İran Sosyal Medya Uygulamalarını Engelledi

İran Sosyal Medya Uygulamalarını Engelledi

Komşu İran saatler ilerledikçe protestolar ve rejime karşı isyan eden halkın çoğalmasıyla birlikte İran devlet televizyonu, bu protestolara karşı ülkede sosyal medyanın engellenmeye başladığını duyurdu.

İran devlet televizyonuna konuşan güvenlik yetkilileri ülke çapında hızla yayılan eylemleri engellemek amacıyla rejime ve hükümete karşı eylemcilerin sosyal medya aracılığı ile örgütlenmesi sonucu barışı sağlamak amacıyla, geçici olarak Instagram ve Telegram uygulamalarını engellediklerini duyurdu.

ABD Lideri Donald Trump ilk günden beri İran’da yaşanılan olayları desteklediğini açıklamıştı. Bugün yine  sosyal medya üzerinden yapmış olduğu paylaşımda şu ifadeleri kullandı; İran’da büyük protestolar var. İnsanlar sonunda paralarının ve varlıklarının nasıl çalınıp teröre harcandığını görmeye başladı. Görünüşe göre artık buna izin vermeyecekler. ABD insan hakları ihlalleri ihtimali için yakından izliyor!” yazdı.

ABD destekli protestoların hızla büyümesi rejim güçlerinin olayları yatıştırmak için sert müdahale ettiği yönündeki haberlerin yanı sıra hükümet olayları yatıştırmak için sosyal medya ağlarını engellediği son dakika haberleri arasında.  Instagram, Facebook, Telegram ve Twitter yetkilileri konuyla ilgili üzüntülerini belirtti. İran’da en çok kullanılan telegram uygulaması genel müdürü Durov “İran’lı yetkililer, açıkça karşı çıkmamıza karşın, İran’da halkın çoğunluğunun kullandığı Telegram ve barışçı protestolarda kullanılan diğer uygulamalara erişimi engelledi” diyerek durumu izah etti.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM