Operasyonla Temizlenen Bölgede Milli Ordu Kuruldu

Operasyonla Temizlenen Bölgede Milli Ordu Kuruldu

Suriye’de öso’ya bağlı ortalama 30 alt grup, Azez’de “milli ordu” adı altında birleşti. Türkiye bölgeyi fırat kalkanı operasyonu ile temizlemişti.

Suriye geçici hükümeti, özgür suriye ordusu’na (öso) bağlı ortalama 30 alt grubun “milli ordu” adı altında birleştiğini açıkladı.

Geçici hükümetin başbakanı cevad ebu hatab, halep’e bağlı azez ilçesinde grupların liderleriyle bir araya geldi. Hatab, yaklaşık 4 saat devam eden toplantının arkasından “ulusal ordu”nun kurulduğunu duyurdu.

Hatab, toplantı sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, öncelikli amaçlarının fırat kalkanı harekatı ile emin hale getirilen bölgeyi ellerinde tutmak ve esed diyeti ile deaş, pkk/pyd benzer biçimde terör örgütlerine karşı durarak halkı savunmak bulunduğunu söyledi.

Proje ile 3 kolorduyu birleştirdiklerini, şu an saygınlıkıyla toplam 22 bin askere sahip olduklarını ifade eden hatab, şunları kaydetti:

“1. Kolordu bizim ülkemizde tahsil alanlar. 2. Ve 3. Kolordu ise ortalama 30 gruptan oluşuyor. Bizim için en önemli husus, tüm bölgeyi tek bir ordu haline getirmek. Bu da türkiye’nin desteği ile olur. Azez’den cerablus arasını eskiden deaş ve pkk/pyd militanları tutuyordu. Bu bölge yaklaşık 2 bin 300 kilometrekare. Burada fırat kalkanı harekatı başladığı zaman bölgenin yüzde 15’i harabe oldu. Rakka’ya bakmış olduğumızda ise tamamı yıkıldı ve ondan sonra alındı. Türkiye aynı şeyi yapmadı şu demek oluyor ki kırıp dökmedi.”

Türkiye’nin fırat kalkanı harekatı’ndan bugüne dek her alanda insanlara destek bulunduğunu anlatan hatab, bu mevzuda türkiye’ye minnettar olduklarını dile getirdi.

“inanıyoruz ki suriye’nin geleceği güzel olacak”

Geçici hükümetin genelkurmay başkanı albay heysem efeysi de “ulusal ordu”nun 3 kolordunun birleşmesi kararı oluştuğunu söyledi.

Kurulan ordunun ilerleyen günlerde tüm suriye’yi kapsayacağını özetleyen efeysi, “öncelikle fırat kalkanı harekatı bölgesi’nde bu kararı aldık. Doğal ki türkiye cumhuriyeti’nden destek alarak bu karara vardık. Sonuçta fırat kalkanı bölgesi’nde ‘milli ordu’ kurulduktan sonra inşallah öteki kalan yerlerde de devam ettirmeyi gayelıyoruz.” diye konuştu.

Bugünden sonrasında her nerede olursa olsun gerek esed güçleri gerek terör örgütleri deaş, pkk/pyd’yi bölgeden temizleyeceklerini aktaran efeysi, temizlenen bölgelerde genelkurmaya bağlı kolordu yapılanmaları kuracaklarını söylemiş oldu.

Efeysi, 2011 senesinde çıktıkları devrim yoluna sonuna kadar devam edeceklerini belirterek, “inanıyoruz ki suriye’nin geleceği güzel olacak ve 2011’den bu yana çıktığımız bu devrime sonuna kadar gideceğiz. Birinci amacımız rejim güçlerinin baştan gitmesi ikinci hedefimiz ise ise terör örgütleri deaş, pkk/pyd’nin topraklarımızı bölmemesi için elimizden gelen bütün mücadeleyi vermek.” ifadelerini kullandı.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
azez suriye türkiye

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM