İsveç parlamentosu daha sert terörle mücadele yasasını kabul etti

İsveç parlamentosu daha sert terörle mücadele yasasını kabul etti

İsveç parlamentosu terör yasalarını güçlendirirken aşırılık yanlısı gruplarla bağlantılı faaliyetleri yasaklayan yeni yasayı Çarşamba günü kabul etti; bu, Türkiye’nin Stockholm’ün NATO üyelik hedefini onaylaması için önemli bir talep.

“Terör örgütüne katılımı” suç sayan yasa 268 evet oyu ile İsveç’in 349 sandalyeli parlamentosu tarafından kabul edildi ve 1 Haziran’da yürürlüğe girecek.

Adalet Bakanı Gunnar Strommer Şubat ayında yasayı sunarken, bunun “mevcut yasaya kıyasla kapsamın önemli ölçüde genişletildiğini” söyledi.

Strommer, ekipman taşıma, kamplar veya toplantılar için yerler organize etme, yemek pişirme veya belirlenmiş terör örgütleri için ulaşımdan sorumlu olma gibi eylemlerin yeni yasaya göre suç olarak kabul edilebileceğini açıkladı.

Kasım ayında ülke, İsveç’in örgütlenme özgürlüğü yasalarını ihlal ettiği düşünüldüğünden, yasa tasarısının ilerlemesine izin verecek şekilde anayasasını değiştirdi.

Aşırılık yanlısı gruplara baskı yapılması da, ülkenin tıkanan NATO’ya katılım sürecini onaylamadan önce Ankara’nın temel taleplerinden biri oldu.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgal etmesinden sonra İsveç, Finlandiya ile birlikte uzun süredir devam eden uyumsuzluk politikasını terk etti ve Mayıs 2022’de askeri ittifaka katılmak için başvurdu.

Ancak Finlandiya Nisan ayında üye olurken Türkiye, İsveç’in başta PKK terör örgütü olmak üzere teröristlerin sığınağı haline geldiğini söyleyerek İsveç’in başvurusunu engelledi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM