Yurtdışındaki Türkler seçimlere yoğun katılım gösteriyor

Yurtdışındaki Türkler seçimlere yoğun katılım gösteriyor

Yurtdışındaki vatandaşlar için şimdiden başlamış olan 14 Mayıs seçimlerine yurt dışından gelen Türkler , oy kullanmak için konsoloslukların önünde uzun kuyruklar oluşturarak yüksek bir sivil katılım sergilediler .

Yurt dışında yaşayan 800 binden fazla Türk vatandaşı, yurt içinde 14 Mayıs’ta yapılması planlanan seçimlerde son altı günde oy kullanırken, 2018’deki son seçimlerde bu sayı 400 binin altındaydı.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), Türk vatandaşlarının 9 Mayıs’a kadar belirlenen seçim bürolarında, 14 Mayıs’a kadar ise 73 ülkede 156 sınır kapısında randevu almadan oy kullanabileceklerini açıkladı.

14 Mayıs’ta yapılacak cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği seçimleri için yurt dışında yaşayan 3,4 milyondan fazla Türk vatandaşı oy kullanma hakkına sahiptir ve bunların yaklaşık 277 bini ilk kez seçmendir.

Yurt dışında oy verme işleminin tamamlanmasının ardından, kullanılan oyların Türkiye’ye getirilmesi için 3 uçak kiralanacak. Uçaklar, sandıkların Ankara’ya nakli için komisyon, diplomatik kurye ve YSK’nın görevlendireceği personele ev sahipliği yapacak. Siyasi parti temsilcileri de tüm aşamalara gözlemci olarak katılabilecek.

Cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci tura kalması durumunda vatandaşlar 20-24 Mayıs tarihleri ​​arasında belirlenen ofislerde oy kullanacak.

YSK ayrıca 46 sınır kapısına 4 bin 671 sandık kurdu. Olası bir ikinci tur olması durumunda gümrüklerdeki oy verme işlemi 28 Mayıs saat 17.00’ye kadar devam edecek.

Denizaşırı oylar, cumhurbaşkanlığı anketlerinde yarım puana kadar katkıda bulunabilecekleri ve potansiyel olarak sonuçları etkileyebilecekleri için belirleyici olabilir.

YSK, en önemli Türk diasporasına ev sahipliği yapan Almanya’nın aynı zamanda 1,5 milyondan fazla seçmenle en yüksek seçmene sahip ülke olduğunu açıkladı. Almanya’da yaşayan Türkler 26 farklı temsilcilikte oy kullanabiliyor.

Almanya’daki bir Türk gurbetçi olan Gülşah Biçen, Köln’deki konsoloslukta yarım saatten fazla sırada beklediğini söyledi. “Beklediğimden çok daha kalabalıktı” dedi.

Almanya’yı sırasıyla 397.086 ve 286.753 seçmenin yaşadığı Fransa ve Hollanda izliyor.

“Üçüncü gidişimizde çocuğumuz olduğu için bizi en öne aldılar, ancak bu şekilde oy kullandık. Hollanda’nın Rotterdam kentinde oy kullanan Meltem Bilir, kuyrukta ortalama bekleme süresinin 3 saate yakın olduğunu söyledi.

Londra’da yaşayan Türk gazeteci Nida Dinçtürk de oy kullanmak için yaklaşık 45 dakika beklemek zorunda kaldığını söyledi.

YSK, kalabalık ve uzun kuyrukların olduğu bölgelere ilave sandık konulması için çalışmaların sürdüğünü bildirdi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM