Kısa vadeli kiralamalar Yunanistan GSYH’sinin %1,65’ini oluşturuyor

Kısa vadeli kiralamalar Yunanistan GSYH’sinin %1,65’ini oluşturuyor

Profesör George Doukidis’in Prodexpo Gayrimenkul Konferansı’nda sunduğu bir araştırma raporuna göre, çevrimiçi pazarlar aracılığıyla yapılan kısa süreli kiralamalar (STR’ler), turistlerin Yunanistan’daki tüm gecelik konaklamalarının %21,5’ini oluşturuyor ve ülkenin gayri safi yurtiçi hasılasına büyük katkı sağlıyor. Perşembe günü.

Atina Ekonomi ve İşletme Üniversitesi (AUEB) işbirliğiyle hazırlanan rapor, kısa süreli kiralamaların Yunan ekonomisine katkısını ortaya çıkarmayı amaçlıyor.

Araştırmanın öncüleri, AUEB’in e-İş Araştırma Merkezi (ELTRUN) ile işbirliği içinde Doukidis ve Dr. Lefteris Kiosses idi.

Doukidis, STR’lerin 2022’de GSYİH’ya %1,65 katkıda bulunduğunu, bunun da 3,44 milyar avroya eşdeğer olduğunu ve 54.000 iş pozisyonunu desteklediğini söyledi.

GSYİH üzerindeki doğrudan etki 7,58-8,12 milyar Avro veya GSYİH’nın %3,64-3,90’ı civarındaydı.

Ayrıca STR’ler, 2022’de art arda sekiz ay boyunca toplam 1 milyonu aşan geceleme sayısıyla turizm hizmetlerinde önemli bir rol oynadı.

AUEB profesörü, STR’lerin toplumdaki sosyal, mali ve demografik açıdan savunmasız grupların, özellikle de bireylerin, ek bir gelir akışı aramasına olanak tanıdığını ve bunların yarı kentsel alanlarda veya kent merkezlerinin yakınında yaşayan yaşlı yetişkinler olma eğiliminde olduğunu belirtti.

Coğrafi dağılımları da oldukça yaygındır; Yunanistan’ın en büyük nüfuslu bölgesi olan Attika, gecelik konaklamaların yalnızca %16-20’sini oluşturmaktadır.

Kendisi, STR’lerin Yunanistan’da hızla artan ve mevcut otellerin karşılayamayacağı turizm talebine alternatifler sunduğunu kaydetti. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM