölgesel konulardaki ortak çalışmalarımız üzerinde kuşkusuz etkileri olacaktır.”

Dava dönemi nasil işledi?

15 temmuz darbe girişimi sonrası askeri bir helikopter ile yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin türkiye’ye iadesiyle ilgili kısa bir süre önce atina’daki mahkemede görülen üç ayrı duruşmanın ardından, üç asker için türkiye’nin iade talebi kabul edilmiş, beş askere yönelik iade talepleri ise reddedilmişti.

Yunan temyiz mahkemeleri başsavcısı antonis liogas, iade talebi reddedilen darbecilerle alakalı yüksek mahkeme’ye itirazda bulunurken, mahkemenin türkiye’ye iadeleri istikametünde karar verdiği üç darbeci asker de temyiz başvurusunda bulunmuştu.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM