Kosova, Türk Bayraktar İHA’ları satın alıyor

Kosova, Türk Bayraktar İHA’ları satın alıyor

Kosova lideri Pazar günü, etnik Sırpların Priştine makamlarını tanımayı reddettiği kuzeyde huzursuzlukla karşı karşıya kaldığı bir dönemde, Kosova’nın bir grup Türk yapımı Bayraktar insansız hava aracı satın aldığını söyledi.

Başbakan Albin Kurti, kendisini savunma bakanıyla bir insansız hava aracının önünde gösteren bir Facebook gönderisinde, son güvenlik harcamalarının ülkeyi daha güvenli hale getirdiğini söyledi.

Kosova’da bir ilk olan İHA’ların sayısını ve maliyetini vermediği gibi ne amaçla kullanılacağını da söylemedi. Bayraktar insansız hava araçları, Ukrayna ordusu tarafından Rus kuvvetlerine karşı kullanıldıktan sonra dünya çapında popülerlik kazandı.

“Kosova artık daha güvenli ve her zaman gururlu” diyen Kurti, hükümetinin son iki yılda asker sayısını %80, savunma bütçesini ise %100’den fazla artırdığını sözlerine ekledi.

15 yıllık cumhuriyet, sonunda 5.000 düzenli asker ve 3.000 yedek askere sahip olacak bir ordu kuruyor. NATO askeri ittifakının da 1,8 milyon nüfuslu ülkede 4500’den fazla barış gücü askeri bulunuyor.

Geçtiğimiz aylarda Kosova, Belgrad’ın desteklediği yaklaşık 50 bin Sırp’ın yaşadığı kuzeyde en kötü etnik şiddetle karşı karşıya kaldı.

Sorun, etnik Arnavut belediye başkanlarının daha fazla özerklik için on yıllık bir anlaşmanın uygulanmasını talep eden Sırplar tarafından boykot edilen bir yerel seçim sonrasında göreve başlamasının ardından Mayıs ayında patlak verdi.

Kosova NATO’ya katılmayı hedefliyor, ancak ittifakın dört üyesi ülkenin 2008’deki Sırbistan’dan bağımsızlığını hâlâ tanımıyor.

Mayıs ayındaki şiddet olaylarının ardından Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ordusunu savaş alarmına geçirdi ve birlikleri Kosova sınırına yaklaştırdı.

Sosyal Medyada Paylaşın:

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

Sponsorlu Bağlantılar
  • ÇOK OKUNAN
  • YORUM