İltica Eden Hainleri Yunan Makamları Yargılamak İstiyor

İltica Eden Hainleri Yunan Makamları Yargılamak İstiyor

15 Temmuz hain darbe girişiminin ardından Yunanistan’a kaçarak orada saklandıkları sırada, Yunan güvenlik güçleri tarafından yakalanan hain darbeciler bir türlü ülkemize iade edilmiyor. Yunan Adalet Bakanı ise son olarak yine sıkandal bir açıklamayala gündeme geldi.

kredibanka.net / Haber Merkezi

15 Temmuz hain darbe girişiminin başarısız olmasının ardından bazı hain askerler Yunanistan’a kaçmış ve orada saklandıkları sırada, yunan güvenlik güçleri tarafından yakalanarak göz alrına alınan hainlerin Türkiye’ye iadesi henüz gerçekleşmedi. Geçtiğimiz günlerde hainlerden birinin siyasi sığınma talebine olumlu yanıt veren Yunan makamları, şimdi de hainleri Türkiye’ye iade etmek yerine kendi mahkemelerinde yargılamanın yolunu aradıklarını açıkladı.

Yunanistan Adalet Bakanı Stavros Kontonis, Fetullahçı Terör Örgütü’nün darbe girişiminin başarısız olmasıyla birlikte Yunanistan’a kaçan 8 darbeci askerin Türkiye’de işledikleri suçlar için Yunanistan’da yargılanabilsinin yollarını aradıklarını açıkladı.

Kontonis, Atina’da gazetecilerle bir araya gelerek, gazetecilerin darbeci askerlerle ilgili sorularına cevap verdi.

Yunan Ceza Kanununun 8. maddesi gereğince hain askerlerin Yunanistan’da yargılanabileceğini hatırlatan Kontonis, darbeci askerlerin Yunanistan’da yargılanabilmeleri için Türkiye’nin bu yönde bir talep iletmesi gerektiğini vurguladı.

Kontonis, “hainlerin Ceza Kanununun 8. maddesi uyarınca dışarıda işledikleri suçlar için Yunanistan’da yargılanmalarının yollarını arıyoruz.” dedi.

Yunan hükümetinin böyle bir ihtimalin gerçek olup olamayacağını araştırdığını dile getiren Kontonis, darbeci askerlerin Türkiye’ye iade edilip edilmeyeceğini ilişkin soru üzerine ise bu konunun Yunanistan Yüksek Mahkemesinin ret kararı alması ile kesin bir şekilde hüküm verildiğini ve karara herkesin saygı duyduğunu söyledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM