Kıbrıslı Türkler sondaj kararlarının bir parçası olmalı

Kıbrıslı Türkler sondaj kararlarının bir parçası olmalı

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) başkanı Cuma günü yaptığı açıklamada, Kıbrıs Türk halkının adanın etrafındaki sondaj faaliyetlerinde bulunmak istemesinin gerekçesinin bulunmadığını ve Kıbrıs Rum tarafının tek taraflı doğal gaz sondaj çalışmalarını geri çevirdiğini söyledi.

Tufan Erhürman, Kıbrıslı Türklerin bölgenin doğal kaynaklarını kararlaştırmak ve yönetmek için iki ana unsurdan biri olduğunu vurguladı.

Tepkisi, Kıbrıslı Türkler ve Kıbrıslı Rumlar arasında Akdeniz’de doğal arama yapmak isteyen bir İtalyan sondaj gemisi üzerinde devam eden sıranın ortasında geldi.

Gemi, bölgeye ulaşmadan önce Türk donanması tarafından engellendi.

Erhürman, Akdeniz’deki doğal zenginliklerin sadece bir kısmının alınmasının yeterli olmayacağını, ancak Kıbrıs Türk halkının bölgenin doğal kaynaklarının yönetim ve karar verme sürecinin bir parçası olması gerektiğini de sözlerine ekledi.

Erhürman, sürecin temel unsurlarını da içeren bir komitenin oluşturulmasının doğru yaklaşım olacağını söyledi.

“Hiçbir mazeret Kıbrıs Türk halkının iradesinin uygulanmasını meşrulaştıramaz” diye ekledi.

“Tabii ki biz KKTC bu çalışmayı Türkiye ile birlikte sürdürecek” dedi. Dışişleri Bakanı Kudret Özersay süreci izlemek üzere atandı.

İtalyan sondaj gemisi, sıranın ortasında Kıbrıs’tan çekildi

Bir Rum yetkili 24 Şubatta yaptığı açıklamada, İtalyan enerji firması ENI’nin sondaj gemisi Akdeniz’i türk tarafı ile Kıbrıs Rum yönetimi arasındaki anlaşmazlığın ortasında bırakacaklarını söyledi.

Sözcü Nikos Christodoulides, RIP radyosuna yaptığı açıklamada, SAIPEM 12000’in Fas’a giden Kıbrıs Rum Limasoluna geri döndüğünü söyledi.

Christodoulides, “Kıbrıs enerji planlarını iptal etmeyecek” dedi.

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti yetkilileri, Akdeniz’de tek taraflı doğal gaz arama faaliyetlerine Rum tarafının izin vermeyeceğini defalarca söyledi.

Kıbrıs Rum yönetimi yardımcısı sözcüsü Victoras Papadopulos Cuma günü Kıbrıs Haber Ajansına verdiği demeçte, sondaj gemisinin bölgedeki Türk savaş gemileri tarafından engellendikten sonra geri dönmek zorunda kaldığını söyledi.

ENI CEO’su Claudio Descalzi Perşembe günü, konu çözülene kadar gemiyi geri çekmeyi planladıklarını açıkladı.

Kıbrıs, Kıbrıs Rum darbesinin ardından adanın Türklerine şiddet uyguladığı 1974’ten bu yana bölünmüş durumda ve Ankara’nın garantör güç olarak müdahalesi.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM