İsrail’de uzun süredir açlık grevi yapan Filistinli tutuklu hayatını kaybetti

İsrail’de uzun süredir açlık grevi yapan Filistinli tutuklu hayatını kaybetti

İsrail hapishane servisi, bir Filistinli mahkumun yaklaşık üç aydır açlık grevinin ardından Salı günü erken saatlerde İsrail nezaretinde öldüğünü duyurdu.

Khader Adnan’ın ölümü, zaten yüksek gerilimin olduğu bir dönemde İsrail ile Filistinli militan gruplar arasında çatışma potansiyelini artırıyor. Ölümünün duyurulmasından kısa bir süre sonra, Gazze Şeridi’ndeki Filistinli militanlar İsrail’in güneyine roket yağmuru yağdırdı.

45 yaşındaki Adnan, 5 Şubat’ta tutuklandıktan kısa bir süre sonra greve başladı.

İslami Cihad militan grubunun bir üyesi olan Adnan, önceki tutuklamalardan sonra birkaç kez açlık grevine gitmişti. Buna , zanlıların herhangi bir suçlama veya yargılama yapılmaksızın süresiz olarak tutulduğu sözde idari gözaltı altında tutuklanmasını protesto etmek için 2015 yılında 55 günlük bir grev de dahildi .

Son yıllarda çok sayıda Filistinli, idari gözaltında tutulmayı protesto etmek için uzun süreli açlık grevine başladı. Çoğu durumda İsrail, sağlıkları önemli ölçüde kötüleştikten sonra sonunda onları serbest bıraktı. Hiçbiri gözaltında ölmedi, ancak çoğu onarılamaz nörolojik hasar gördü.

İsrail hapishane servisi, Adnan’ın bu kez “terörist faaliyetlere karışmakla” suçlandığını, ancak yasal işlemler devam ederken tıbbi tedaviyi reddettiğini söyledi. Salı günü erken saatlerde hücresinde baygın halde bulunduğu ve öldüğünün açıklandığı bir hastaneye nakledildiği söylendi.

Filistinli gruplar, Salı günü Gazze Şeridi, Kudüs ve Batı Şeria’daki şehirlerde genel grev çağrısında bulundu.

İsrail ordusu, Hamas kontrolündeki Gazze Şeridi’nden atılan füzelerin açık alana düştüğünü ve herhangi bir hasara yol açmadığını söyledi. İslami Cihad militan grubu yaptığı açıklamada, “mücadelemiz devam ediyor ve durmayacak” dedi.

İsrail, Mayıs 2021’de İslami Cihad da dahil olmak üzere Filistinli militanlarla 11 günlük bir savaş yaptı.

Bu arada İsrail-Filistin şiddetinin geçtiğimiz yıl içinde arttığı Batı Şeria’da İsrailli yetkililer, Filistinli olduğundan şüphelenilen bir silahlı saldırının bir İsrailliyi hafif yaraladığını söyledi.

İsrailli insan hakları grubu HaMoked’e göre İsrail şu anda 1.000’den fazla Filistinli tutukluyu herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın tutuyor ; bu, 2003’ten bu yana en yüksek sayı.

İsrail’in 2022’nin başlarında İsrail’e düzenlediği bir dizi ölümcül Filistin saldırısının ardından işgal altındaki Batı Şeria’da neredeyse her gece tutuklama baskınları düzenlediği için bu rakam geçen yıl arttı.

İsrail, tartışmalı taktiğin yetkililerin saldırıları engellemesine ve güvenlik nedenleriyle suçlayıcı materyalleri ifşa etmeden tehlikeli militanları tutmasına yardımcı olduğunu söylüyor. Filistinliler ve insan hakları grupları, sistemin geniş çapta suistimal edildiğini ve idari tutukluların veya avukatlarının savunma yapmasını imkansız kılan delillerin gizli doğasıyla yasal süreci reddediyor.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM