Hayalet çiftlik projesi 42,7 ton deniz çöpünü ortadan kaldırdı

Hayalet çiftlik projesi 42,7 ton deniz çöpünü ortadan kaldırdı

Batı Yunanistan kıyısındaki terk edilmiş balık çiftliklerini hedef alan kapsamlı bir temizleme operasyonu tamamlandı ve biri Ithaca’da, diğeri Patras yakınlarında olmak üzere iki bölgeden 2,7 ton çöp etkili bir şekilde kaldırıldı.

On günlük yoğun temizlik, Hayalet Çiftlik Projesi kapsamında Sağlıklı Denizler yardım kuruluşu tarafından Hyundai Motor Europe ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

Terk edilmiş balıkçı çiftlikleri, kıyıdaki toplulukları temiz denizlerden mahrum bırakırken, flora ve faunaya büyük zarar vermeye devam ediyor. Sonuç olarak, bu deniz ekosistemlerini restore etmek ve temiz suları teşvik etmek amacıyla deniz çöplerinin hem ortadan kaldırılması hem de geri dönüştürülmesini amaçlayan operasyon başlatıldı.

“Misyonumuz sadece temizlemenin ötesine geçiyor; Sağlıklı Denizler Direktörü Veronika Mikos, bu suların deniz yaşamı ve onlara bağımlı insanlar için geri kazanılmasıyla ilgili” dedi. “Özel sektörün kamuyu destekleyebileceği, acil konularda farkındalık yaratabileceği ve somut çözümler sunabileceği bu gibi projelerde iş birliği çok önemli.”

Temizlik, bozulan su altı deniz ekosistemlerindeki kirleticileri, kalıntıları ve plastikleri hedef aldı. Ayrıca kıyıya vurduğunda çevresel tehlike oluşturan halkalar, kafesler ve diğer yüzey yapıları da kaldırıldı. Balık ağları ve diğer çöp türleri yeni ürünlere dönüştürülecek.

Hayalet Çiftlik Projesi, çeşitli Yunanistan bakanlıkları, Patras Üniversitesi ve Nafpaktos ve Astakos’taki okullarla işbirliği yaparak gençleri deniz çöpünün etkileri konusunda bilgilendirmeyi ve onlara sorunun çözümünde aktif katılımcılar olma konusunda ilham vermeyi amaçlıyor.

Proje, gelecekteki temizlik çalışmaları için Yunanistan ve ötesinde yaklaşık 150 kirli alan belirledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM