Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Enerji Tasarrufu

Elektrik ve Doğalgaz Faturalarında Enerji Tasarrufu

Ulusal enerji verimliliği fiil planı kapsamında tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve daha önceki tüketimleriyle karşılaştırma yaparak enerji tasarrufu sağlamaları amacıyla elektrik ve doğalgaz faturalarına yeni detaylar eklenecek.

Enerji ve tabii kaynaklar bakanlığı tarafından hazırlanan “Ulusal enerji verimliliği fiil planı 2017-2023″ten derlediği bilgilere nazaran, laf konusu dönemde enerji verimliliğine ilişik 55 etkinlik belirlendi. Plandaki 55 eylemin tesir ve uygulama süreleri bir yıldan 40 yıla kadar değişiyor. Bu önlemlerle türkiye’nin her geçen gün artan enerji talebinin 2023’e kadar yüzde 14 azaltılması hedefleniyor.

Enerji tasarrufu için…

Bizim ülkemizde 15 yılda toplam 30,2 milyar dolarlık enerji tasarrufu sağlanması öngörülüyor. Enerji verimliliği yardımıyla ek olarak 2,5 milyar dolarlık 3 bin megavat kapasiteli doğalgaz santralinin kurulmasına gerek kalmayacağı hesaplanıyor. Plandaki eylemler tarımdan, sanayiye, ulaşıma, binalarda enerji verimliliği uygulamaları ve çatılarda güneş santralleri kurulmasına kadar biroldukca alanda gerçekleştirilecek. Laf mevzusu yatırımlar amme ve özel sektör tarafınca yapılacak. Plan kapsamında 2023’e kadar kümülatif olarak 23,9 milyon ton eşkıymet petrol tasarruf sağlanacak ve bu tasarrufun sağlanması için 10,9 milyar dolar yatırım gerçekleştirilecek.

Binalar için ulusal veri tabanı oluşturulacak

Eylem planı kapsamında, Türkiye’de binalara ilişik başlıca özelliklerle beraber kentsel ve kırsal alanlardaki binaların sayısı ve tipolojisini içeren bir envanter geliştirilecek. Muayyen ölçekteki binaların gerçek enerji tüketim ve emisyon verilerinin toplanması, kıyaslama yapılması ve binaların enerji verimliliği açısından değerlendirilmesinin yapılabileceği bir ulusal veri tabanı oluşturulacak. Binalarda enerji verimliliğinin artırılması ve halkın şuurlendirilmesi için klavuz ve kılavuz dokümanlar hazırlanacak. Yeni binaların “c” olan asgari enerji performans derslikının “b” yada “a” derslikına yükseltilebilmesi için yapılacak yatırımlar özendirilerek, bina sahiplerine direkt yada dolaylı yardımcı sağlanacak.

Güneşten üretilen fazla elektrik için mahsuplaşma

Binalarda yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanmasına yönelik engeller azaltılacak, yönetimsel zamançler daha rahat ve hızlı hale getirilecek. Bu kapsamda, güneş paneli kullanılan binaların şebeke işletmecileriyle mahsuplaşması kolaylaştırılacak. üretilen elektriğin ve ısı enerjisinin öz tüketimden fazlasının satışına yönelik gerekli düzenlemeler de eylem planı kapsamında gerçekleştirilecek.

Elektrik ve doğalgaz faturalari değişiyor

Ayrıca, tüketicilerin bilinçlendirilmesi ve daha önceki tüketimleriyle karşılaştırma yaparak enerji tasarrufu sağlamaları amacıyla, elektrik ve doğalgaz faturalarına yeni detaylar eklenecek. Tüketicilerin bereketli olmayan alışkanlıklarından kaçınması, enerji verimliliği iyileştirme önlemleri, enerji tüketen ekipmanların tutum olanakları hakkındaki bilgiler içeren bir tatbik, mevzuat geliştirilip enerji tedarik şirketleriyle iş donanması arasında hayata geçirilecek. Böylece oluşturulan ortak bir formatla faturalarda tüketimle alakalı temel istatistiklere yer verilecek, kullanım alışkanlıkları çözümleme edilerek ikazlar yapılabilecek.

6 komisyon kurulacak

Fiil planında yer edinen kategoriler bazında 6 ayrı izleme ve denetleme komisyonu kurulacak. Bu komisyonlarda alakalı kuruluş ve kurumlardan uzman düzeyinde en az bir şahıs yer alacak. Söz konusu komisyonlar bu yıl mayıs ayından başlamak üzere altışar aylık aralıklarla her yılın mayıs ve kasım aylarında eylemlerin gerçekleşme düzeyine ilişkin gelişimleri değerlendirip ek önlemleri ilan edecek. Bu kapsamda 2018’in enerji yoğunluğunun azaltılarak verimliliğin sağlanacağı ve yeni çalışmaların da ortaya konulacağı “odaklanma yılı” olması planlanıyor. Fiil planı çerçevesinde, enerji sektörünün ayrıca daha çok yerli ve yenilenebilir kaynaklarla büyümesi amaçlanıyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM