Fransa, borç notunun düşürülmesinin ardından ekonomik reformların devam edeceğine söz verdi

Fransa, borç notunun düşürülmesinin ardından ekonomik reformların devam edeceğine söz verdi

Fransa Maliye Bakanı Bruno Le Maire, AFP’ye verdiği demeçte , kredi derecelendirme kuruluşu Fitch’in ülkenin borç değerliliğini düşürmesinin ardından Fransa’nın ekonomisini elden geçirmek için yapısal reformlara devam edeceğini söyledi .

Fitch, 28 Nisan’da Fransa’nın borç değerliliğini “AA”dan “AA-“ye indirerek, ülkenin “mali ölçütlerinin emsallerinden daha zayıf olduğunu” iddia etti.

“Gerçeklerin Fitch’in değerlendirmesini geçersiz kıldığına inanıyorum. AB maliye bakanları toplantısı için gittiği Stockholm’de konuşan Le Maire, yapısal reformları uygulayabiliyoruz ve ülke için yapısal reformları uygulamaya devam edeceğiz” dedi.

Fitch, derecelendirme eylemiyle ilgili yaptığı açıklamada, “Kamu maliyesi ve özellikle yüksek düzeydeki devlet borcu, bir not zayıflığıdır” dedi.

Protestoların ve siyasi çıkmazın Başkan Emmanuel Macron üzerinde maliye politikasındaki rotayı değiştirmesi ve hatta reformları tersine çevirmesi için baskı oluşturabileceğini öne sürdü.

Macron, sistemin finansal olarak uygulanabilir olması için değişikliklerin gerekli olduğu konusunda ısrar ederek, emeklilik yaşını 62’den 64’e çıkarmak da dahil olmak üzere Fransa’nın emeklilik sisteminde popüler olmayan reformları zorlamaya çalıştı.

Ülke çapında protestolara yol açan emeklilik reformunun imzalanmasının ardından popülaritesi düşen Macron, ikinci dönemine yeniden başlamak için 100 günlük bir hedef belirledi.

Le Maire, hükümetin yönüyle ilgili endişeleri reddetti. “Ülkenin kamu maliyesini eski haline getirme kararlılığımızdan şüphe etmeyin.”

Fransız ekonomik modelini dönüştüren reformları geçirme yeteneğimizi kanıtladık.”

Bakan, Fransa’nın borcunun azaltılmasını hızlandırma, açığı azaltma ve kamu harcamalarında daha hızlı kesintiler yapma sözü verdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM