Sır Saatin Sırrı Erdoğan Tarafından Açıklandı

Sır Saatin Sırrı Erdoğan Tarafından Açıklandı

Afrika gezisi dönüşü uçakta bulunan gazetecilerin dikkatini çeken Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kolundaki saatin sırrı ne? Uzun zamandır Recep Tayyip Erdoğan kolundan çıkarmadığı çelik kordunlu, beyaz kadranlı saati sorulduğunda hikayesini Erdoğan bizzat kendisini şöyle anlattı.

Son afrika gezisinde, Cumhurbaşkanı’nın bileğindeki saatte bir teferruatı fark ettim. Beyaz kadranın alt kısmında (saat 6 çizgisinin üstündeki bölümde) kırmızı bir işaret vardı. “saatinizdeki o kırmızı yazı… Net göremedim fakat ben mi benzettim yoksa harbiden 15 temmuz mu makaleyor orada?”

Erdoğan sol kolunu kaldırdı. Bileğindeki saate bakarak “evet” dedi. önce, başdanışmanlarından mustafa varank’a markasını sordu saatin. Varank, bir saat firması tarafınca cumhurbaşkanlığı için üretildiği bilgisini verdi. (laf konusu olan öyle üst düzey / pahalı markalardan biri değil. Isviçre menşeli fakat bir güney kore markası. özetle, orta derslik bir saat.)

Cumhurbaşkanı erdoğan bana dönüp, bileğini yaklaştırdı ve kadranın üst kısmındaki cumhurbaşkanlığı forsu’nu gösterdi. Saatin markası yer almıyordu kadranda. Beyaz zemin üzerinde, aleni gri bir daire şeklindeki cumhurbaşkanlığı forsu, ancak yakından, dikkatlice bakılmış olduğunda ayrım edilebiliyordu. (12 çizgisinin derhal altında, saatlerde markanın yazdığı kısımda.) akrep, yelkovan ve saniye kolunun birleştiği orta noktanın alt kısmında da, kırmızı renkte, ay yıldızlı 15 temmuz yazısı…

O sırada mustafa varank, “saatin özelliği de, markası da gerisinde aslına bakarsak” dedi gülümseyerek. Cumhurbaşkanı, saati bileğinden çıkardı ve arkasını çevirdi. üstte imzası yer alıyordu erdoğan’ın. Altında da “recep tayyip erdoğan, türkiye cumhurbaşkanı” ibaresi kazınmıştı çelik kapağın üzerine.

Dünyanın birfazlaca ülkesinde vardır; maddi kıymeti yüksek olmayan benzer hatıra nesneleri. Dünyanın biroldukça ülkesinde vardır; maddi değeri yüksek olmayan benzer hatıra nesneleri. çoğunlukla da, plaket, tabak, kalem yahut saatler… Kiminin kadranında ülkenin bayrağı, arka kapağında da devlet başkanları ya da başbakanların isim ve imzaları yer alır. Hatta, liderin resimı yahut imzasının direkt kadranda olduğu örnekler de görmüştüm geçmişte bazı ülkelerde. Türkiye’de de, turgut özal ve süleyman demirel imzalı kol saatleri vardı çankaya köşkü’nde vazife yapmış oldukları dönemlerde. Yılbaşı gibi, bayramlar şeklinde özel günlerde, cumhurbaşkanının konuklarına ya da kendisini takip eden habercilere armağan ettiği anı objeleridir bunlar.

Dönelim cumhurbaşkanı erdoğan ile saati üzerine yaptığımız sohbete… Erdoğan, saatin önce kadranını, arkasından da arka kapağını gösterirken benim aklım o kırmızı logodaydı. “15 temmuz’a özel böyle bir seri mi üretildi? Siz mi istediniz” diye sordum. Cumhurbaşkanı, elinde tuttuğu saatin hikayesini şu sözlerle anlattı.

Cumhurbaşkanlığı forsu olan bu saatler bize özel üretilmişti. Ben bazı konuklarıma, mesai arkadaşlarıma hediye ettim bu saatlerden. Bu ise tek örnek. Diğerlerinde ancak fors var. 15 temmuz logosu yalnız bunda var.

Saati üreten şirketin bir yetkilisi mi düşündü, yoksa kurmaylarından birinin fikri miydi bilmem ama bu özel saat uzun süredir cumhurbaşkanı’nın bileğinde. üzerinde yer alan, 15 temmuz’un yıl dönümündeki anma etkinliklerinin resmi logosu. Dolayısıyla tahmin ediyorum, ortalama beş aydır kolundan çıkarmıyor cumhurbaşkanı bu saati. 15 temmuz’un yıl dönümünden bu yana…

Erdoğan, her gün onlarca kere işte bu saate bakıyor. Ve her bakmış olduğunda, ancak saatin kaç bulunduğunu görmüyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM