Konut Kredisi Çekerken Kredi Notu En Az Olmalı

Konut Kredisi Çekerken Kredi Notu En Az Olmalı

Ev sahibi olmaya karar verenler genelde konut kredisi çekerek ev satın alma yoluna gitmektedir. Kredi için bankanın istemiş olduğu koşullardan biri de kişinin kredi puanının istenilen düzeyde olmasıdır. Şu anda konut kredisi için istenen puan limiti bankadan bankaya değişkenlik gösterse de genelde bazı puan aralıkları altında olanlara kredi verilmezken bazı puanlara ise daha kolay kredi çıkmaktadır. Kredi notu riskli seviye olan 1099 puan altında olan kişilere bankalar kredi vermek istemezken, bu puan altındaki kişiler aşağıda göstereceğimiz birkaç uygulama ile kredi çekebilir.

Ev Kredisi İçin Banka Sicil Notunun Önemi

Günümüzde konut kredisi kullanmadan ev sahibi olmak çok zor. Bu yüzden hayalindeki eve sahip olmak isteyen kişiler öncelikle konut kredisi çekmek isterler. konut kredisi için bankaya başvuru yapan herkesin kredi ihtiyacı hemen onaylanmakta mıdır? Bunu için kredi puanının iyi olması şartı vardır. Kredi notu düşük olan ya da kredi sicili bozuk olan kişilere kredi çıkması çok zor olacaktır. Şunu da söyleyelim ki konut kredisi kullanmak için başvuru yapan kişilerin hemen kredi talepleri onaylanmaz ve bir  değerlendirilme sürecine tabi tutulmaktadırlar.

Konut kredisi ve diğer kredilerde kişiler iki farklı yönden değerlendirmeye tabi tutulmaktadırlar. Bunlardan ilki gelir durumu, ikincisi ise kredi notudur. Bankalar düzenli bir gelire sahip olan yani memur kitleye kredi vermekte zorlanmamakta, kredi taleplerini anında onaylamaktadırlar. Çünkü bankalar aylık maaşı teminat olarak değerlendirmekte, olumsuz bir durum söz konusu olduğu taktirde kişinin maaşından bir miktar kesebilmektedir.

İlginizi Çekebilir; Konut Kredisi İçin Kredi Notu Kaç Olmalı

Konut kredisi çekebilmek için ikinci bir etken olarak kredi notunun etkisinden söz etmiştik. Peki, konut kredisi için kredi notu kaç olmalıdır? Kredi kullanmadan önce kredi notumuzu hesaplatmalı, ona göre kredi çekip çekemeyebileceğimizi bilmeliyiz. Kredi kullanmak isteyenler için kredi notu kaç olmalı? Diye detaylı bir çalışma yaptık. Sorularınıza cevap bulmak için makalemizi okumaya devam edin.

Konut Kredisi Kullanabilmem İçin Sicil Puanın Önemi

Konut kredisi kullanmadan önce Findeks tarafından belirlenen Findeks puan aralıklarının bizler için ne anlama geldiğini bilmemizde fayda var. Daha sonra ise hangi aralıklarda konut kredisi kullanabiliriz onu değerlendirebiliriz.

0-699 Puan Aralığı: Bu kredi puan aralığı risk gurubunu oluşturmakta olup, bu puan gurubunda olan kişilerin konut kredisi kullanmadan önce kredi notlarını yükseltmeleri gerekmektedir. Bu guruptaki kişiler banka tarafından risk oluşturan banka müşterileri olarak değerlendirilmekte ve konut kredisi başvuruları reddedilmektedir.

Kredi notunu yükseltebilmek için işe kredi kartları ödemelerinizi her ay düzenli yapmaktan başlayabilirsiniz. Ayrıca kartınızda yüklü miktarda ve düzenli aralıklarla da para bulundurmanız kredi notunuzun yükselmesinde olumlu yönde etkileyecektir.

Konut kredisi için olması gereken kredi notu

700-1099 Puan Aralığı: Bu puan aralığında bulunan kişiler orta risk taşıyan puan dilimindedirler. Bu kişiler de kredi notlarına dikkat etmezlerse riskli guruba dâhil olabilmekteler. Fakat 700-1099 puan aralığındaki kişiler konut kredisi için bankaya başvuru yaptıklarında banka bazı şartlar ileri sürerek konut kredisi taleplerini kabul etmektedir. Bu şartlar ise şöyledir:

  • Gelir durumunu gösteren maaş bordrosu
  • Gelir durumu iyi olan bir kefil
  • İpotekli taşınabilir araç ya da ek teminatlar

Her banka bu teminatları istemeyebilir. Fakat banka isterse bu teminatlar da müşteri tarafından sağlanırsa o zaman banka konut kredisini olumlu olarak değerlendirecektir.

1100-1499: Bu puan dilimlerinde olan kişiler az risk taşımaktadırlar. Bu yüzden konut kredisi için talepte bulunduklarında büyük ihtimal kredi talepleri olumlu olarak değerlendirilecektir. Artık kredi notuna çok fazla bağlı olmayıp sadece gelir belgesi kredi için yeterli görülecektir.

1500-1699 Puan Aralığı: Bu guruptaki kişiler risksiz olarak değerlendirilmekte olup, herhangi bir kefil istenmeden, gelir belgesi talep edilmeden kolaylıkla konut kredisi verilmektedir.

Kredi Notuna Göre Konut Kredisi Veren Bankalar

Konut kredisi kullanarak ev sahibi olmak isteyen kişilerin Findeks puan aralığı gayet önemlidir. Ve çoğu bankada kredi notunu kredi çekmek için değerlendirme altına alırlar. Kredi notu 1700’ün üzerinde olan kişiler avantajlı olup, kredi anında verilmektedir. Fakat kredi notu yüksek olsa bile her bankanın uygulamakta olduğu faiz oranları farklı olmaktadır.

Bazı bankaların faiz oranları yüksek olmakta, bazı bankalar ise faiz oranlarını düşük tutmaktadır. Faiz oranlarını uygun tutan bankalar ziraat Bankası, Vakıf Bank ve ING Bankasıdır. ING Bankasını faiz oranı olarak değerlendirecek olursak, ING Bankası kredi notu 1700’ün üzerinde olan kişiler konut kredisi çekmek istediklerinde 0,2 faiz uygulamaktadır. Bu düşük faiz uygulaması da konut kredisi kullanmak isteyen kişilerce avantajlı bulunmakta ve konut kredisi için bankaya talep artmaktadır.

Paylaş

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM