İHA İçin Otomatik İniş Kalkış Sistemi Geliştirildi

İHA İçin Otomatik İniş Kalkış Sistemi Geliştirildi

Ulusal olarak geliştirilen insansız hava vasıtalarının (iha) otomatik olarak iniş kalkış yapabilmesi için bir sistem üretildi.

İnsansız hava vasıtalarının güvenilir bir şekilde otomatik olarak iniş kalkış yapabilmesi için bir sistem geliştirildi. Türk müdafaa sanayisi adına geliştirilen sistem tamamen yerli olarak üretildi. Otomatik kalkış ve iniş sistemi radarı (okis) ile birlikte geliştirilen tamamen milli ve özgün olan bayraktar tb2 iha sistemi kapsamında denenmiş oldu. Türk savunma sanayisinin milli ve yerli üretimlerinin geliştirilmesi ismina üretilen okis, biroldukça kolaylığı da beraber getiriyor.

Türkiye’nin genel anlamda bağımsız olabilmesi adına müdafaa sanayisinin millileşmesinin çok önemli olduğuna vurgu yapan uzmanlar, bu kapsamda gerçekleştirilen çalışmaları da destekliyor. Devlet tarafından da müdafaa sanayi ismina yapılan faaliyetler, ar-ge çalışmaları tam yardımcı alırken, bu alana gerçekleştirilen üretimler ülkenin kalkınması ve tam bağlarımsız olması konusunda büyük etki sağlıyor.

İnsansız Hava Araçlarının (Yerli İha) Önemi Her Geçen Gün Artmakta Ve Ülkemizde Özellikle Terörle Mücadelede Silahlı Bayraktar TB2 İnsansız Hava Aracının Gösterdiği Üstün Başarı Dolayısıyla Sayıları Her Geçen Gün Artan Yerli İnsansız Hava Araçlarını Tanıyalım.

Bayrak Makine Bayraktar İnsansız Hava Araçları

Kavramsal Tasarım Aşamasındaki İnsansız Hava Araçları:

Bayraktar Mius Muharip İnsansız Uçak Sistemi Projesi (Siha Sınıfı)

Savunma Sanayi Müsteşarlığı Tarafından Açılan Taarruzi İha Projesi İçin Geliştirme Çalışmaları Devam Eden Sistemin Hızla Kavramsal Tasarım Çalışmaları Devam Ediyor.
Özellikleri:
Uçuş Süresi: 4-5 Saat
İrtifa: 40.000 Fit
Faydalı Yük Kapasitesi: 1 Ton (Silahlar, Çeşitli Sensörler, Haberleşme Sistemleri, Silahlar Ve Kargo Malzemeleri Faydalı Yük Olarak Nitelenir)
Kalkış Ağırlığı: 3,5 Ton
Seyir Hızı: 0,8 Mach
Satcom Veri Ağı (Uydudan Kontrol Sistemi)
Turbofan İtki Sistemi

Baykar Makine Male Sınıfı İnsansız Hava Aracı Projesi

1.800 Kilogram Kalkış Ağırlığında, 20 Bin Fit Yüksekliğe Çıkabilecek Sistemin Özellikleri İçin Resime Bakınız.

Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterine Girmiş İnsansız Hava Araçları

Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı (İha): Taktik İnsansız Hava Aracı Sınıfında Geliştirmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri Envanterine 12 Adet Bulunan Bayraktar Taktik İnsansız Hava Aracı Batman’da Konuşlanmış Durumda. Bayraktar Taktik İha 24 Bin Fit Uçuş İrtifası, 150 Kilometre Haberleşme Mesafesi, 55 Kilogram Faydalı Yük Taşıma Kapasitesi, 24 Saat Havada Kalma Süresi, 70 Knot Seyir Hızı, 3 Yedekli Otomatik Pilot, Tam Otomatik Uçuş Kontrol Sistemi, Tam Otomatik İniş Ve Kalkış Sistemine Sahip. Milli İha Yüzde 93 Yerlilik Oranı Taşıyor. Yerli İha Sistemi 100 Hp Gücünde İçten Yanmalı Enjeksiyonlu Motoru İle 630 Kilogram Maksimum Kalkış Ağırlığına Sahip. Sistemin Yakıt Deposu 300 Litre Benzin Alabiliyor. Bayraktar İnsansız Hava Aracı 12 Metre Kanat Açıklığına Sahip.

Bayraktar Taktik İha Emniyet Genel Müdürlüğü Tarafından 6 Adet Sipariş Aldı. Haziran 2016’da 2 Adet Teslim Edilen Milli İha’nın Yıl İçerisinde Teslimatları Devam Edecek.

Bayraktar Tb2 Silahlı İnsansız Hava Aracı

Harp Başlığı Bulunmayan Mühimmat İle 17 Aralık 2015’de İlk Atış Testlerini Yapan Tb2 Silahlı İha, Harp Başlığı Taşıyan Mini Akıllı Mühimmat İle İlk Atış Testlerini 28 Nisan 2016 Tarihinde Konya’da Yaptı. Kabul Testlerinin Ağustos 2016’da Tamamlanmasından Sonra Göreve Başlayan Bayraktar TB2 Görev Sırasında Gösterdiği Üstün Performansla Terör Örgütü PKK’nın Kabusu Olmutur. Eyül 2016’da Göreve Başlayan Silahlı (SİHA) İnsansız Hava Aracı Bayraktar TB2 2 Ayda 70’den Fazla Terör Örgütü Mensubunu Cehenneme Postalamıştır.

Mam-L Lazer Arayıcı Başlıklı Akıllı Mühimmat:
Roketsan Tarafından Umtas Altyapısı Üzerine Geliştirilen Motorsuz Süzülen Bir Mühimmat Olan Mam-L (Mini Akıllı Mühimmat) 15 Bin Fit Mesafeden 8 Kilometre Mesafedeki Hedefler İçin Geliştirildi. Yarı Aktif Lazer Arayıcı Başlık Kullanan Mini Akıllı Mühimmat Sabit Hedefler Ve 25 Metre Yarıçapındaki Dağınık Düşman Kuvvetlerine Karşı Kullanılmak Üzere Geliştirildi. Mam-L 70 Kilometreden Düşük Hızlarda Seyreden Düşman Araçlarını da Vurma Kabiliyetine Sahip. 22,2 Kilogram Ağırlığındaki Mini Akıllı Mühimmat 10 Kilogram Harp Başlığı Taşıyor.
Mam-C İse Cirit Altyapısı Üzerine Geliştirilen Motorsuz Havada Süzülen Mühimmattır.

Bayraktar Mini İha:
2006 Yılında İmzalanan Sözleşme İle Jandarma Genel Komutanlığı Ve Özel Kuvvetler Komutanlığı Bünyesine 164 Uçak Ve 41 Sistem Teslim Edildi. 20 Adet Emniyet Genel Müdürlüğüne, 20 Adet İse Katar Silahlı Kuvvetlerine Teslim Edilmiştir.
60 İle 80 Dakika Havada Kalabilen Bayraktar Mini İnsansız Hava Aracı 55 Kilometre Uçuş Menziline Ve 15 Kilometre Haberleşme Menziline Sahip. Elden Atılan, 2 Metre Kanat Açıklığın Sahip İlk Yerli İha Portatif Taşıma Çantasında Taşınıyor. 4 Bin Fit Azami İrtifası Bulunan İha Paraşüt İle Gövde Üzerine Otomatik İniş Yapıyor.

Bayraktar Malazgirt Döner Kanatlı İha (Helikopter)
2006 Kasım Ayında Başlanan Çalışmalar Sonucu Prototip Sistem 2009 Yılında Dünyanın İlk Robotik Helikopteri Olarak Türk Silahlı Kuvvetleri Tarafından Kullanılmaya Başlandı.

TAI / Tusas İnsansız Hava Araçları

Akıncı Silahlı İnsansız Hava Aracı Siha Projesi:
Prototip’inin 2018 Yılında Çıkması Beklenen Akıncı İha 14 Saat Havada Kalama Süresi, 1 Ton Faydalı Yük Taşıma Kapasitesi, 5 Ton Kalkış Ağırlığı, 45 Bin Fit İrtifa, Gelişmiş Isr Sistemler, 1000 Kilometre Yarıçaptan Kumanda Edilebilme, Çeşitli Silah Sistemleri İle Donatılabilme Gibi Üstün Özelliklere Sahip Olacak.

Anka Blok A İnsansız Hava Aracı
Male Sınıfı Orta İrtifa Ve Uzun Havada Kalışlı Süreli İha 2 Adet Türk Silahlı Kuvvetleri Tarafından Kullanılmakta. 24 Saat Havada Kalan, 75 Kts Seyir Hızına Sahip, 30 Bin Fit İrtifa, Elektro Optik Gece Ve Gündüz Kamerası, 200 Kilogram Faydalı Yük Taşıma Özelliklerine Sahip.

Anka Blok B

Geliştirme Çalışmaları Devam Eden Blok B İlk Uçuşunu 30 Ocak 2015 Tarihinde Yaptı. Anka Blok A İha’ya Ek Olarak Sar+Cats+Gmtı Radarı Taşıyacak Bir Sistemdir.
Aselsan Cats Sistemi: Elektro Optik Keşif Gözetleme Ve Hedefleme Sistemidir. Aselsan Şuana Kadar 3 Adet Cats Sistemini Teslim Etmiş, Ayda 3 Adet Teslim Etmeyi Hedeflemektedir. Cats Sistemleri 2017 Yılına Kadar 36 Adet Teslim Edilecektir. Cats Sistemi Anka S Ve Bayraktar Tb2 Silahlı Versiyonu İçinde Kullanılacak.
Sar: Sentetik Açıklıklı Radar Sistemi
Gmtı: Yerde Hareketli Hedefleri Belirleme Sistemi
Isar: Ters Sentetik Açıklıklı Radar Sistemi

Anka Blok S
Yeni Nesil Uydudan Kontrollü, Dost Düşman Algılama Sistemi Iff Yer Alacak. Savunma Sanayi Müsteşarlığı 10 Adet Hava Aracı Ve Yer Sistemleri İçin 2013 Yılının Ekim Ayında Sözleşme İmzaladı. Anka 8 Havada 18 Saat Kalacak, Ve Silahlandırılması Planlanıyor. Teslimatların 2017 Yılında Tamamlanması Hedefleniyor.
Satcom: Uydudan Kontrol Veri Ağı Meteksan Savunma Tarafından Geliştirildi.
Anka Blok S: Satcom + Cats + Iff

TAI İnsansız Helikopter Sistemleri
Taı (Türk Havacılık Ve Uzay Sanayi) 3 Farklı İnsansız Helikopter Geliştirme Çalışmalarını Sürdürüyor. R103, (Sivrisinek) R300 Ve Riha-2 Olarak İsimlendirilen İnsansız Helikopterler Önemli Aşamalar Tamamlandı. İnsansız Helikopterleri İle Kara Ve Deniz Kuvvetleri İle Jandarma Ve Emniyet Genel Müdürlüğü İlgileniyor. Riha-G Modeli Silah Taşıma Kapasitesine De Sahip Olacak.

TAI Yüksek Hızlı Hedef Uçak Şimşek
Uçaksavar Birliklerinin Eğitimi Amacıyla 2009 Yılında Başlayan Proje Kapsamında Geliştirilmiştir. Hedef Uçak Sistemi Hava Savunma Birliklerinin Eğitimleri İçin Kullanılmaktadır.
Fırlatıcı İle Kalkış Yapan Yüksek Hızlı Hedef Uçuk 60 Dakika Havada Kalabilmekte Ve 735 Kilometre (400 Kts) Hıza Ulaşabilmektedir. Hedef Uçak 350 (1000 Fit) Metre İle 4.500 Metre (15 Bin Fit) İrtifalarda Görev Yapabiliyor. Şimşek Paraşütle Denize Yada Karaya İnebilmekte, Gemi Helikopter Platformlarından Fırlatılabilmektedir.

Turna Hedef Uçak
Düşman Füze Ve Uçaklarını Simule Etmek Amacıyla Tasarlanan Turna 2001 Yılından Beri Hava Ve Kara Kuvvetleri Tarafından Kullanılmaktadır. Turna Hedef Uçak 90 Dakika Havada Kalabilme Süresi, 180kts Azami Hız, 50 Kilometre Üzeri Menzil, 12 Bin Fit Tavan Servisi, Fırlatıcı İle Kalkış, Gemilerden Fırlatılabilme, Paraşütü İle Kara Veya Denize İnebilme Özelliklerine Sahip.

Vestel Savunma İnsansız Hava Araçları

Vestel Savunma Karayel Taktik İnsansız Hava Aracı

Zorlu Holding Bünyesindeki Vestel Savunma Tarafından Geliştirilen Taktik Sınıfı İnsansız Hava Aracı Karayel 10,5 Metre Kanat Açıklığı, Otomatik İniş Ve Kalkış, 20 Saat Havada Kalma Süresi, 22.500 Fit İrtifa, 70 Kilogram Faydalı Yük Taşıma Kapasitesi, 51 Kilogramlık Kamerasıyla Nato Standartlarında Görüntü İletime Sağlıyor. Savunma Sanayi Müsteşarlığı İle 2011 Yılında İmzalanan Sözleşmeye Göre 6 İha Sistemi Ve 4 Adet Faydalı Yük Tedarik Vestel Savunma Tarafından Üstlenildi. Karayel İnsansız Hava Aracı Ekim 2015’den Beri Türk Silahlı Kuvvetlerinde Aktif Olarak Kullanılıyor.
Vestel Karayel İnsansız Hava Aracının Silahlı Versiyonu Silahlı Taktik İha Haziran 2016’da Konya Karapınar Semalarında İlk Test Atışlarını Gerçekleştirdi. Atış Testlerinde Hem Harp Başlıklı Hem De Harp Başlıksız Bombalarla Hedef On İkinden Vuruldu. Karayel Taktik İnsansız Hava Aracının Kullandığı Mühimmatlar Roketsan Tarafından Geliştirildi.
Vestel Savunma İnsansız Hava Araçları Üzerinde Çalışmaya 10 Yıl Önce Başladı. Önce Mini Tip İnsansız Hava Araçları Üzerinde Çalışan Şirket Daha Sonra Karayel’in Bir Önceki Versiyonunu 2010 Yılında Yaptı. Yeni Teknolojilerin Gelişmesi Ve Silahlı Kuvvetlerin İstekleri Doğrultusunda İstenilen Ek Özellikler İçin 2009 Yılından Sonra Yeni Versiyon Karaye İha İçin Çalışmalara Başlandı. Tüm Testleri Tamamlanan, Yüz Saatten Fazla Operasyonel Testleri Tamamlandı. Karayel En Son Test Uçuşunda Veri Linki 210 Kilometre Uzaktan Kontrol Edilebildi. Karayel Ayrıca Sivil Havacılık Kurallarına Da Uygun Olarak Geliştirildi. Karayel İnsansız Hava Aracı İle Deniz Kuvvetleri De İlgileniyor, Hatta Deniz Kuvvetleri İçin Deneme Uçuşları Yapılmaya Başlanmış.

Vestel Bora İnsansız Hava Aracı
10 Kilogram Faydalı Yük Taşıma Kapasitesine Sahip Olan Bora İha Havada 5 Saat Kalabiliyor. Bora İnsansız Hava Aracı 18 Bin Fit Yüksekliğe Çıkabiliyor, Veri Linki İse 100 Kilometre. Bora Eğitim Amaçlı Olarak Tasarlanmış.
Motor Gücü: 19hp
Kanat Açıklığı: 4.6 Metre
Pervane: 0,72 Metre
Uzunluk: 3 Metre
Otomatik Ve Manuel İniş Kalkış Sistemi

Kartal Savunma Teknolojileri Kamikaze İha Sistemi

Kartal Savunma Teknolojileri Tarafından Geliştirilen Xq-06 “Fi” Kamikaze İha Sistemi, Harp Başlığı İçeren Hedefine İntihar Saldırısı Düzenleyen Hava Araçlarıdır. Kamikaze İha Sistemleri Bir Roket Yada Füzenin Aksine Hedefini Üzerinde Uçarak Takip Edebilir, Saatlerce Havada Kalıp En Uygun Zamanda Hedefe İntihar Saldırısı Düzenleyebilir. 10 Kilogram Altında Olan Sistemler Elektrik Motoru İle Daha Ağır Olan Versiyonları İse İçten Yanmalı Motorlarla Çalışabilir. Bir Tüpten Yada Lançelerden Atılabilen Kamikaze İnsansız Hava Araçları Görüntülerini Kablosuz Olarak Operatöre Aktarırlar. Kartal Savunma Yerli Dolanan Mühimmat Projesinde Anti Personel İçin 3.5 Kilogram Uçuş Ağırlığı Olan, 750 Gr Faydalı Yük Taşıyacak (500 Gr Plastik Patlayıcı), 10 Dakikadan Fazla Uçuş Süresi Olacak, 12 Kilometre Mesafeden Kontrol Edilecek Bir Sistem Üzerinde Çalışıyor. Kartal Savunma Teknolojileri Harp Başlığı Olarak Kırsal Alanlar İçin Çelik Bilye İle Güçlendirilen Plastik Patlayıcı, Meskun Mahaller İçin İse Parça Tesirsiz Termobarik Yakıt Hava Patlayıcılı Harp Başlığı Kullanacak Sistem Üzerinde Çalışıyor. Kamikaze İha Sisteminin Çelik Bilye İle Güçlendirilen Plastik Patlayıcılı Modelinin 2017, Meskun Mahaller İçin Geliştirilen Modelinin İse 2018 Yılında Teslim Edilmesi Planlanıyor.
Kartal Savunma Teknolojilerinin Üzerinde Çalıştığı Bir Diğer Sistem İse Karşı İha Sistemi. Sinyal Karıştırıcı Tüfek Benzeri Sistem İle Güçlü Radyo Frekansı Yayını İle İha Operatörünün Kullandığı Veri Bağının Zayıflatılması Ve İletişimin Kesilmesi Hedefleniyor.

Gemiye Konuşlu Giha İnsansız Hava Aracı Projesi
Savunma Sanayi Müsteşarlığı Giha Adı Verilen Gemiye Konuşlu İnsansız Hava Araçları Tedarik Projesi Kapsamında Dikel İniş Kalkış Yapabilecek 26 Adet Alım Yapılması Planlanmıştı. Ancak Üzerinden Yıllar Geçmesine Rağmen Projede Bir İlerleme Sağlanamadı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM