İsrail Hükümetinden Son Dakika Unesco Kararı

İsrail Hükümetinden Son Dakika Unesco Kararı

Amerika Birleşik Devletlerinin Kudüs kararı sonrası ortadoğu’da ve israil cephesinde sular durulmuyor. Tel aviv yönetimi daha önce duyuru etmiş olduğu kararını uyguluyor.Al jazeera’nin duyurduğu habere göre; israil’in unesco’dan ayrılıyor. Filistin’i 2011 yılında üyeliğe kabul eden ve israil işgali altındaki şehirleri dünya mirasına alan unesco, netanyahu yönetiminin öfkeden çıldırmasına yol açmıştı.

Amerika başkanı Donald Trump’ın kudüs’ü israil’in başkenti olarak tanıdığı olan kararının yol açtığı zelzele, ortadoğu’yu sarsmaya devam ediyor.

Birleşmiş milletler’de (bm) Türkiye’nin öncülüğünde gerçekleşen tarihi oylamada yapayalnız kalan israil, Amerika’nin izinden giderek birleşmiş milletler eğitim, bilim ve kültür örgütü’nden (unesco) ayrılıyor.

ünlü televizyon kanalı al jazeera, tel aviv yönetiminin uluslararası örgütten çekileceğini özel haberiyle duyurdu.

Doğu kudüs ve diğer filistin topraklarının işgalini eleştiren unesco, filistin’i 2011 yılında üyeliğe kabul edince hem washington aynı zamanda tel aviv’in büyük tepkisini çekmişti. ABD yönetimi, filistin’in üyelik kabulü üzerine bütçesinin yüzde 20’sinden fazlasını karşıladığı uluslararası örgüte para vermeyi kesmişti.

Iki ülkenin de dört senedir unesco’da oy kullanma hakkı bulunmuyordu.

Unesco son olarak yaz mevsiminde israil işgali altındaki el halil kentini tehlike altındaki dünya kültür mirası listesine almıştı. Bu karar, beklendiği şeklinde tel aviv’i hayli kızdırmıştı.

Israil başbakanı binyamin netanyahu, Amerika’nin uluslararası örgütten ayrılacağını açıklaması üzerine ekim ayında tel aviv’in de çekilme kararı vereceğini duyuru etmişti.

Unesco’nun dünya mirası sıralamasında israil’e ait dokuz yer bulunuyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
israil unesco

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM