İstanbul Tüneli Önceden Planlandığı Gibi Yapılmayacak

İstanbul Tüneli Önceden Planlandığı Gibi Yapılmayacak

Ulaştırma Bakanlığından gelen bir açıklamaya göre İstanbul’un trafiğini rahatlatmak amaçlı yer altından araç ve metro gitmesini sağlayacak olan İstanbul Tüneli projesinde bir değişikliğe gidilecek.

Söz konusu açıklama bizzat Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan’dan geldi. Yapılan açıklamaya göre, İstanbul’un bir türlü çözülemeyen trafik sorununu rahatlatmak amacıyla yer altından kurulacak metro ağı ile birlikte aynı tünelden ara trafiğinin de sağlanacağı İstanbul Tüneli projesinde bir takım değişiklere gidiliyor. İlk projeye göre üst ve son katlar araç trafiği için, orta kat ise raylı sistem için ayrılmışken, projede yapılacak olan değişiklikle, raylı sistemin orta kattan en alt kata alınması planlanıyor.

Tünelin başlangıç noktası İncirli, bitiş noktasının ise Mecidiyeköy olması planlanıyor. Bahsedilen güzergahta aslında zaten raylı sistem bulunuyor. Yeni yapılacak olan raylı sistem de mevcut raylı sistemlere entegre edilecek. Yaklaşık olarak günde 6,5 milyon insan taşıması planlanan raylı sistemler birlikte çalışacak.

Yeni proje aslında Marmaray ve Avrasya Tünelinin bir kesişimi olarak düşünülebilir. Marmaray gibi raylı sistem ile Avrasya Tüneli gibi otomobillerin kullanacağı iki tünelin bir araya getirilmiş hali.Üç kattan oluşması planlanan tünelde bir kat otomobiller için gidiş yönü, bir kat otomobiller için geliş yönü bir kat da raylı sistem için ayrılmış durumda.

TEM otoyoluna paralel olarak yer altından gitmesi planlanan tünelin, Anadolu yakası çıkışında Çamlık civarından tem otoyoluna aktarılması planlanıyor.

Projede otomobiller için iki gidiş şeridi iki de geliş şeridi olacak. Proje ihale ile bir özel firmaya verilecek, inşaati yapan firma anlaşmada yer alan süre zarında işletmesini sağlayarak, süre sonunda tünelin işletmesini devlete devredecek. Projenin başlaması için çalışmalar bitmek üzere. Yakın bir zamanda ihalenin yapılması bekleniyor.

Önceki projede orta katta bulunan raylı sitemin teknik araştırmalar ve değerlendirmelerin ardından, alt kata alınmasının daha uygun olduğunu söyleyen bakan, proje için ilk kazmanın önümüzdeki yıl vurulacağını açıkladı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM