Erdoğan Asgari Ücret Eleştirilerine Böyle Yanıt Verdi

Erdoğan Asgari Ücret Eleştirilerine Böyle Yanıt Verdi

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı erdoğan: “dün açıklanan asgari ücreti beyefendiler beğenmiyor. şimdi ben milletime söylüyorum, 2002 senesinde hükümete geldiğimizde asgari ücret 184 liraydı. Biz bunu geçen yıl bin 404’e çıkarmıştık. şimdi ise 14,3 artışla bin 603 liraya çıktı. Eline diline dursun ya, nereden nereye”

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, “çocuklarımıza daha müreffeh, daha güçlü bir ülke bırakmak için var gücümüzle çaba gösteriyoruz. Istiyoruz ki bizim çektiğimiz çileleri yavrularımız çekmesin, torunlarımız çekmesin. Işte onun için ne diyoruz, ‘2053’ diyoruz. Onun için ne diyoruz, ‘2071’ diyoruz.” dedi.

Erdoğan, sinop Mustafa Kemal Atatürk spor salonu’nda gerçekleştirilen ak parti sinop 6. Olağan il kongresine katılarak partililere hitap etti.

Il kongresi öncesinde meydandaki yurttaşlara hitap ettiğini belirten ve bugüne dek görülmemiş bir miting bitirdiklerinı ifade eden erdoğan, “öyle anlıyorum ki 2019 sinop’ta bir başka yıl olacak. Maşallah, allah nazardan saklasın.” diye konuştu.

Yurttaşların “dik dur eğilme sinop seninle” şeklindeki tezahüratı üzerine erdoğan, “bizler bugüne kadar beşer planında hiç bir gücün önünde eğilmedik, biz ancak ve ancak allah’ın huzurunda rükuda ve secdede eğiliriz.” dedi.

Sinop’un selçuklu, osmanlı ve cumhuriyetin şehri bulunduğunu söyleyen erdoğan, “dava adamı, gönül insanı, türkiye cumhuriyeti’nin 54. Başbakanı prof. Dr. Necmettin erbakan hocamızın şehri sinop, 15 temmuz şehidi ömer can açıkiloöz’ün şehri sinop. şehitlerin, gazilerin, vatan topraklarını kanlarıyla sulayan nice isimsiz kahramanın şehri sinop, bugün sizleri gönülden selamlıyorum.” ifadelerini kullandı.

Uzun bir aranın arkasından sinoplular ile buluşmanın ve kucaklaşmanın bahtiyarlığını yaşadığını ifade eden erdoğan, kendilerini muhabbetle bağlarırlarına basan tüm sinoplu yurttaşlara teşekkürlerini iletti. Sinoplularla uzun zamandır bir araya gelemediklerini anımsatan erdoğan, karşı karşıya gelemeseler de sinop’u akıllarından hiç çıkarmadıklarını belirtti.

Fiziken sinop’ta bulunamadıklarını ancak projeleriyle sinop’ta olduklarını, nerede ne yapılıyor bunları takip ettiklerini dile getiren erdoğan, sinopluları dikkatsizlik etmediklerini, muhtarlarla ve teşkilatla yapmış oldukları toplantılarda sinopluların meseleleriyle hemhal olduklarını bildirdi.

Erdoğan, bundan sonraki dönemde daha sık bir araya geleceklerini, tekrar arayı bu kadar açmayacaklarını aktardı.

Bugün kastamonu’da il kongresini icra ettiklerinı ve salonun dolu olduğunu belirten erdoğan, salon haricinde da emniyetin verdiği sayılara nazaran 10 ila 15 bin vatandaşın bulunduğunu ve sinoplulara o vatandaşların slmını getirdiğini söylemiş oldu.

10 ağustos 2014’teki cumhurbaşkanı seçiminde kendisine yüzde 62 oy oranıyla yardımcı veren ve 16 nisan’daki halk oylamasında da yüzde 58 ile cumhurbaşkanlığı hükümet sistemine “evet” diyen sinoplulara teşekkür eden erdoğan, “siz ne güzel insanlarsınız. öyle hakkı, doğruyu, güzeli bulmak herkesin karı değil fakat sinop bunda birleşti. Hem 10 ağustos bununla birlikte 16 nisan’da yüzde 84 benzer biçimde üstün dereceli düzeyde bir oy nispetıyla destan yazan durağan ilçemize özellikle teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle sürdürdü:

“sizler türkiye’nin önünde çok farklı bir devrin açılmasına vesile oldunuz. Sizler siyasal tarihimizin bu en eleştiri seçimlerinde tavrınızı demokrasiden, istikrardan ve ulusal iradeden yana belirlediniz. Sizler çok güçlü bir şekilde türkiye’nin istikbaline, milletimizin bin yıllık kardeşliğine sahip çıktınız. Sevginize, coşkunuza, ahde vefanıza, heyecanınıza teşekkür ediyorum. Siz bugüne dek bu kardeşinizden desteğinizi esirgemediniz, bizi asla mahcup etmediniz, rabb’im sizlerden razı olsun, rabb’im yol dostlığımızı, muhabbetimizi daim eylesin.”

– “aşkla çalışan yorulmaz”

Sinopluların desteğine ve teveccühüne mazhar olmak için kendilerinin de büyük bir heyecanla koşturduklarını, türkiye’nin huzur ve esenliği için gecelerini gündüzlerine katarak çalıştıklarını söyleyen erdoğan, “bir halk dostu ne diyor? ‘aşkınan çalışan yorulmaz’… öyle mi? Zaman zaman bazı dostlar söylüyor, ‘cumhurbaşkanım sen yorulmaz mısın?’, birtakımları diyor ki ‘dün şuradaydın, bugün buradasın, bu nasıl oluyor?’ aşkınan çalışan yorulmaz. Koşacağız, çalışacağız öyle çalışacağız ki muasır medeniyetler seviyesinin üstüne türkiye’yi çıkartacağız.” şeklinde mevzuştu.

Partililerin, “dünya 5’ten büyüktür” tezahüratı üzerine, “1’den daha da efsunktür.” karşılığını veren erdoğan, “çocuklarımıza daha müreffeh, daha güçlü bir ülke bırakmak için var gücümüzle gayret gösteriyoruz. Istiyoruz ki bizim çektiğimiz çileleri yavrularımız çekmesin, torunlarımız çekmesin. Işte onun için ne diyoruz, ‘2053’ diyoruz. Onun için ne diyoruz, ‘2071’ diyoruz.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, “dün açıklanan asgari ücreti beyefendiler beğenmiyor. şimdi ben milletime söylüyorum, 2002 yılında hükümete geldiğimizde asgari ücret 184 liraydı. Hepimiz bunu geçen sene bin 404’e çıkarmıştık. şimdi ise 14,3 artışla bin 603 liraya çıktı. Eline diline dursun ya, nereden nereye.” dedi.

Erdoğan, Atatürk spor salonu’nda düzenlenen partisinin sinop 6. Olağan il kongresine katılarak partililere hitap etti.

Sinop’un geçmişle bugünün mukayesesini en iyi yapabilecek şehirlerden olduğunu söyleyen erdoğan, yöreye son 15 yılda toplam 10 milyar lira tutarında yatırım yapıldığını belirtti.

şehirde mevcut okulların yenilendiğini, yeni okul ve dersliklerin inşa edildiğini ifade eden erdoğan, sinop üniversitesinin, 11 bin öğrencisiyle bölgenin çekim merkezine dönüştüğünü dile getirdi.

öğrencilerin barınma sorunu yaşamamaları için toplam bin 415 kişi kapasiteli yükseköğretim yurtları yapıldığını hatırlatan erdoğan, şehirde, spor salonları, atletizm pistleri, futbol sahaları benzer biçimde komplekslerden oluşan toplam 15 spor tesisinin inşa edildiğini anlattı.

Partisinin il kongresinin yapıldığı Atatürk spor salonu’nun sinop’a yetmediğini, kısa zamanda 2 bin 500 kişilik spor salonunun tamamlanarak, yurttaşların hizmetine sunulduğunu belirten erdoğan, sağlık alanında ise 5 tesisin şehre kazanmıştırrıldığına işaret etti.

Erdoğan, sinop Atatürk devlet hastanesinin kapasitesinin artırıldığını, bununla beraber 4 sıhhat yatırımının inşasının da sürdüğünü kaydetti.

Ak parti iktidara ulaşmadan önce sinop’ta 4 kilometre bölünmüş yol bulunduğuna değinen erdoğan, buna 119 kilometre bölünmüş yol ilave ettiklerini söyledi.

– “asılsız üstüne asılsız”

Sinop’ta yatırımı idame eden maliyeti yaklaşık 3 milyar lira değerinde 8 yol projesinin bulunmuş olduğunu aktaran erdoğan, şöyle mevzuştu:

“hepimiz size aşığız. Hepimiz dertliyiz. Bizim derdimiz var. Biz bu millete efendi olmaya değil, hizmetkar olmaya geldik. Bizim böyle bir derdimiz var fakat bay kemal’in böyle bir derdi var mı? O tankları gördüğü zaman hemen kaçıveriyor. Nereye kaçıveriyor, bakırköy belediyesine. Sonrasında orada otur, kahve gelsin. Söylediği ne? ‘oteller doluydu, boş otel bulamadık, onun için belediye başkanımızın oraya gittik.’

Saat 23.17 ve biz çağrımızı yapmışız, milleti meydanlara çayır etmişiz. Doğal benim derdim o değil. Benim derdim, milletim orada. Kısaca f16’lar, helikopterler uçuyormuş bizim için hiç önemli değildi. Hepimiz neye inandık? ‘allah’a dayan, sa’ye sarıl, hikmete ram ol. Yol varsa budur, bilmem başka çıkar yol.’ dedik, yola çıktık. Bir televizyon veya radyo programında ‘darbe filan olursa önce ben çıkarım tankın önüne.’ diyor. Gerçekten çıktı, doğru. Gerçek dışı üstüne gerçek dışı. Asılsızı herhalde bizim ülkemizde bunun kadar maharetli söyleyen bir ikinci kişi bulamazsınız.”

Erdoğan, sinop havalimanını senelik 2 milyon yolcu kapasitesine ulaştırmak amacıyla yeni terminal binasının yapıldığını belirterek, “2008 yılında yolcu trafiği 14 bindi. 2016 yılında 91 bine, bu senenin kasım ayı sonu itibarıyla 139 bine çıktı. Daha da artıyor, artacak. Soruyorum, acaba 20 sene önce ‘sinop’a bu şekilde bir havalimanı yapılacak’ denilse kim inanırdı? Fakat bizler yaptık. Niye? Yol medeniyettir. Hepimiz ne dedik? Batı’da ne var ise her yerde bunlar olacak.” ifadelerini kullandı.

– “47 bin dekar arazi sulamaya açıldı”

Cumhurbaşkanı erdoğan, sinop’ta 35 yerleşim yerine içme suyu sağlandığını, 5 baraj inşa edildiğini, 47 bin dekar arazinin sulamaya açıldığını ve 2014’te hizmete alınan erfelek barajı sulamasıyla 29 bin dekar arazinin suyla buluşturulduğunu dile getirdi.

Orman ve su işleri bakanı veysel eroğlu öncülüğünde projelerin devam ettiğini anlatan erdoğan, “su medeniyettir. Eskiden ‘su akar, türk bakar.’ diyorlardı. Hepimiz ulaşınca bunu bilakis çevirdik. ‘su akar, türk yapar.’ dedik. şu anda inşaatı idame eden saraydüzü barajı sulaması ile 22 bin dekar arazi suyla icatacak.” diye mevzuştu.

– “fakıbaba’ya gel bir sor”

Boyabat ilıksu ve türkeli zimari barajlarının inşaat çalışmalarının sürdüğünü dile getiren erdoğan, “batı karadeniz inkişaf projesi kapsamında bölgemize 2019 seneı sonuna kadar 12,5 milyar liralık yatırım yapacağız. Sinoplu çiftçilerimize son 15 yılda 161 milyon liralık tarımsal destek verdik. Bay kemal, ‘çiftçi aç’ diyorsun. Tamam da biz bu parayı kime verdik? çiftçimize verdik. Doğru konuş doğru, niye asılsız söylüyorsun? Fakıbaba’ya gel bir sor, ‘ya fakıbaba, ne kadar kredi verildi, söyleki bakalım?’ de. Fakat işine gelmez, anlamaz da bu işlerden. Derdi başka.” ifadelerini kullandı.

Sinop ayancık ile kastamonu çatalzeytin yolu’nun 23 kilometre uzunluğundaki kesimlerinde yapım çalışmalarına 2015’te başlandığını hatırlatan erdoğan, köy yollarındaki sıkıntıların ilerleyen zamançte giderileceğini söyledi.

– “eline diline dursun”

Dün asgari ücretin açıklandığını hatırlatan erdoğan, şöyle devam etti:

“dün açıklanan asgari ücreti beyefendiler beğenmiyor. şimdi ben milletime söylüyorum, 2002 senesinde hükümete geldiğimizde asgari ücret 184 liraydı. Bizler bunu geçen yıl bin 404’e çıkarmıştık. şimdi ise 14,3 artışla bin 603 liraya çıktı. Eline diline dursun ya, nereden nereye. Bu sayı, asgari ücret evli olmasına, çocuklarının saysıcaklıkna gore daha da artabiliyor. 100 lirayı bulabiliyor. Böylece 15 yılda asgari ücreti yaklaşık 9 kat artırmış olduk. Hiç bir zaman da enflasyonun altına düşürmedik. Istihdamı teşvik etmek için bu asgari ücrete 100 lira işveren teşviki uyguluyoruz.”

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, “şahıs başına düşen ulusal gelirimiz, geldiğimizde neydi? 3 bin 500 dolardı. O zaman asgari ücret de 184 liraydı. Bugün kişi başına düşen ulusal gelirimiz ne oldu? 11 bin dolar. Asgari ücret çok daha büyük bir artışla bin 603 lira. Ulusal gelirimiz, 2023 için hedeflediğimiz 25 bin dolara ulaştığında asgari ücretin nereye çıkacağını varın siz hesap edin.” dedi.

Erdoğan, sinop Atatürk spor salonu’nda meydana gelen ak parti sinop 6. Olağan il kongresi’ne katılarak partililere hitap etti.

Dün açıklanan yeni asgari ücretle alakalı değerlendirmelerde bulunan erdoğan, türkiye efsundükçe, güçlendikçe, zenginleştikçe bundan 80 milyon vatandaşın ve 81 ilin payına düşeni alacağını belirtti. Erdoğan, “kişi başına düşen milli gelirimiz, geldiğimizde neydi? 3 bin 500 dolardı. O vakit asgari ücret de 184 liraydı. Bugün şahıs başına düşen milli gelirimiz ne oldu? 11 bin dolar. Asgari ücret çok daha büyük bir artışla bin 603 lira. Milli gelirimiz, 2023 için hedeflediğimiz 25 bin dolara ulaştığında asgari ücretin nereye çıkacağını varın siz hesap edin. Bu asgari ücretin ülkemize, çalışanlamış olurımıza, işverenlerimize hayırlı olmasını arzuluyorum.” diye mevzuştu.

Kendileri için siyasetin bir fakatç değil araç olduğuna işaret eden erdoğan, siyasetin ikbal, makam ve mevki kapısı değil, millete hizmet etmenin, türkiye’yi layık olduğu seviyelere taşımanın bir vasıtası bulunduğunu söylemiş oldu.

Bir taraftan türkiye’yi her alanda kalkındırmanın mücadelesini verirken aynı zamanda türkiye’nin saygınlıkına da saygınlık kattıklarını vurgulayan erdoğan, türkiye’nin, son 15 yılda hangi sorumluluğu üstlenmişse hepsinin hakkını fazlasıyla verdiğini, hangi uluslararası örgütün dehemmiyet başkanlığını yapmışsa hepsine de damgasını vurduğunu dile getirdi.

Cumhurbaşkanı erdoğan, 2009-2010 döneminde birleşmiş milletler emniyet konseyi üyeliğine seçilip hayattaki bütün mazlumların sesi olduklarını, 2015’te g- 20’nin dehemmiyet başkanlığını üstlenip efsunmenin ve adaletin savunuculuğunu yaptıklarını, gençlere ve hanımlara yönelik gerçekleştirdikleri politikalarla da bütün ülkelerin takdirini kazanmıştırklarını vurguladı.

Islam işdonanması örgütının dehemmiyet başkanlığını da 2016’dan bu yana yürüttüklerini anımsatan erdoğan, “islam dünyasının problemlerına çözüm bulmak, kardeş kavgasının önüne geçmek için yoğun çaba sarf ediyoruz. Filistin meselesi başta olmak üzere müslümanların on senelerdir kanayan yaralarını sarmanın mücadelesini veriyoruz. Kudüs’ü hedef alan bir ismim üzerine 13 aralık’ta istanbul’da düzenlediğimiz o zamanı doruk, islam dünyası açısından bir dönüm noktası olmuştur. Böylece islam dünyası, kudüs’e haiz çıktığını, filistinlilerin hiç yalnız olmadığını istanbul’dan tüm dünyaya duyuru etti.”

– “diplomatik zafere imza attık”

Artık filistin’in başkentinin kudüs bulunduğunu belirten erdoğan, birleşmiş milletler genel kurulu’ndaki tarihi oylamayla Amerika yönetiminin kudüs’le ilgili kararının hukuksuzluğunun en üst düzeyde tescillendiğini anlatım etti.

“üç hafta benzer biçimde çok kısa vakit içerisinde arkadaşlarımızın ve kardeşlerimizin de desteğiyle harbiden büyük bir diplomatik zafere imza attık.” diyen erdoğan, türkiye’nin kudüs konusundaki dik ve kararlı duruşunun dünyanın dört bir köşesinde takdir edildiğini görmüş olduklerini, müslümanlar içinde da türkiye ve türk milletine yönelik ciddi bir teveccüh bulunduğunu anlattı.

Endonezya’dan malezya’ya, filistin’den sudan ve mısır’a kadar halkın, türk milletine karşı sınır tanımayan bir heyecan ve coşku beslediğini aktaran erdoğan, şöyle devam etti:

“kudüs meselesi ancak türkiye’nin veya ancak müslümanların meselesi değil. Kudüs meselesi hem müslümanların hem hristiyanların aynı zamanda tüm insanlığın meselesi. Ben islam ülkelerinin liderlerini ararken bir diğer taraftan hristiyan dünyasının liderlerini de aradım. Papa hazretlerini de aradım, rakamn putin’i aradım ve rabıtasızlar bloğu’nun başında rakamn maduro’yu, dehemmiyet başkanı, endonezya devlet başkanını da aradım. Arap ligi’nin başkanı kral 2. Abdullah, onunla gayet iyi diyalog arasında bu çalışmaları yürüttük ve sonucunda hamdolsun başarıyı yakaladık. ABD’nın yanında israil vardı. Israil’in dışında da sinop’un küçük ilçe veyahut mahalleleri, o mahallelerin büyüklüğünde bazı devletçikler vardı.”

– “cuma günü fransa’ya gidiyorum”

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı erdoğan, teşekkür için de bu ülkelerin liderlerini aradığını ve aramaya devam ettiğini vurgulayarak, dün papa’yı arayıp hem teşekkür ettiğini hem de iadeiziyaret yapmak istediğini söylemiş olduğini belirtti.

Rusya, iran, türkiye olarak suriye’de yoğun bir çalışmaları olduğuna değinen erdoğan, “cuma günü fransa’ya gidiyorum. Fransa’da yeniden aynı şekilde türkiye-fransa ikili ilişkilerini masaya yatıracağız.” dedi.

Sudan, çad ve tunus ziyaretlerini hatırlatan erdoğan, bu ülkelerde on binlerin ellerinde türk bayraklarıyla özlem ve coşkuyla kendilerini karşıladıklarını aktardı.

Erdoğan, gittikleri her yerde türk milletine çok efsunk bir muhabbet gösterildiğine şahit olduklarını vurgulayarak, kendilerinin de gerek imzaladıkları ikili anlaşmalar gerekse orada yapmış oldukları konuşmalarla bu alaka ve beklentinin hakkını vermeye çalıştıklarını söyledi.

Her üç ülkeyle de ticareti geliştirecek, beşeri bağları güçlendirecek, tüm tarafların hasılatlı çıkacağı yeni iş birliği projelerini mutabakata vardırmak suretiyle imzaladıklarına işaret eden erdoğan, önümüzdeki yıllarda bu tarz şeylerin semerelerini almaya başlayacaklarını bildirdi.

Her yurt dışı ziyaretlerinde, “evren boşsevinç kabul etmez, gidemediğin yer senin değildir.” gerçeğini gördüklerini belirten erdoğan, şunları kaydetti:

“bu coğrafyalar bizim yıllarca dikkatsizlik ettiğimiz, adeta sırtımızı döndüğümüz, birilerinin her fırsatta ‘bizim ne işimiz var’ dediği yerler. Bakıyorsunuz çad ve sudan gibi beş asırlık bağlarımızın olduğu ülkelere bugüne dek cumhurbaşkanı düzeyinde hiç ziyaret yapılmamış. Yer altı, yer üstü kaynakları olarak zengin olmalarına karşın bu ülkelerin türkiye ile ilişkileri uzun yıllar hiç gelişmemiş, ilerlememiş. Ticari ilişkilerimiz 15 sene öncesine kadar yok mesabesinde kalmış. Hamdolsun, iyi mi yurt arasında ulaşılmadık yer bırakmıyorsak yurt dışında da kapsıcaklıknı çalmadığımız kardeşimizi bırakmıyoruz.”

Cumhurbaşkanı ve ak parti genel başkanı recep tayyip erdoğan, “biz diğer partiler şeklinde hiç olamayız. Bizler ana muhalefet şeklinde 3 kuruşsevinç çıkar için ülke ve ulus düşmanlarına payandalık yapamayız. Bizim hamdolsun kimseye diyet borcumuz yok. Bizim medya baronlarına, terör ağalarına, siyaset mühendislerine minnet borcumuz yok. Hepimiz siyasette hakk’ın ve halkın rızasını kazanmak için varız.” dedi.

Erdoğan, sinop Mustafa Kemal Atatürk spor salonu’nda gerçekleştirilen ak parti sinop 6. Olağan il kongresi’nde yaptığı konuşmada, ticaretten diplomasiye kadar hemen her alanda yapılan atılımların meyvesini topladıklarını söylemiş oldu.

Afrika’da 2009’da türkiye’nin 12 efsunkelçiliğinin olduğunu anımsatan erdoğan, şimdi ise 41 büyükelçilikleri bulunmuş olduğunu kaydetti.

“yatarak, yan gelmiş olarak bu iş olmaz. Bizler yan gelip yatmadık, çalıştık, çalışıyoruz.” diyen erdoğan, 2003’te 5 milyar dolar olan afrika ile tecim kütlesinin geçen sene 23,5 milyar doları aştığını, türkiye’nin afrika’ya sattığı ürünlerin hem çeşit aynı zamanda kütlesinin yetiştiğinü ifade etti.

Müteahhitlerin afrika’nın birfazlaca ülkesinde havalimanı, yol, liman, amme binası şeklinde milyar dolarlık projelere imza attığını, kıtanın dört bir tarafında türk bayrağının gururla dalgalandığını aktaran erdoğan, sudan’da hanefi ve şafii camileri ile gümrük tesislerinin tika tarafınca restore edildiğini, ek olarak sudan’daki sevakin adası’nı restore etmek için istekte bulunduklarını anımsattı.

Erdoğan, “bize tahsis etmeleri halinde adanın hepsinı aslına müsait olarak inşallah restore edeceğiz.” dedi.

Ortalama 15 yıl öncesine kadar türkiye’nin adının dahi bilinmediği bölgeler olduğunu, şimdi türkiye deyince insanların gözlerinin parladığını belirten erdoğan, “her vakte bir bahane bulur binamaz olan” lafünü anımsatarak çalışmakta, üretmekte, ülkeye ve millete hizmet etmekte gözü olmayan politikaçinin de bir sürü bahane üreteceğini söyledi.

Hizmet etmekte gözü olmayan siyasetçilerin sabah akşam sürekli millete umutsuzluk aşıladıklarını anlatım eden erdoğan, “işlerini yapmak, taş üstüne taş geçirmek yerine ağızlarını her açtıklarında birilerini eleştirirler. Vizyonsuzluklarını, beceriksizliklerini örtmek için yalanı, hakareti, iftirayı ortalığa boca etmekten çekinmezler. Siyaseti kendi seviyelerine düşürmek için her türlü ahlaksızlığı, her türlü edepsizliği yapmakta tereddüt etmezler.” şeklinde konuştu.

Erdoğan, bu tip politikaçilerin, milletin sırtına kene şeklinde yapışan yetersiz muhterisler olduğunu dile getirerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“bunlar türkiye siyasetini, türk demokrasisini içlerindeki leke ve balçıkla kirleten bir avuç çapsızdır. özellikle ana karşıcılık partisi içerisinde bu biçim tiplerin ciddi bir sayıya eriştiğinı görüyoruz. Milletle, milletin değerleri ile en ufak bağı olmayan, edep ve nezaket fukarası bu şahıslar bizim burada dillendirmeye edebimizin el vermeyeceği hakaret ve galiz küfürlerle insanımıza taarruzyorlar. şüphesiz milletimiz kimin kendisi için çalışmış olduğunı, kimin pkk, fetö şeklinde terör örgütlerine piyonluk yaptığını çok iyi görüyor. Sandık önüne vardığında milletimizin bu hadsizlere, yalan ve hakareti politika sanan bu terbiye fukaralarına hadlerini bildireceğinden inanırım. Milletimiz iyi mi 16 nisan’da kendisini izmir’de denize dökmekten bahsedenleri sandığa gömmüşse, 15 temmuz kahramanlarına sövgü edenleri de 2019’da aynı akıbete uğratacaktır.”

– “asaletimizden taviz vermeden çalışmaya devam edeceğiz”

“şimdiye kadar bu tarz şeylerin seviyesine inmedik, inmeyeceğiz. Asaletimizden ödün vermeden, doğru bildiğimiz yolda milletimizin geleceği, ülkemizin huzuru için çalışmaya devam edeceğiz.” ifadelerini kullanan erdoğan, 2019 seçimlerinin milli iradenin tecelli edeceği, millete hizmet edenlerle hakaret edenlerin ayrışacağı bir turnusol kağıdı olacağını kaydetti.

Erdoğan, 2002’de başlattıkları ve bugüne kadar eminlıkla sürdürdükleri millete hizmet seferberliğini gelecek seçimlerde bir üst aşamaya taşıyacaklarını söylemiş oldu.

“şu anda önümüzde ne var? Bir 14-15 ay var. Gece gündüz demeden kapı kapı gezmek suretiyle bütün sinop’u, ilçeleriyle birlikte her insana söylemeye hazır mıyız?” diye soran erdoğan’a salondaki partililer “evet” cevapını verdi.

Cumhurbaşkanı erdoğan, 2019 seçimlerinin minimum 1950, 1983, 1994, 2002 seçimleri kadar önemli olduğuna dikkat çekerek, şunları kaydetti:

“bu seçimler kadar belirleyici bir dönüm noktası olacaktır. Inştanrı 2019’la birlikte milletimizin önünde yepyeni bir yol açılacaktır. Ak parti kadrolarının 2019 seçimlerine işte bu bilinçle, bu şuurla hazırlanmaları efsunk örutubet arz ediyor. 2019’a giden vakitçte teşkilatlarımızın uyanık olması, provokasyonlara hiç gelmeden, kitle teşebbüslerine izin vermeden çalışmalarını yürütmesi gerekiyor. Hepimiz öteki partiler şeklinde hiç olamayız. Hepimiz ana muhalefet şeklinde 3 kuruşsevinç çıkar için ülke ve millet düşmanlarına payandalık yapamayız. Bizim hamdolsun hiç kimseye diyet borcumuz yok. Bizim medya baronlarına, terör ağalarına, politika mühendislerine minnet borcumuz yok. Hepimiz siyasette hakk’ın ve halkın rızasını kazanmak için varız. Biz bu makamlarda sadece ülkemize, milletimize, tüm hayattaki mağdur ve mazlumlara hizmet için bulunuyoruz. Bu can bu tende olduğu sürece de inştanrı bu niyetle çalışmayı sürdüreceğiz. Rabbim bizi istikametten ayırmasın.”

– notlar

Kongrenin gerçekleştirildiği salonda, “kudüs’ü çiğnetmeyen reis, bu ümmet seninle gurur duyuyor”, “dünya 5’ten büyüktür”, “kudüs kırmızı çizgimizdir”, “kış günü yürekleri ısıtan önder, karadeniz’in incisi sinop’a hoş geldiniz” makalelı pankartlar dikkat çekti.

Erdoğan’ın konuşması esnasında tribünde, üzerinde erdoğan’ın fotoğrafıyla “başkomutan” ifadesinin makalelı olduğu pankart açıldı.

Kongreye, başbakan desteksı recep akdağ, orman ve su işleri bakanı veysel eroğlu, ak parti genel başkan yardımcıları ahmet sorgun, erol kaya ve çiğdem karaaslan ile milletvekilleri de katıldı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM