Kemal Kılıçdaroğlu: Asgari Ücret 2 Bin Lira Olsun

Kemal Kılıçdaroğlu: Asgari Ücret 2 Bin Lira Olsun

Chp lideri Kemal Kılıçdaroğlu, “bir chp’li çıkar ‘ben olacağım’ derse derhal chp’den istifa etsin. Bunlara asla ve asla izin vermeyeceğiz. Bizde ‘ben’ sorun olmaz, ‘biz’ meselesi olur” dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, asgari ücretin 2 bin lira olması gerektiğini belirtti. Kılıçdaroğlu, Seyhan otel’de düzenlenen chp adana il kongresine katıldı. Kongrede konuşan chp lideri 2019’da yapılacak 3 seçimde de her insanın “türkiye’yi kim çekip kurtarır” diye düşünmesi icap ettiğini anlattım “eğer bu sorunlardan rahatsızsanız hepimizin oturup tekrar düşünmesi gerekiyor. Bu sorunlardan Türkiye’yi kim çekip kurtarır bunu düşünmesi lazım. Artık gün bir parti günü değil, Türkiye günüdür. Geçmişte yurttaşlarımız a-b partisine oy verebilirlerdi. Fakat bugün geldiğimiz nokta parti noktasını aştı, Türkiye bekası sorunudur. Bu ülkenin işçisinin, emeklisinin, esnafın, çiftçinin herkesin oturup düşünmesi lazım. 2002’ye ve 2017’ye baksınlar. O gün İstanbul Keçiören’de mütevazı bir evde oturanlar bugün dünyanın harcanmasını yapıyorlar. Bu işin sen ben kavgası yoktur. Bu iş Türkiye sorunudur” diye konuştu

“liman liman gezenler 0 vergi ödüyor”

Dünyanın en pahalı mazotunun bizim ülkemizde kullanıldığını söyleyen ve çiftçi ile kamyon şoförlerine seslenen kılıçdaroğlu, “kamyon şoförlerine sıkıntı. Dünyanın en pahalı mazotu kullanılmaktadır. çiftçiyle gidin mevzuşun. Fakat mis şeklinde yatıyla liman liman gezenler 0 vergiyle mazot alıyorlar. Bu Türkiye’de en pahalı mazotu niye kamyon şoförü, çiftçinin traktörü kullanıyor. Bunu düşünmesi lazım. şuanda çiftçimiz bitmiş vaziyette. Ben size söz veriyorum. Namus lafü veriyorum. Kılıçdaroğlu lafü veriyorum. Onları içinde bulunmuş olduğu bataktan ben çıkaracağım” ifadelerini kullandı.

“devlet kendi çiftçisiyle rekabet ediyor”

Türkiye’de ve adana’da en önemli sorunun işsize göre bulunduğunu belirten chp lideri kemal kılıçdaroğlu, işsizliğin ülkeye huzursuzluk getirdiğini kaydetti. Chp’nin iktidara gelmesi halinde işsizlere iş imkanı sunacaklarını belirten kılıçdaroğlu, “fakirin, arkası olmayanın çocuğu işi olmayan. Fakat sana iş bulacak olan, iş bulman için gece gündüz çalışacak olan biziz. Gelişme var diyorlar doğru, birilerinin cebi büyüdü. Fakire gelince sana para yok, işsizsin diyorlar. Sen otur dilencilik yap diyorlar. Biz o insanoğluı destekleyeceğiz. Tüm işi olmayanlara iş bulmak bizim borcumuzdur. Işi olmayan iş bulursa bu ülkede refah ve barış olur. Bu ülkede çiftçi tarlasını ekemiyorsa, ithal edilen ürünlerde vergi sıfırlanıyorsa, devlet kendi çiftçisiyle rekabet ediyorsa o ülkede birliktelik olmaz. Bizim temel görevimiz bu ülkede huzuru sağlamaktır. Ben 2019’da o vatandaşımın desteğini umuyorum” şeklinde mevzuştu.

“asgari ücret net 2 bin lira olmaliydi”

Bin 603 tl olan asgari ücret ile ilgili de açıklamalarda bulunan chp genel başkanı kemal kılıçdaroğlu, asgari ücretin 2 bin lira olması icap ettiğini belirterek şu ifadeleri kullandı:

“asgari ücret bin 603 liraya çıktı. Dedi ki asgari ücret artacaksa 2 bin lira olsun dedik. Net 2 bin lirayı asgari ücretliye verirsek insanoğluın borcu da olsa bir şekilde geçinir. Yüzde 11 gelişme var. Madem yüzde 13 enflasyon var bu rakam nedir? 3 çocuğu olan bir asgari ücretlinin eline geçen bin 709 tl. Bin 709 tl ile siz geçinebiliyor musunuz? Dolmuşa binmiyorsunuz, otomobile para vermiyorsunuz sizler on binlerce lira para alıyorsunuz fakat asgari ücretli iyi mi geçinecek. Emin olun bu ankara’da oturanlarda vicdan yok. 2 yıl önce asgari ücret net bin 500 lira olsun dediğimde parayı nereden bulacaksın dediler. Saraya para bulursun, lüks yaşarsın ama asgari ücretliye para yok. Biz saraydan keseceğiz asgari ücretliye net 2 bin lira vereceğiz.”

“suçlulara artik bir kişi karar veriyor”

15 temmuz darbe girişiminden 5 gün sonrasında ülkenin çok farklı bir hale gittiğini söyleyen kılıçdaroğlu, “bugün geldiğimiz noktada kimsenin fetö ile mücadele etmiş olduğu yok. Daha 15 temmuz’dan 1 gün sonra yapmış olduğum mevzuşmada devlete yakışır bir şekilde savaşım edilmesi gerektiğini söyledim. Bugün geldiğimiz noktada devlet 1 kişinin tek eline teslim edilmiştir. Bugün bizim ülkemizde kimsenin can ve mal güvenilirği yoktur. Ben bunu söylediğimde kıyamet koptu. Eğer bir ülkede kabahatluyu hakim değil de siyasi otorite belirlerse o ülkede yargı bağımsızlığı yoktur. Dünyanın tüm demokrasilerinde kimin suçlu olup olmadığına hakim karar verir. 20 temmuz sonrası artık Türkiye’de kimin kabahatlu olup olmadığına önce birileri karar veriyor” ifadelerini kullandı.

“biz asla ve asla umutsuzluğa kapilmayacağiz”

Kılıçdaroğlu, ” 12 eylül darbesinin bir benzerini yaşıyoruz. O yıllarda kenan evren ve arkadaşlarının icra ettiklerina bir de şimdi erdoğan ve arkadaşlarının yaptıklarına bakın hiç bir farkı yok. O dehemmiyet sıkı yönetim bildirileri yayınlanıyordu, şimdi khk yayınlanıyor. Bu ülkenin dinamik güçleri var. Bu ülkenin aydınları var. Hepimiz asla ve hiç umutsuzluğa kapılmayacağız. Karşılık mi ödenecek gerekirse ben o bedeli ödeyeceğim. Bedel ödemekten kaçınmayıp çekinmeyeceğiz. Bu ülkenin insanı baskıdan bıktı. Kapanan iş yeri sayısı açılandan fazla. Birisinin buna dur demesi lazım. Biz bir mevzuşuyoruz onlar yüz konuşuyor. Milletvekilleri, gazeteciler, stk yöneticileri hapisteyse o ülkede demokrasi yoktur. ülke 20 temmuz darbe dönemini yaşamaktadır” diye mevzuştu.

“ben meselesi bizde olmaz”

Partililer arasında delege hesabı yapanlara da sert laflarla yüklenen kemal kılıçdaroğlu, ondan sonra şu ifadeleri kaydetti:

“bir chp’li çıkar ‘ben ne olacağım’ derse derhal chp’den istifa etsin. Memleket hangi halde ben ne olacağım arayışı içindeler. Ben nasıl sonuçlanacağım diyenler var ise gitsinler o partiye. Bizler nasıl sonuçlanacağız? Bizim mücadelemiz işçinin mücadelesidir, gazetecinin, hapisteki milletvekillerinin mücadelesidir. Ben ne olacağım, hangi listeye geleceğim? Delege hesabı yapanların partide işi yoktur. Parti arasında asla kavga istemiyorum. Birbirine sırtını dönenlerin hiç birisi bu partide bir yere gelmeyecektir. Aslına bakarsan kurultaydan sonra tüzük kurultayı yapacağız. Her insanın her telden konuştuğu değil herkesin türkiye’nin sorunları konuştuğu bir tüzük yapacağız ve hepimiz aynı dili mevzuşacak. Parti içinde asla kavga istemiyorum. Birbirine sırtını dönen insanoğluın hiçbirisi bu partide bir yere gelemeyecek.”

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM