Hisse senedi nedir?

Hisse senedi nedir?

Borsa günümüzde belirli bir bütçesini yatırıma ayırmak ve herhangi bir nedenle alım satım işlemi gerçekleştirmek isteyenler için sıklıkla başvurulan bir işlemler dizilimidir. Bu işlemler diziliminde sıklıkla bono, hisse senedi ve tahvil kullanılır. Bu terimlerden en çok merak edilen ve anlaşılmak istenen basit şekilde ifade etmek istediğimizde alıcıyı ve satıcıyı karşılıklı olarak koruma sistemine dayalı hisse senedi nedir konulu bir araştırmayı sunuyoruz.

Borsa’da işlem gören hisse senetleri

Hisse senedi nedir diye baktığımızda, evrakı düzenleyen kuruluşta mülkiyeti belirten ve tarafların güvenliğini sağlayan kıymetli evraklardır. Borsada şirketler tarafından tanınan bu mülkiyet hakkı hissedarın paylaşımı gerçekleştiren kuruluş tarafından mal varlığına kazanç sağlar.

Hisse senetleri borsa ortamlarında kullanılan bir güvenlik anlaşmasıdır. Bu anlaşmalarda satıcı eğer dilerse kendini gizli de tutabilir. Bu işlemler içinde yaşanılan hükümetin belirttiği hukuk kuralları çerçevesinde düzenlenir. Bu da hem yatırımcıları hem satıcıları korumak için en uygun anlaşma yöntemidir.

Borsada işlem görmeyen hisse senetleri

Sermaye Piyasası Kurulu tarafından borsada işlem görme yetkisi verilmeyen anonim şirketler ve limited şirketler hisse senedi oluşturabilir ancak bunu borsaya kota edemezler. Her ne kadar bir mülkiyet hakkı bulunsa da bu evraklar borsada olduğu gibi değer kazanıp kaybetmez, şirketin ana sermayesine bağlı olarak değer değiştirirler.

Hisse senedi yatırımının amaçları nelerdir?

Hisse senedi nedir sorusuna yanıt aldıktan sonra merak edilen bir diğer konu da hisse senedi yatırımını yaparken nasıl bir amaca yönelik işlemler uygulayacağınız ve bunun size ne kazandırdığı sorusudur.

Yatırım yaptığınız bir şirket üzerinde hisse senedi sayesinde söz hakkınız doğmaktadır ve şirketin sermaye artırımına katılma hakkına sahip olursunuz.

Hisse senedi piyasalarını kullanarak birikimlerinizi reel piyasaya aktabilirsiniz.

Hisse senetlerini kolay bir şekilde dilediğiniz zaman paraya çevirebilirsiniz. Zorda kaldığınız zamanlarda imdadınıza yetişebilecek bu özellik size her zaman güvende hissettirir. Yasal anlamda hisse senetlerinizi alırken ve satarken asla hiçkimse size bir süreç zorunluluğu sağlamaz. Vazgeçmek istediğiniz an satın aldığınız hisse senedinizi hemen nakde çevirebilme imkanınız vardır.

Sahip olduğunuz hisse senetlerini kolaylıkla gözlemleyebilirsiniz. Birçok alıcı hisse senedine yatırım yaptıkları zaman para kurlarını sıkı takip altına alarak alım satım yaptıkça büyük karlar elde etmektedir. Burada da yaptığınız değişimlerde kesinlikle güvende olduğunuzu ve yapılan tüm bu işlemlerin şirketler tarafından hukuk kuralları çerçevesinde gerçekleştirildiğini aklınızdan çıkarmayın.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM